xmms 1.2.3 - en to it translation catalogue (370 entries)

en: 
    Joystick Control: error reading
it: 
    Controllo Joystick: Errore in lettura

en: %d frames
    Filesize: %lu B
it: %d frames
    Dimensione file: %lu B

en: %s
    Error protection: %s
    Copyright: %s
    Original: %s
    Emphasis: %s
it: %s
    Protezione da errore: %s
    Copyright: %s
    Originale: %s
    Enfasi: %s

en: %s: illegal option -- %c
it: %s: opzione illegale -- %c

en: %s: invalid option -- %c
it: %s: opzione non valida -- %c

en: %s: option `%c%s' doesn't allow an argument
it: %s: l'opzione `%c%s' non ammette un argomento

en: %s: option `%s' is ambiguous
it: %s: l'opzione `%s' è ambigua

en: %s: option `%s' requires an argument
it: %s: l'opzione `%s' richiede un argomento

en: %s: option `--%s' doesn't allow an argument
it: %s: l'opzione `--%s' non ammette un argomento

en: %s: option `-W %s' doesn't allow an argument
it: %s: l'opzione `-W %s' non ammette un argomento

en: %s: option `-W %s' is ambiguous
it: %s: l'opzione `-W %s' è ambigua

en: %s: option requires an argument -- %c
it: %s: l'opzione richiede un argomento -- %c

en: %s: unrecognized option `%c%s'
it: %s: opzione non riconosciuta `%c%s'

en: %s: unrecognized option `--%s'
it: %s: opzione non riconosciuta `--%s'

en: (unknown)
it: (sconosciuto)

