xmms - en to vi translation catalogue (545 entries)

en: 
    Joystick Control: error reading
vi: 
    §iÒu khiÓn Joystick: lçi ®äc

en: 
    Segmentation fault
    
    You've probably found a bug in XMMS, please visit
    http://bugs.xmms.org and fill out a bug report.
vi: 
    ViÖc ph©n chia bÞ lçi
    
    Cã thÓ t×m thÊy lçi cña XMMS, h·y th¨m
    http://bugs.xmms.org vµ ®iÒn th«ng b¸o lçi.

en:  (disabled)
vi:  (t¾t)

en:  (enabled)
vi:  (bËt)

en: %d frames
    Filesize: %lu B
vi: %d frame
    Cì file: %lu B

en: %d of %d files successfully deleted.
vi: %d cña tËp tin %d ®· ®­îc xãa hoµn toµn.

en: %s
    Error protection: %s
    Copyright: %s
    Original: %s
    Emphasis: %s
vi: %s
    Lçi b¶o vÖ: %s
    B¶n quyÒn: %s
    Nguyªn gèc: %s
    TÇm quan träng: %s

en: %s: illegal option -- %c
vi: %s: tïy chän kh«ng hîp lÖ -- %c

en: %s: invalid option -- %c
vi: %s: tïy chän kh«ng hîp lÖ -- %c

en: %s: option `%c%s' doesn't allow an argument
vi: %s: tïy chän `%c%s' kh«ng cho phÐp mét ®èi sè

en: %s: option `%s' is ambiguous
vi: %s: tïy chän `%s' m¬ hå

en: %s: option `%s' requires an argument
vi: %s: tïy chän `%s' yªu cÇu ®èi sè

en: %s: option `--%s' doesn't allow an argument
vi: %s: tïy chän `--%s' kh«ng cho phÐp mét ®èi sè

en: %s: option `-W %s' doesn't allow an argument
vi: %s: tïy chän `-W %s' kh«ng cho phÐp ®èi sè

en: %s: option `-W %s' is ambiguous
vi: %s: tïy chän `-W %s' m¬ hå

en: %s: option requires an argument -- %c
vi: %s: tïy chän yªu cÇu mét ®èi sè -- %c

en: %s: unrecognized option `%c%s'
vi: %s: tïy chän kh«ng ®­îc chÊp nhËn `%c%s'

en: %s: unrecognized option `--%s'
vi: %s: tïy chän kh«ng ®­îc chÊp nhËn `--%s'

en: (none)
vi: (kh«ng)

en: (unknown)
vi: (kh«ng x¸c ®Þnh)

en: /About XMMS
vi: /VÒ Xmms

en: /Add
vi: /Thªm

en: /Add/Directory
vi: /Thªm/Th­ môc

en: /Add/File
vi: /Thªm/TËp tin

en: /Add/Url
vi: /Thªm/URL

en: /Always On Top
vi: /Lu«n hiÖn lªn trªn

en: /Analyzer Falloff
vi: /Analyzer r¬i xuèng

en: /Analyzer Falloff/Fast
vi: /Analyzer r¬i xuèng/Nhanh

en: /Analyzer Falloff/Fastest
vi: /Analyzer r¬i xuèng/Nhanh nhÊt

en: /Analyzer Falloff/Medium
vi: /Analyzer r¬i xuèng/Trung b×nh

en: /Analyzer Falloff/Slow
vi: /Analyzer r¬i xuèng/ChËm

en: /Analyzer Falloff/Slowest
vi: /Analyzer r¬i xuèng/ChËm nhÊt

en: /Analyzer Mode
vi: /ChÕ ®é Analyzer

en: /Analyzer Mode/-
vi: /ChÕ ®é Analyzer/-

en: /Analyzer Mode/Bars
vi: /ChÕ ®é Analyzer/C¸c v¹ch

en: /Analyzer Mode/Fire
vi: /ChÕ ®é Analyzer/¸nh löa

en: /Analyzer Mode/Lines
vi: /ChÕ ®é Analyzer/C¸c ®­êng

en: /Analyzer Mode/Normal
vi: /ChÕ ®é Analyzer/Th«ng th­êng

en: /Analyzer Mode/Peaks
vi: /ChÕ ®é Analyzer/C¸c chãp

en: /Analyzer Mode/Vertical Lines
vi: /ChÕ ®é Analyzer/§­êng th¼ng

en: /Autoscroll Songname
vi: /Tù ®éng cuén tªn bµi

en: /Configure Equalizer
vi: /CÊu h×nh Equalizer

en: /Delete
vi: /Xãa

en: /Delete/Auto-load preset
vi: /Xãa/Tù ®éng n¹p thiÕt lËp ®Þnh tr­íc

en: /Delete/Preset
vi: /Xãa/ThiÕt lËp ®Þnh tr­íc

en: /DoubleSize
vi: /GÊp ®«i kÝch th­íc

en: /Easy Move
vi: /DÔ di chuyÓn

en: /Equalizer WindowShade Mode
vi: /ChÕ ®é cöa sæ cã bãng cho Equalizer

en: /Exit
vi: /Tho¸t ra

en: /File Info
vi: /Th«ng tin file

en: /Graphical EQ
vi: /EQ ®å häa

en: /Import
vi: /NhËp

en: /Import/WinAMP Presets
vi: /NhËp/ThiÕt lËp ®Þnh tr­íc WinAMP

en: /Jump To File
vi: /Nh¶y tíi File

en: /Jump To Time
vi: /Nh¶y tíi Thêi gian

en: /Load
vi: /N¹p

en: /Load/-
vi: /N¹p/-

en: /Load/Auto-load preset
vi: /N¹p/Tù ®éng n¹p thiÕt lËp ®Þnh tr­íc

en: /Load/Default
vi: /N¹p/MÆc ®Þnh

en: /Load/From WinAMP EQF file
vi: /N¹p/Tõ file cña WinAMP EQF

en: /Load/From file
vi: /N¹p/Tõ file

en: /Load/Preset
vi: /N¹p/ThiÕt lËp ®Þnh tr­íc

en: /Load/Zero
vi: /N¹p/Zero

en: /Main Window
vi: /Cöa sæ chÝnh

en: /No Playlist Advance
vi: /Kh«ng cã danh s¸ch ch¬i n©ng cao

en: /Options
vi: /Tïy chän

en: /Peaks Falloff
vi: /C¸c chãp r¬i xuèng

en: /Peaks Falloff/Fast
vi: /C¸c chãp r¬i xuèng/Nhanh

en: /Peaks Falloff/Fastest
vi: /C¸c chãp r¬i xuèng/Nhanh nhÊt

en: /Peaks Falloff/Medium
vi: /C¸c chãp r¬i xuèng/Trung b×nh

en: /Peaks Falloff/Slow
vi: /C¸c chãp r¬i xuèng/ChËm

en: /Peaks Falloff/Slowest
vi: /C¸c chãp r¬i xuèng/ChËm nhÊt

en: /Physically Delete Files
vi: /Xãa file kiÓu tù nhiªn

en: /Play Directory
vi: /Ch¬i th­ môc

en: /Play File
vi: /Ch¬i file

en: /Play Location
vi: /VÞ TrÝ Ch¬i

en: /Playback
vi: /Ch¬i l¹i

en: /Playback/-
vi: /Ch¬i l¹i/-

en: /Playback/10 Tracks Back
vi: /Ch¬i l¹i/Lïi vÒ 10 track

en: /Playback/10 Tracks Fwd
vi: /Ch¬i l¹i/TiÕn lªn 10 track

en: /Playback/Back 5 Seconds
vi: /Ch¬i l¹i/Trë l¹i 5 gi©y

en: /Playback/Fwd 5 Seconds
vi: /Ch¬i l¹i/TiÕn lªn 5 gi©y

en: /Playback/Jump to File
vi: /Ch¬i l¹i/Nh¶y tíi File

en: /Playback/Jump to Time
vi: /Ch¬i l¹i/Nh¶y tíi Thêi gian

en: /Playback/Next
vi: /Ch¬i l¹i/TiÕp

en: /Playback/Pause
vi: /Ch¬i l¹i/T¹m dõng

en: /Playback/Play
vi: /Ch¬i l¹i/Ch¬i

en: /Playback/Previous
vi: /Ch¬i l¹i/Ngay tr­íc

en: /Playback/Start of List
vi: /Ch¬i l¹i/Khëi ®Çu danh s¸ch

en: /Playback/Stop
vi: /Ch¬i l¹i/Dõng

en: /Playlist
vi: /Danh s¸ch ch¬i

en: /Playlist Editor
vi: /So¹n danh s¸ch ch¬i

en: /Playlist WindowShade Mode
vi: /ChÕ ®é cöa sæ cã bãng cho danh s¸ch ch¬i

en: /Playlist/Load List
vi: /Danh s¸ch ch¬i/N¹p

en: /Playlist/New List
vi: /Danh s¸ch ch¬i/Míi

en: /Playlist/Save List
vi: /Danh s¸ch ch¬i/L­u

en: /Preferences
vi: /Tïy thÝch

en: /Randomize List
vi: /Chän danh s¸ch kiÓu ngÉu nhiªn

en: /Refresh Rate
vi: /§é lµm t­¬i

en: /Refresh Rate/Eighth (~6 fps)
vi: /§é lµm t­¬i/Mét phÇn t¸m (~6 fps)

en: /Refresh Rate/Full (~50 fps)
vi: /§é lµm t­¬i/§Çy ®ñ (~50 fps)

en: /Refresh Rate/Half (~25 fps)
vi: /§é lµm t­¬i/Mét nöa (~25 fps)

en: /Refresh Rate/Quarter (~13 fps)
vi: /§é lµm t­¬i/Mét phÇn t­ (~13 fps)

en: /Reload skin
vi: /N¹p l¹i s¾c th¸i

en: /Remove
vi: /Bá

en: /Remove Dead Files
vi: /Bá file háng

en: /Remove/All
vi: /Bá/Toµn bé

en: /Remove/Crop
vi: /Bá/Crop

en: /Remove/Misc
vi: /Bá/Linh tinh

en: /Remove/Selected
vi: /Bá/§· chän

en: /Repeat
vi: /Ch¬i l¹i

en: /Reverse List
vi: /§¶o lén danh s¸ch

en: /Save
vi: /L­u

en: /Save/-
vi: /L­u/-

en: /Save/Auto-load preset
vi: /L­u/Tù ®éng n¹p thiÕt lËp ®Þnh tr­íc

en: /Save/Default
vi: /L­u/MÆc ®Þnh

en: /Save/Preset
vi: /L­u/ThiÕt lËp ®Þnh tr­íc

en: /Save/To WinAMP EQF file
vi: /L­u/Vµo file cña WinAMP EQF

en: /Save/To file
vi: /L­u/Vµo file

en: /Scope Mode
vi: /ChÕ ®é scope

en: /Scope Mode/Dot Scope
vi: /ChÕ ®é scope/Scope chÊm

en: /Scope Mode/Line Scope
vi: /ChÕ ®é scope/Scope ®­êng

en: /Scope Mode/Solid Scope
vi: /ChÕ ®é scope/Scope r¾n

en: /Selection
vi: /Chän

en: /Selection/Invert Selection
vi: /Chän/§¶o lén

en: /Selection/Select All
vi: /Chän/Toµn bé

en: /Selection/Select None
vi: /Chän/Kh«ng

en: /Shuffle
vi: /Thay ®æi

en: /Skin Browser
vi: /S¾c th¸i tr×nh duyÖt

en: /Sort
vi: /Ph©n lo¹i

en: /Sort List
vi: /Ph©n lo¹i danh s¸ch

en: /Sort List/By Date
vi: /Ph©n lo¹i danh s¸ch/Theo Ngµy

en: /Sort List/By Filename
vi: /Ph©n lo¹i danh s¸ch/Theo tªn file

en: /Sort List/By Path + Filename
vi: /Ph©n lo¹i danh s¸ch/Theo ®­êng dÉn vµ tªn file

en: /Sort List/By Title
vi: /Ph©n lo¹i danh s¸ch/Theo tiªu ®Ò

en: /Sort Selection
vi: /Chän ph©n lo¹i

en: /Sort Selection/By Date
vi: /Chän ph©n lo¹i/Theo Ngµy

en: /Sort Selection/By Filename
vi: /Chän ph©n lo¹i/Theo tªn file

en: /Sort Selection/By Path + Filename
vi: /Chän ph©n lo¹i/Theo ®­êng dÉn vµ tªn file