en: /About XMMS
it: /A proposito di XMMS

en: /Always On Top
it: /Sempre In Evidenza

en: /Analyzer Falloff
it: /Analizzatore Falloff

en: /Analyzer Falloff/Fast
it: /Falloff Analizzatore/Veloce

en: /Analyzer Falloff/Fastest
it: /Falloff Analizzatore/Velocissimo

en: /Analyzer Falloff/Medium
it: /Falloff Analizzatore/Medio

en: /Analyzer Falloff/Slow
it: /Falloff Analizzatore/Lento

en: /Analyzer Falloff/Slowest
it: /Falloff Analizzatore/Lentissimo

en: /Analyzer Mode
it: /Modo Analizzatore

en: /Analyzer Mode/-
it: /Modo Analizzatore/-

en: /Analyzer Mode/Bars
it: /Modo Analizzatore/Barre

en: /Analyzer Mode/Fire
it: /Modo Analizzatore/Fire

en: /Analyzer Mode/Lines
it: /Modo Analizzatore/Linee

en: /Analyzer Mode/Normal
it: /Modo Analizzatore/Normale

en: /Analyzer Mode/Peaks
it: /Modo Analizzatore/Picchi

en: /Analyzer Mode/Vertical Lines
it: /Modo Analizzatore/Linee Verticali

en: /Autoscroll Songname
it: /Autoscroll del Nome della Canzone

en: /DoubleSize
it: /DimensioneDoppia

en: /Easy Move
it: /Muovi Facilmente

en: /Equalizer WindowShade Mode
it: /Equalizzatore Modo Windowshade

en: /Exit
it: /Uscita

en: /File Info
it: /Info sul File

en: /Graphical EQ
it: /EQ Grafico

en: /Jump To File
it: /Salta a File

en: /Jump To Time
it: /Salta A Tempo

en: /Main Window
it: /Finestra Principale

en: /No Playlist Advance
it: /Nessun Avanzamento Playlist

en: /Options
it: /Opzioni

en: /Peaks Falloff
it: /Falloff Picchi

en: /Peaks Falloff/Fast
it: /Falloff Picchi/Veloce

en: /Peaks Falloff/Fastest
it: /Falloff Picchi/Velocissimo

en: /Peaks Falloff/Medium
it: /Falloff Picchi/Medio

en: /Peaks Falloff/Slow
it: /Falloff Picchi/Lento

en: /Peaks Falloff/Slowest
it: /Falloff Picchi/Lentissimo

en: /Play Directory
it: /Suona Directory

en: /Play File
it: /Suona File

en: /Play Location
it: /Suona Locazione

en: /Playback/10 Tracks Back
it: /Playback/ndietro 10 Tracce

en: /Playback/10 Tracks Fwd
it: /Playback/Avanti 10 Tracce

en: /Playback/Back 5 Seconds
it: /Playback/Indietro 5 Secondi

en: /Playback/Fwd 5 Seconds
it: /Playback/Avanti 5 secondi

en: /Playback/Jump to File
it: /Playback/Salta a File

en: /Playback/Jump to Time
it: /Playback/Salta a Tempo

en: /Playback/Next
it: /Playback/Successivo

en: /Playback/Pause
it: /Playback/Pausa

en: /Playback/Play
it: /Playback/Suona

en: /Playback/Previous
it: /Playback/Precedente

en: /Playback/Start of List
it: /Playback/Inizio Lista

en: /Playlist Editor
it: /Editor di Playlist

en: /Playlist WindowShade Mode
it: /Playlist Modo Windowshade

en: /Preferences
it: /Preferenze

en: /Refresh Rate/Eighth (~6 fps)
it: /Refresh Rate/Un ottavo (~6 fps)

en: /Refresh Rate/Full (~50 fps)
it: /Refresh Rate/Pieno (~50 fps)

en: /Refresh Rate/Half (~25 fps)
it: /Refresh Rate/Metà (~25 fps)

en: /Refresh Rate/Quarter (~13 fps)
it: /Refresh Rate/Un quarto (~13 fps)

en: /Reload skin
it: /Ricarica skin

en: /Repeat
it: /Ripeti

en: /Scope Mode
it: /Modo Scope

en: /Scope Mode/Dot Scope
it: /Modo Scope/Scope a punto

en: /Scope Mode/Line Scope
it: /Modo Scope/Scope a linea

en: /Scope Mode/Solid Scope
it: /Modo Scope/Scope solido

en: /Time Elapsed
it: /Tempo Impiegato

en: /Time Remaining
it: /Tempo Rimanente

en: /View File Info
it: /Vedi Info sul File

en: /Visualization
it: /Visualizzazione

en: /Visualization Mode
it: /Modo Visualizzazione

en: /Visualization Mode/Analyzer
it: /Modo Visualizzazione/Analizzatore

en: /Visualization Mode/Off
it: /Modo Visualizzazione/Spento

en: /Visualization Mode/Scope
it: /Modo Visualizzazione/Scope

en: /Visualization plugins
it: /Plugin di Visualizzazione

en: /WindowShade Mode
it: /Modo Windowshade

en: /WindowShade VU Mode
it: /Modo WindowShade VU

en: /WindowShade VU Mode/Normal
it: /Modo WindowShade VU/Normale

en: /WindowShade VU Mode/Smooth
it: /Modo WindowShade VU/Smooth

en: 12KHZ
it: 12KHz

en: 14KHZ
it: 14KHz

en: 16KHZ
it: 16KHz

en: 170HZ
it: 170Hz

en: 1:2 (22 kHz)
it: 1:2 /22 kHz)

en: 1:4 (11 kHz)
it: 1:4 ((11 kHz)

en: 1KHZ
it: 1KHz

en: 310HZ
it: 310Hz

en: 3DFX Fullscreen mode
it: Modo 3DFX schermo intero

en: 3KHZ
it: 3KHz

en: 600HZ
it: 600Hz

en: 60HZ
it: 60Hz

en: 6KHZ
it: 6KHz

en: About
it: A proposito di

en: About ESounD Plugin
it: A proposito del Plugin ESound

en: About Echo Plugin
it: A proposito del Plugin Echo

en: About Extra Stereo Plugin
it: A proposito del Plugin Extra Stereo

en: About Joystick Driver
it: A proposito del Driver del Joystick

en: About OSS Driver
it: A proposito del Driver OSS

en: About Tone Generator
it: A proposito di Tone Generator

en: About Voice Removal Plugin
it: A proposito del plugin Voice Removal

en: About mikmod plugin
it: A proposito del plugin mikmod

en: About...
it: A proposito...