en: /Sort Selection/By Title
vi: /Chän ph©n lo¹i/Theo tiªu ®Ò

en: /Sticky
vi: /B¸m dÝnh

en: /Time Elapsed
vi: /Thêi gian ®· ch¬i

en: /Time Remaining
vi: /Thêi gian cßn l¹i

en: /View File Info
vi: /Xem th«ng tin file

en: /Visualization
vi: /HiÓn thÞ

en: /Visualization Mode
vi: /ChÕ ®é xem

en: /Visualization Mode/Analyzer
vi: /ChÕ ®é xem/Analyzer

en: /Visualization Mode/Off
vi: /ChÕ ®é xem/T¾t

en: /Visualization Mode/Scope
vi: /ChÕ ®é xem/Scope

en: /Visualization plugins
vi: /Plugin hiÓn thÞ

en: /WindowShade Mode
vi: /ChÕ ®é cöa sæ cã bãng

en: /WindowShade VU Mode
vi: /ChÕ ®é cöa sæ cã bãng VU

en: /WindowShade VU Mode/Normal
vi: /ChÕ ®é cöa sæ cã bãng VU/Th«ng th­êng

en: /WindowShade VU Mode/Smooth
vi: /ChÕ ®é cöa sæ cã bãng VU/MÞn

en: 3DFX Fullscreen mode
vi: ChÕ ®é toµn mµn h×nh 3DFX

en: A simple xmms gnome panel applet by Anders Carlsson.
    Some code is from wmxmms by Mikael Alm.
    Tooltip support by Hiroshi Takekawa.
vi: Applet panel gnome cho xmms viÕt bëi Anders Carlsson.
    Mét sè m· lÊy tõ wmxmms do Mikael Alm viÕt.
    Hç trî chó gi¶i c«ng cô do Hiroshi Takekawa viÕt.

en: About
vi: VÒ

en: About ESounD Plugin
vi: VÒ Plugin ESounD

en: About Echo Plugin
vi: VÒ plugin cho echo

en: About Extra Stereo Plugin
vi: VÒ Extra Stereo Plugin

en: About Joystick Driver
vi: VÒ driver cho Joystick

en: About OSS Driver
vi: VÒ Driver OSS

en: About Ogg Vorbis Plugin
vi: VÒ plugin Ogg Vorbis

en: About Solaris Audio Driver
vi: VÒ driver audio cña Solaris

en: About Tone Generator
vi: VÒ bé t¹o thanh ®iÖu

en: About Voice Removal Plugin
vi: VÒ Plugin bá ©m thanh

en: About XMMS
vi: Nãi vÒ XMMS

en: About mikmod plugin
vi: VÒ plugin mikmod

en: About...
vi: VÒ...

en: Add all files in directory
vi: Thªm c¸c tËp tin vµo th­ môc

en: Add selected files
vi: Thªm c¸c tËp tin ®­îc chän

en: Additional Programming:
vi: LËp tr×nh bæ xung:

en: Allow multiple instances
vi: Cho phÐp ®a sù kiÖn

en: Alt
vi: Cao

en: Alternate
vi: Lu©n phiªn

en: Alternative
vi: Lu©n phiªn

en: Always show clutterbar
vi: Lu«n hiÖn clutterbar

en: Always use AUDIODEV environment variable
vi: Lu«n dïng m«i tr­êng AUDIODEV biÕn ®æi ®­îc

en: An error occured:
    %s
vi: §· x¶y ra lçi:
    %s

en: Apply
vi: ¸p dông

en: Artist:
vi: Ca sÜ:

en: Audio I/O Plugins
vi: Plugin cho Audio I/O

en: Audio device:
vi: ThiÕt bÞ audio:

en: BALANCE: %d%% LEFT
vi: C©n b»ng: %d%% Tr¸i

en: BALANCE: %d%% RIGHT
vi: C©n b»ng: %d%% Ph¶i

en: BALANCE: CENTER
vi: C©n b»ng: Gi÷a

en: Back 5 tracks
vi: Trë vÒ 5 track

en: Bass
vi: TrÇm

en: Bitrate: Variable,
    avg. bitrate: %d kb/s
vi: Bitrate: thay ®æi ®­îc,
    bitrate trung b×nh: %d kb/s

en: Blues
vi: Nh¹c blue

en: Browse
vi: DuyÖt

en: Buffer size (kb):
vi: KÝch th­íc Buffer (kb):

en: Buffer size (ms):
vi: KÝnh th­íc Buffer (ms):

en: Button %d:
vi: Nót %d:

en: Buttons:
vi: Nót:

en: CD Audio Player %s
vi: Tr×nh ch¬i audio CD %s

en: CD Audio Player Configuration
vi: CÊu h×nh tr×nh ch¬i audio CD

en: CD Index server:
vi: M¸y chñ danh môc CD:

en: CD Index:
vi: Danh môc CD:

en: CD Info
vi: Th«ng tin CD

en: CDDB server:
vi: M¸y chñ CDDB:

en: CDROM drive
vi: æ CDROM

en: CONNECTED: WAITING FOR REPLY
vi: §· ®­îc kÕt nèi: ®ang chê tr¶ lêi

en: CONNECTING TO %s:%d
vi: KÕt nèi tíi %s:%d

en: Cancel
vi: Bá qua

en: Channels:
vi: Kªnh:

en: Channels: %d
vi: Kªnh: %d

en: Classic Rock
vi: Rock cæ ®iÓn

en: Classical
vi: Cæ ®iÓn

en: Close
vi: §ãng

en: Color Entry
vi: NhËp mµu

en: Comedy
vi: Hµi

en: Command:
vi: LÖnh:

en: Comment
vi: Chó thÝch

en: Comment:
vi: Chó thÝch:

en: Configure
vi: CÊu h×nh

en: Configure Echo
vi: CÊu h×nh Echo

en: Configure Equalizer
vi: CÊu h×nh Equalizer

en: Configure Extra Stereo
vi: CÊu h×nh Extra Stereo

en: Configure Solaris driver
vi: CÊu h×nh driver Solaris

en: Controls:
vi: §iÒu khiÓn:

en: Convert %20 to space
vi: ChuyÓn ®æi %20 tíi kh«ng gian

en: Convert underscore to space
vi: ChuyÓn ®æi ®­êng g¹ch ch©n tíi kh«ng gian

en: Copyright (C) 1997-2002 4front Technologies
vi: B¶n quyÒn (C) 1997-2002 4front Technologies

en: Copyright (C) Anders Carlsson 1999), Hiroshi Takekawa 2001
vi: B¶n quyÒn (C) Anders Carlsson 1999, Hiroshi Takekawa 2001

en: Copyright:
vi: B¶n quyÒn:

en: Couldn't connect to host %s
vi: Kh«ng thÓ kÕt nèi tíi m¸y chñ %s

en: Couldn't connect to host %s
    Server reported: %s
vi: Kh«ng thÓ nèi tíi m¸y chñ %s
    Ghi nhËn Server: %s

en: Couldn't load mod
vi: Kh«ng thÓ n¹p mod

en: Couldn't look up host %s
vi: Kh«ng thÓ t×m thÊy m¸y chñ %s

en: Couldn't open audio
vi: Kh«ng thÓ më audio

en: Couldn't remove tag!
vi: Kh«ng thÓ bá thÎ !

en: Couldn't write tag!
vi: Kh«ng thÓ ghi thÎ!

en: Country
vi: §ång quª

en: Created by Charles Sielski <stray@teklabs.net>
    Control XMMS with your TV / VCR / Stereo remote 
    IRman page - http://www.evation.com/irman/
vi: ViÕt bëi Charles Sielski <stray@teklabs.net>
    §iÒu khiÓn XMMS víi TV / VCR / Stereo tõ xa 
    Trang IRman - http://www.evation.com/irman/

en: DISABLE ALWAYS ON TOP
vi: T¾t chøc n¨ng lu«n hiÖn lªn tr­íc

en: DISABLE ALWAYS ON TOP (N/A)
vi: T¾t chøc n¨ng lu«n hiÖn lªn tr­íc (N/A)

en: DISABLE DOUBLESIZE
vi: T¾t chøc n¨ng GÊp ®«i kÝch th­íc

en: Dance
vi: Nh¶y

en: Date
vi: Ngµy

en: Date:
vi: Ngµy:

en: David Fernández Vaamonde
vi: D.F. Vaamonde

en: Decoder
vi: Gi¶i m·

en: Decoder:
vi: Gi¶i m·:

en: Default
vi: MÆc ®Þnh

en: Default (%s)
vi: MÆc ®Þnh (%s)

en: Default - %s
vi: MÆc ®Þnh - %s

en: Default panning separation
vi: Chia panning mÆc ®Þnh

en: Delay: (ms)
vi: TrÔ: (ms)

en: Delete
vi: Xãa

en: Delete auto-preset
vi: Xãa tù ®éng-®Þnh tr­íc

en: Delete preset
vi: Xãa thiÕt lËp ®Þnh tr­íc

en: Description:
vi: M« t¶:

en: Detect files by content (instead of file extention)
vi: Ph¸t hiÖn tËp tin theo néi dung (thay cho phÇn më réng)

en: Device
vi: ThiÕt bÞ

en: Device:
vi: ThiÕt bÞ:

en: Device:
vi: ThiÕt bÞ

en: Devices
vi: ThiÕt bÞ

en: Devices:
vi: ThiÕt bÞ:

en: Dim titlebar when inactive
vi: Lµm mê thanh tiªu ®Ò khi kh«ng ho¹t ®éng

en: Directionals (alternate):
vi: §Þnh h­íng (lu©n phiªn):

en: Directionals:
vi: §Þnh h­íng:

en: Directory preset file:
vi: File th­ môc ®­îc ®Þnh tr­íc:

en: Disable ID3V2 tags
vi: Kh«ng cho phÐp thÎ ID3 V2

en: Disk Writer Configuration
vi: CÊu H×nh Tr×nh Ghi §Üa

en: Disk Writer Plugin %s
vi: Plugin tr×nh ghi ®Üa %s

en: Do not hide windowmanager decorations
vi: Kh«ng Èn ®i trang trÝ cña tr×nh qu¶n lý cöa sæ

en: Down sample:
vi: MÉu gi¶m:

en: Dual channel
vi: Kªnh kÐp

en: ENABLE ALWAYS ON TOP
vi: BËt chøc n¨ng lu«n hiÖn lªn tr­íc

en: ENABLE ALWAYS ON TOP (N/A)
vi: BËt chøc n¨ng lu«n hiÖn lªn tr­íc (N/A)

en: ENABLE DOUBLESIZE
vi: BËt chøc n¨ng GÊp ®«i kÝch th­íc

en: ERROR: Couldn't find %s
vi: Lçi: kh«ng t×m thÊy %s

en: ESD Plugin configuration
vi: CÊu h×nh plugin ESD

en: Echo Plugin
    By Johan Levin 1999.
    
    Surround echo by Carl van Schaik 1999
vi: Plugin cho echo
    do Johan Levin viÕt 1999.
    
    Surround echo viÕt bëi Carl van Schaik 1999

en: Echo Plugin %s
vi: Plugin cho echo %s

en: Effect Plugins
vi: Thi hµnh plugin

en: Effect intensity:
vi: C­êng ®é ¶nh h­ëng:

en: Effect/General Plugins
vi: Thi hµnh/Plugin chung

en: Enable Automatic detection
vi: Cho phÐp tù ®éng ph¸t hiÖn

en: Enable Icecast Metadata UDP Channel
vi: Cho phÐp Kªnh Icecast Metadata UDP

en: Enable SHOUT/Icecast title streaming
vi: Cho phÐp xÕp tiªu ®Ò SHOUT/Icecast

en: Enable plugin
vi: BËt plugin

en: Enqueue
vi: XÕp vµo hµng

en: Enter URL to add:
vi: Thªm URL:

en: Enter code or use remote
vi: NhËp m· hay dïng tõ xa

en: Enter location to play:
vi: NhËp vÞ trÝ ®Ó ch¬i:

en: Equalizer doublesize linked
vi: GÊp ®«i kÝch th­íc Equalizer ®­îc thiÕt lËp

en: Error
vi: Lçi

en: Error opening audio for idcin.
vi: Lçi më audio cho idcin.