en: Acid Punk
it: Punk Acida

en: Acoustic
it: Acustica

en: Add all files in directory
it: Aggiungi tutti i files nella directory

en: Add selected files
it: Aggiungi i file selezionati

en: Alternate
it: Alternativo

en: Alternative
it: Alternativa

en: Ambient
it: Ambientale

en: Apply
it: Applica

en: Artist:
it: Artista:

en: Audio device:
it: Dispositivo Audio:

en: Avantgarde
it: Avanguardia

en: BALANCE: %d%% LEFT
it: BILANCIAMENTO: %d%% SINISTRA

en: BALANCE: %d%% RIGHT
it: BILANCIAMENTO: %d%% DESTRA

en: BALANCE: CENTER
it: BILANCIAMENTO: CENTRO

en: Back 5 tracks
it: Indietro 5 tracce

en: Ballad
it: Ballata

en: Bitrate: Variable,
    avg. bitrate: %d kb/s
it: Bitrate: variabile,
    bitrate medio: %d kb/s

en: Browse
it: Scorri

en: Buffer size (kb):
it: Dimensione buffer (kb)

en: Buffer size (ms):
it: Dimensione buffer (ms):

en: Button %d:
it: Pulsante %d:

en: Buttons:
it: pulsanti:

en: CD Audio Player %s
it: Riproduttore CD Audio %s

en: CD Audio Player Configuration
it: Configurazione del Riproduttore CD Audio

en: CD Audio Track %02u
it: Traccia CD Audio %02u

en: CD Index server:
it: Server dell'Indice CD:

en: CD Index:
it: Indice CD:

en: CD Info
it: Informazioni sul CD

en: CDDB server:
it: Server CDDB:

en: CDROM drive
it: Lettore CDROM

en: CONNECTED: WAITING FOR REPLY
it: CONNESSO: IN ATTESA DI RISPOSTA

en: CONNECTING TO %s:%d
it: STO CONNETTENDO A %s:%d

en: Cancel
it: Annulla

en: Celtic
it: Celtica

en: Chamber Music
it: Musica da Camera

en: Channels:
it: Canali:

en: Chorus
it: Corale

en: Christian Gangsta Rap
it: Gangsta Rap Cristiano

en: Christian Rap
it: Rap Cristiano

en: Christian Rock
it: Rock Cristiano

en: Classic Rock
it: Rock Classico

en: Classical
it: Classica

en: Close
it: Chiudi

en: Comedy
it: Commedia

en: Command:
it: Comando:

en: Comment:
it: Commento:

en: Configure Echo
it: Configura Echo

en: Configure Extra Stereo
it: Configura Extra Stereo

en: Contemporary Christian
it: Cristiana Contemporanea

en: Controls:
it: Controlli:

en: Couldn't connect to host %s
it: non ho potuto connettermi all'host %s

en: Couldn't connect to host %s
    Server reported: %s
it: Non ho potuto connettermi all'host %s
    Il server ha riportato: %s

en: Couldn't load mod
it: Non ho potuto caricare il mod

en: Couldn't look up host %s
it: Non ho potuto controllare l'host %s

en: Couldn't open audio
it: Non ho potuto aprire l'audio

en: Couldn't remove tag!
it: Non ho potuto rimuovere il tag!

en: Couldn't write tag!
it: Non ho potuto scrivere il tag!

en: Created by Charles Sielski <stray@teklabs.net>
    Control XMMS with your TV / VCR / Stereo remote 
    IRman page - http://www.evation.com/irman/
it: Creato da Charles Sielski <stray@teklabs.net>
    Controlla XMMS con il tuo telecomando di TV / VCR / Stereo 
    Pagina IRman - http://www.evation.com/irman/

en: Cult
it: Culto

en: DISABLE ALWAYS ON TOP
it: DISABILITA ALWAYS ON TOP

en: DISABLE ALWAYS ON TOP (N/A)
it: DISABILITA ALWAYS ON TOP (N/A)