en: Error!
vi: Lçi!

en: Extra Stereo Plugin
    
    By Johan Levin 1999.
vi: Extra Stereo Plugin
    
    viÕt bëi Johan Levin 1999.

en: FILE INFO BOX
vi: Hép Th«ng Tin VÒ File

en: Failed to delete "%s": %s.
vi: BÞ lçi khi xãa "%s": %s.

en: Failed to modify tag
vi: Lçi thay ®æi thÎ

en: Feedback: (%)
vi: Ph¶n håi: (%s)

en: File Info
vi: Th«ng tin file

en: File Info - %s
vi: Th«ng tin file - %s

en: File extension
vi: PhÇn më réng cña tËp tin

en: File name
vi: Tªn tËp tin

en: File path
vi: §­êng dÉn cña tËp tin

en: File preset extension:
vi: PhÇn më réng cña file ®­îc ®Þnh tr­íc:

en: File size: %d B
vi: Cì file: %d B

en: Filename:
vi: Tªn file:

en: Files
vi: TËp tin

en: Fonts
vi: Ph«ng ch÷

en: Force volume fade at the end of the module
vi: Ðp gi¶m ©m thanh ë cuèi module

en: Forward 5s
vi: §i tíi 5s

en: Freestyle
vi: thÓ tù do

en: Fwd 5 tracks
vi: §i tíi 5 track

en: Game
vi: Trß ch¬i

en: General
vi: Tæng qu¸t

en: General Plugins
vi: Plugin Chung

en: General plugins
vi: Plugin chung

en: Genre
vi: ThÓ lo¹i

en: Genre:
vi: ThÓ lo¹i:

en: Get server list
vi: LÊy danh s¸ch m¸y chñ

en: Headphones
vi: Tai nghe

en: Homepage and Graphics:
vi: Trang chñ vµ ®å häa:

en: Host:
vi: M¸y chñ:

en: House
vi: Nhµ

en: Huffman decode error.
vi: Lçi gi¶i m· Huffman.

en: ID3 Tag:
vi: ThÎ ID3:

en: ID3 Tags:
vi: ThÎ ID3:

en: ID3 format:
vi: §Þnh d¹ng ID3:

en: IDCin Play
vi: Ch¬i IDCin

en: IR code length:
vi: §é dµi m· IR:

en: IRman Control %s
vi: §iÒu khiÓn IRman %s

en: ISRC number:
vi: Sè hiÖu ISRC:

en: Id Software .cin player %s
vi: Tr×nh ch¬i ®Þnh danh phÇn mÒm .cin %s

en: If "Auto" is enabled on the equalizer, xmms will try to load equalizer presets like this:
    1: Look for a preset file in the directory of the file we are about to play.
    2: Look for a directory preset file in the same directory.
    3: Look for a preset saved with the "auto-load" feature
    4: Finally, try to load the "default" preset
vi: NÕu bËt "Tù ®éng" cho equalizer, xmms sÏ t¶i equalizer ®­îc ®Þnh tr­íc nh­ sau:
    1: T×m file ®Þnh s½n trong th­ môc cña file sÏ ®­îc ch¬i.
    2: T×m file th­ môc ®­îc ®Þnh tr­íc trong cïng th­ môc.
    3: T×m thiÕt lËp ®­îc ®Þnh tr­íc ®­îc l­u víi tÝnh n¨ng "tù ®éng-t¶i"
    4: Cuèi cïng, n¹p thiÕt lËp ®­îc ®Þnh tr­íc "default"

en: Import equalizer presets
vi: NhËp thiÕt lËp ®Þnh tr­íc cña equalizer

en: Industrial
vi: C«ng nghiÖp

en: Input Plugins
vi: Plugin NhËp vµo

en: Input plugins
vi: Plugin nhËp vµo

en: Internal speaker
vi: Loa l¾p trong

en: Joint stereo
vi: Nèi stereo

en: Joystick Control
vi: §iÒu khiÓn Joystick

en: Joystick Control %s
vi: §iÒu khiÓn Joystick %s

en: Juan Manuel García Molina
vi: Juan Manuel GarcÃ­a Molina

en: Jump
vi: Nh¶y

en: Jump to file
vi: Nh¶y tíi File

en: Jump to time
vi: Nh¶y tíi thêi gian

en: Jump to:
vi: Nh¶y tíi:

en: LOOKING UP %s
vi: T×m kiÕm %s

en: Length: %d:%.2d
vi: §é dµi: %d:%.2d

en: Line out
vi: §­êng ra

en: Load auto-preset
vi: T¶i tù ®éng-®Þnh tr­íc

en: Load equalizer preset
vi: T¶i thiÕt lËp ®Þnh tr­íc cña equalizer

en: Load file(s)
vi: T¶i tËp tin

en: Load playlist
vi: N¹p danh s¸ch ch¬i

en: Load preset
vi: T¶i thiÕt lËp ®Þnh tr­íc

en: Location:
vi: VÞ trÝ:

en: Look for hidden patterns in modules
vi: T×m c¸c mÉu Èn trong c¸c module

en: MPEG Info:
vi: Th«ng tin MPEG:

en: MPEG Layer 1/2/3 Player %s
vi: Tr×nh ch¬i MPEG Layer 1/2/3 %s

en: MPG123 Configuration
vi: CÊu h×nh MPG123

en: Main Programming:
vi: LËp tr×nh chÝnh:

en: Main Window
vi: Cöa sæ chÝnh

en: Michael Hipp and others (MPG123 engine)
vi: Michael Hipp t¸c gi¶ kh¸c (MPG123 engine)

en: MikMod Configuration
vi: CÊu h×nh MikMod

en: MikMod Player %s
vi: Tr×nh ch¬i MikMod %s

en: Mikmod Plugin
    http://www.multimania.com/miodrag/mikmod/
    Ported to xmms by J. Nick Koston
vi: Mikmod Plugin
    http://www.multimania.com/miodrag/mikmod/
    ®­îc viÕt cho xmms bëi J. Nick Koston

en: Mixer
vi: Bé trén

en: Mixer Settings:
vi: ThiÕt lËp bé trén:

en: Mixer device:
vi: ThiÕt bÞ trén:

en: Mono
vi: M«-n«

en: Mouse Wheel adjusts Volume by (%)
vi: B¸nh xe cña chuét ®iÒu chØnh ©m l­îng b»ng (%)

en: Name format:
vi: §Þnh d¹ng tªn:

en: Next
vi: TiÕp theo

en: Next Track
vi: Track tiÕp theo

en: No
vi: Kh«ng

en: No tag to remove!
vi: Kh«ng cã thÎ ®Ó bá!

en: Noise
vi: TiÕng

en: Nominal bitrate: %d kbps
vi: bitrate danh nghÜa: %d kbps

en: None
vi: Kh«ng

en: Nothing
vi: Kh«ng cã

en: OPTIONS MENU
vi: MENU Tïy Chän

en: OSS Driver %s
vi: Driver OSS %s

en: OSS Driver configuration
vi: CÊu h×nh driver OSS

en: OSS Mixer
vi: Bé trén OSS

en: Ogg Vorbis Configuration
vi: CÊu h×nh Ogg Vorbis

en: Ogg Vorbis Info:
vi: Th«ng tin Ogg Vorbis:

en: Ogg Vorbis Player %s
vi: Tr×nh ch¬i Ogg Vorbis %s

en: Ogg Vorbis Plugin by Xiphophorus
    
    Original code by
    Tony Arcieri <bascule@inferno.tusculum.edu>
    Contributions from
    Chris Montgomery <monty@xiph.org>
    Peter Alm <peter@xmms.org>
    Michael Smith <msmith@labyrinth.edu.au>
    Jack Moffitt <jack@icecast.org>
    Jorn Baayen <jorn@nl.linux.org>
    Håvard Kvålen <havardk@xmms.org>
    
    Visit Xiphophorus at http://www.xiph.org/
vi: Ogg Vorbis Plugin viÕt bëi Xiphophorus
    
    m· gèc ®­îc viÕt bëi
    Tony Arcieri <bascule@inferno.tusculum.edu>
    C¸c ®ãng gãp tõ
    Chris Montgomery <monty@xiph.org>
    Peter Alm <peter@xmms.org>
    Michael Smith <msmith@labyrinth.edu.au>
    Jack Moffitt <jack@icecast.org>
    Jorn Baayen <jorn@nl.linux.org>
    HÃ¥vard KvÃ¥len <havardk@xmms.org>
    
    H·y th¨m Xiphophorus t¹i http://www.xiph.org/

en: Ogg Vorbis Tag:
vi: ThÎ Ogg Vorbis:

en: Ogg Vorbis Tags:
vi: C¸c thÎ Ogg Vorbis:

en: Ok
vi: OK

en: OpenGL Spectrum analyzer
vi: Tr×nh ph©n tÝch d¶i ©m thanh OpenGL

en: OpenGL Spectrum analyzer %s
vi: Tr×nh ph©n tÝch d¶i ©m thanh OpenGL %s

en: OpenGL Spectrum configuration
vi: CÊu h×nh d¶i ©m thanh OpenGL

en: Options
vi: Tïy chän

en: Options:
vi: Tïy chän:

en: Organization:
vi: Tæ chøc:

en: Other
vi: Lo¹i kh¸c

en: Output Plugin
vi: Plugin XuÊt ra

en: Output ports:
vi: Cæng xuÊt ra:

en: Override generic titles
vi: Ghi ®Ì c¸c tiªu ®Ò chung

en: Pablo Saratxaga
vi: Dear Pablo Saratxaga

en: Pablo Saratxaga (i18n)
vi: Dear Pablo Saratxaga (i18n)

en: Password:
vi: MËt khÈu:

en: Path:
vi: §­êng dÉn:

en: Pause
vi: T¹m dõng

en: Pause between songs for
vi: T¹m dõng gi÷a c¸c bµi trong

en: Performer/Artist
vi: Ng­êi tr×nh diÔn/Ca sÜ

en: Play
vi: Ch¬i

en: Play/Pause
vi: Ch¬i/T¹m dõng

en: Playlist
vi: Danh s¸ch ch¬i

en: Playlist end
vi: Cuèi danh s¸ch

en: Playlists:
vi: Danh s¸ch ch¬i:

en: Please check that:
    
    1. You have the correct output plugin selected
    2. No other programs is blocking the soundcard
    3. Your soundcard is configured properly
vi: KiÓm tra xem:
    
    1. Cã plugin xuÊt ra ®· ®­îc chän ®óng
    2. Kh«ng cã ch­¬ng tr×nh kh¸c chÆn card ©m thanh
    3. Card ©m thanh ®· ®­îc cÊu h×nh ®óng

en: Port:
vi: Cæng:

en: Pre-buffer (percent):
vi: Pre-buffer (phÇn tr¨m):

en: Preferences
vi: Tïy thÝch

en: Presets
vi: ThiÕt lËp ®Þnh tr­íc

en: Prev
vi: VÒ tr­íc

en: Prev Track
vi: Track tr­íc

en: Quality
vi: ChÊt l­îng

en: Read info on
vi: §äc th«ng tin trªn

en: Really delete %d files?
vi: Thùc sù muèn xãa tËp tin %d ?

en: Really delete: "%s"?
vi: Thùc sù muèn xãa: "%s"?

en: Realtime priority is a way for XMMS to make sure it always
    get as much CPU time as needed for decoding audio files without
    any "skips".
    
    This requires that XMMS is run with root privileges and
    may, although it's very unusal, lock up your computer.
    
    You have been warned, to activate this you need to
    restart XMMS.
vi: TÝnh ­u tiªn thêi gian thùc lµ c¸ch ®Ó XMMS ®¶m b¶o lµ nã lu«n
    nhËn thêi gian cña CPU cµng nhiÒu cµng tèt ®Ó gi¶i m· file audio mµ
    kh«ng ph¶i "bá qua".
    
    §iÒu nµy yªu cÇu XMMS ch¹y víi ®Æc quyÒn cña root vµ
    cã thÓ, mÆc dï kh«ng ph¶i lµ th­êng xuyªn, khãa mÊt m¸y tÝnh.
    
    C¶nh b¸o, ®Ó kÝch ho¹t ®iÒu nµy th× XMMS ph¶i ®­îc
    khëi ®éng l¹i.

en: Remove ID3
vi: Bá ID3

en: Remove Tag
vi: Bá thÎ

en: Repeat
vi: LÆp l¹i

en: Resolution:
vi: §é nÐt:

en: Reverse file order in fileselector
vi: §¶o thø tù file trong tr×nh chän file

en: Rewind 5s
vi: Lïi l¹i 5s

en: Ryan Weaver (RPMs among other things)
vi: Ryan Weaver (RPMs trong sè c¸c c¸i kh¸c)

en: SEEK TO: %d:%-2.2d/%d:%-2.2d (%d%%)
vi: T×m: %d:%-2.2d/%d:%-2.2d (%d%%)

en: Save
vi: L­u

en: Save auto-preset
vi: L­u tù ®éng-®Þnh tr­íc

en: Save equalizer preset
vi: L­u thiÕt lËp ®Þnh tr­íc cña equalizer

en: Save playlist
vi: L­u danh s¸ch ch¬i

en: Save playlist position
vi: L­u vÞ trÝ danh s¸ch ch¬i

en: Save preset
vi: L­u thiÕt lËp ®Þnh tr­íc

en: Save stream to disk
vi: L­u stream vµo ®Üa

en: Save stream to disk:
vi: L­u stream vµo ®Üa:

en: Save window positions
vi: L­u vÞ trÝ cöa sæ

en: Search:
vi: T×m kiÕm:

en: Seek +5s
vi: T×m +5s

en: Seek -5s
vi: T×m -5s

en: Select directory to add:
vi: Chän th­ môc ®Ó bæ xung:

en: Select main window font:
vi: Chän ph«ng ch÷ cho cöa sæ chÝnh:

en: Select playlist font:
vi: Chän ph«ng ch÷ cho danh s¸ch ch¬i:

en: Select random skin on play
vi: Chän s¾c th¸i ngÉu nhiªn khi ch¬i

en: Select the directory where you want to store the MPEG streams:
vi: Chän th­ môc chøa c¸c MPEG stream:

en: Select the directory where you want to store the Ogg Vorbis streams:
vi: Chän th­ môc ®Ó chøa c¸c stream Ogg Vorbis

en: Select the directory where you want to store the output files:
vi: Chän th­ môc b¹n muèn chøa c¸c tËp tin xuÊt ra:

en: Sensitivity (10-32767):
vi: §é nh¹y (10-32767):

en: Server
vi: M¸y chñ

en: Shell-command to run when xmms changes song.  It can optionally include the string %%s which will be replaced by the new song title.
vi: Ch¹y lÖnh Shell khi xmms ®æi bµi. Cã thÓ tïy ý cho c¶ chuçi %%s mµ nã ®­îc thay thÕ bëi tªn bµi míi.

en: Shell-command to run when xmms reaches the end of the playlist.
vi: Ch¹y lÖnh Shell khi xmms tíi cuèi danh s¸ch.

en: Show network window
vi: HiÖn cöa sæ m¹ng

en: Show numbers in playlist
vi: HiÖn c¸c sè hiÖu trong danh s¸ch ch¬i

en: Shuffle
vi: Thay ®æi

en: Simple spectrum analyzer %s
vi: Tr×nh ph©n tÝch d¶i ©m thanh %s

en: Single channel
vi: Kªnh ®¬n

en: Skin selector
vi: Tr×nh chän s¾c th¸i

en: Skins
vi: S¾c th¸i

en: Smooth title scroll
vi: Cuén tiªu ®Ò ªm nhÑ

en: Snap windows at
vi: Canh lÒ cöa sæ t¹i

en: Sonata
vi: X«-n¸t

en: Song Change %s
vi: §æi bµi %s

en: Song Change Configuration
vi: CÊu h×nh ®æi bµi

en: Song change
vi: §æi bµi

en: Sorry, threads isn't supported on your platform.
    
    If you're on a libc5 based linux system and installed GLIB & GTK+ before you
    installed LinuxThreads you need to recompile GLIB & GTK+
vi: Xin lçi, thread kh«ng ®­îc hç trî víi nÒn phÇn cøng nµy.
    
    NÕu lµ hÖ thèng Linux víi libc5 vµ ®· cµi ®Æt GLIB vµ GTK+ tr­íc khi cµi
    c¸c LinuxThread, GLIB vµ GTK+ cÇn ®­îc biªn dÞch l¹i

en: Sorry, your GTK+ version (%d.%d.%d) doesn't work with XMMS.
    Please use GTK+ %s or newer.
vi: Xin lçi, phiªn b¶n GTK+ nµy (%d.%d.%d) kh«ng ch¹y víi XMMS.
    H·y dïng GTK+ %s hay míi h¬n.

en: Sort "Jump to file" alphabetical
vi: Ph©n lo¹i"Nh¶y tíi file" theo b¶ng ch÷ c¸i

en: Soul
vi: T©m hån

en: Sound Clip
vi: Clip ©m thanh

en: Southern Rock
vi: Rock ph­¬ng nam

en: Spectrum analyzer
vi: Tr×nh ph©n tÝch d¶i ©m thanh

en: Stereo (if available)
vi: Stereo (nÕu cã)

en: Stop
vi: Dõng

en: Surround echo
vi: Echo bao quanh

en: Symphony
vi: Giao h­ëng

en: The SHA-1 hash function failed to properly
    generate a test key.  As such, Xmms will
    not be able to contact a CD Index server.
vi: Chøc n¨ng t¹o rèi SHA-1 kh«ng sinh ra
    ®­îc khãa thö. Do vËy, Xmms sÏ kh«ng
    thÓ kÕt nèi tíi mét m¸y chñ danh môc CD.

en: Title
vi: Tiªu ®Ò

en: Title format:
vi: §Þnh d¹ng tiªu ®Ò:

en: Title:
vi: Tiªu ®Ò:

en: Tone Generator %s
vi: Bé t¹o thanh ®iÖu %s

en: Tone Generator:
vi: Bé t¹o thanh ®iÖu:

en: Top 40
vi: 40 ®Çu

en: Track length:
vi: §é dµi cña track:

en: Track name
vi: Tªn track

en: Track names:
vi: Tªn track:

en: Track number
vi: Sè hiÖu track

en: Track number:
vi: Sè thø tù track:

en: Translators
vi: Ng­êi dÞch thuËt

en: Transparent playlist window
vi: Cö sæ danh s¸ch ch¬i trong suèt

en: Usage: %s [options]
    
    Options:
    --------
    
    -h, --help		Display this text and exit.
    -g, --geometry		Set the geometry (for example +20+20)
    -s, --session		Set the xmms session to use (Default: 0)
    -c, --command		Command to launch xmms (Default: xmms)
    -i, --icon		Set the icon to use when xmms is not running
    -n, --single		Only a single click is needed to start xmms
    -t, --title		Display song title when mouse is in window
    -v, --version		Display version information and exit
vi: Dïng: %s [tïy chän]
    
    Tïy chän:
    --------
    
    -h, --help		 HiÓn thÞ v¨n b¶n nµy vµ tho¸t ra.
    -g, --geometry		 ThiÕt lËp geometry (vÝ dô +20+20)
    -s, --session		 ThiÕt lËp session cho xmms dïng (MÆc ®Þnh: 0)
    -c, --command		 LÖnh ch¹y xmms (MÆc ®Þnh: xmms)
    -i, --icon		 LËp biÓu t­îng khi xmms ®ang kh«ng ch¹y
    -n, --single		 ChØ nhÊp chuét mét lÇn ®Ó ch¹y xmms
    -t, --title		 HiÓn thÞ tiªu ®Ò bµi nh¹c khi ®Æt chuét vµo trong cöa sæ
    -v, --version		 HiÓn thÞ th«ng tin vÒ phiªn b¶n vµ tho¸t ra

en: Use '\' as a directory delimiter
vi: Dïng '\' ®Ó ph©n ®Þnh th­ môc

en: Use CD Index
vi: Dïng danh môc CD

en: Use CDDB
vi: Dïng CDDB

en: Use X font
vi: Dïng ph«ng ch÷ cña X

en: Use alternate device:
vi: Dïng thiÕt bÞ thay thÕ:

en: Use authentication
vi: Dïng x¸c nhËn

en: Use fontsets (Enable for multi-byte charset support)
vi: Dïng bé ph«ng ch÷ (cho phÐp hç trî tËp hîp ký tù ®a byte)

en: Use interpolation
vi: Dïng phÐp néi suy

en: Use plugins
vi: Dïng plugin

en: Use proxy
vi: Dïng proxy:

en: Use realtime priority when available
vi: Dïng tÝnh ­u tiªn thêi gian thùc nÕu cã

en: Use remote host
vi: Dïng m¸y chñ ë xa

en: Use surround mixing
vi: Dïng surround mixing

en: Username:
vi: Tªn ng­êi dïng:

en: VISUALIZATION MENU
vi: MENU HiÓn ThÞ

en: VOLUME: %d%%
vi: ©m l­îng: %d%%

en: Version:
vi: Phiªn b¶n:

en: Visualization Plugins
vi: Plugin HiÓn ThÞ

en: Visualization plugins
vi: Plugin hiÓn thÞ

en: Vladimír Marek
vi: VladimÃ­r Marek

en: Voice removal plugin %s
vi: Plugin bá ©m thanh %s

en: Vol +
vi: tiÕng +

en: Vol -
vi: tiÕng -

en: Volume Down
vi: Gi¶m ©m l­îng

en: Volume Up
vi: T¨ng ©m l­îng

en: Volume setting:
vi: ThiÕt lËp ©m l­îng:

en: Volume: (%)
vi: ¢m l­îng: (%)

en: Warning
vi: C¶nh b¸o

en: Wave Player %s
vi: Tr×nh ch¬i sãng %s

en: With Additional Help:
vi: Víi hç trî bæ xung:

en: XMMS %s - Cross platform multimedia player
vi: XMMS %s - Tr×nh ch¬i ®a ph­¬ng tiÖn ®a nÒn t¶ng

en: XMMS IRman Configuration
vi: ThiÕt lËp XMMS IRman

en: XMMS IRman Plugin:
vi: Plugin XMMS IRman:

en: XMMS Joystick Configuration
vi: CÊu h×nh Joystick cho XMMS

en: XMMS Playlist
vi: Danh s¸ch ch¬i

en: XMMS Solaris Audio Driver
    
    Written by John Riddoch (jr@scms.rgu.ac.uk)
    with help from many contributors.
vi: Driver audio XMMS cho Solaris
    
    ViÕt bëi John Riddoch (jr@scms.rgu.ac.uk)
    víi sù trî gióp cña nhiÒu nhµ ®ãng ghãp.

en: XMMS Voice Removal Plugin
    
    A simple voice removal plugin by Anders Carlsson <andersca@gnu.org>
vi: Plugin bá ©m thanh cho XMMS
    
    Mét plugin bá ©m thanh viÕt bëi Anders Carlsson <andersca@gnu.org>

en: XMMS: Delete files?
vi: XMMS: Xãa tËp tin?

en: XMMS: Files deleted
vi: XMMS: TËp tin ®· xãa

en: Year
vi: N¨m

en: Year:
vi: N¨m:

en: Yes
vi: Cã

en: You cannot use the Disk Writer plugin
    when you're running in realtime mode.
vi: Kh«ng thÓ sö dông plugin tr×nh ghi ®Üa
    khi ®ang ch¹y trong chÕ ®é thêi gian thùc.

en: `%s' Button Setup
vi: ThiÕt lËp nót `%s'

en: demand
vi: Yªu cÇu

en: load
vi: t¶i

en: minutes:seconds
vi: phót:gi©y

en: pixels
vi: ®iÓm ¶nh

en: s
vi: gi©y

en: unable to open port `%s' (%s)
vi: kh«ng thÓ më cæng `%s' (%s)

en: use 3DNow! optimized decoder
vi: dïng 3DNow! gi¶i m· tèi ­u

en: use FPU decoder
vi: dïng gi¶i m· FPU

en: xmms applet
vi: applet cña xmms