en: DISABLE DOUBLESIZE
it: DISABILITA DIMENSIONE DOPPIA

en: Decoder
it: Decodificatore

en: Decoder:
it: Decodificatore:

en: Default
it: Predefinito

en: Default (%s)
it: Predefinito (%s)

en: Default panning separation
it: Separazione panning predefinita

en: Delay: (ms)
it: Ritardo: (ms)

en: Detect files by content (instead of file extention)
it: Identifica files per contenuto (invece che per extensione)

en: Device
it: Dispositivo

en: Device:
it: Dispositvo:

en: Device:
it: Dispositivo:

en: Devices
it: Dispositivi

en: Devices:
it: Dispositivi:

en: Directionals (alternate):
it: Direzionali (alternativi)

en: Directionals:
it: Direzionali:

en: Disable ID3V2 tags
it: Disabilita tags ID3V2

en: Disk Writer Configuration
it: Configurazione di Disk Writer

en: Disk Writer Plugin %s
it: Plugin Disk Writer %s

en: Down sample:
it: Diminuisci campionatura:

en: Drum & Bass
it: Basso & Batteria

en: Drum Solo
it: Assolo di Batteria

en: Dual channel
it: canale doppio

en: Duet
it: Duetto

en: ENABLE ALWAYS ON TOP
it: ABILITA ALWAYS ON TOP

en: ENABLE ALWAYS ON TOP (N/A)
it: ABILITA ALWAYS ON TOP (N/A)

en: ENABLE DOUBLESIZE
it: ABILITA DIMENSIONE DOPPIA

en: ERROR: Couldn't find %s
it: ERRORE: Non ho trovato %s

en: ESD Plugin configuration
it: Configurazione del plugin ESD

en: Easy Listening
it: Orecchiabile

en: Echo Plugin
    By Johan Levin 1999.
    
    Surround echo by Carl van Schaik 1999
it: Eco surround by Carl van Shcaik 1999

en: Echo Plugin %s
it: Plugin echo %s

en: Effect intensity:
it: Intensità dell effetto:

en: Electronic
it: Elettronica

en: Enable Automatic detection
it: Abilità Riconoscimento Automatico

en: Enable Icecast Metadata UDP Channel
it: Abilita Canale UDP Metadata di Icecast

en: Enable SHOUT/Icecast title streaming
it: Abilita streaming del titolo SHOUT/Icecast

en: Enqueue
it: Metti in coda

en: Enter code or use remote
it: Inserisci codice o usa telecomando

en: Enter location to play:
it: Inserisci locazione da suonare:

en: Error
it: Errore

en: Error opening audio for idcin.
it: Errore aprendo l'audio per idcin.

en: Ethnic
it: Etnica

en: Extra Stereo Plugin
    
    By Johan Levin 1999.
it: Plugin Extra Stereo
    
    By Johan Levin 1999.

en: Extra Stereo Plugin %s
it: Plugin Extra Stereo %s

en: FILE INFO BOX
it: RIQUADRO FILE INFO

en: File Info
it: Informazioni sul File

en: File Info - %s
it: Informazioni File - %s

en: Filename:
it: Nome file:

en: Folklore
it: Folkloristica

en: Force volume fade at the end of the module
it: Forza dissolvenza del volume alla fine del modulo

en: Forward 5s
it: Avanti 5s

en: Fwd 5 tracks
it: Avanti 5 Tracce

en: General
it: Generale

en: Genre:
it: Genere:

en: Get server list
it: Recupera lista dal server

en: Gothic
it: Gotica

en: Gothic Rock
it: Rock Gotico

en: Huffman decode error.
it: Errore di decodifica Huffman.

en: Humour
it: Umoristica

en: ID3 Tag:
it: Tag ID3:

en: ID3 Tags:
it: Tags ID3:

en: ID3 format:
it: Formato ID3:

en: IDCin Play
it: Suona IDCin

en: IRman Control %s
it: Controllo IRman %s

en: Id Software .cin player %s
it: Riproduttore .cin di Id Software %s

en: Industrial
it: Industriale

en: Instrumental
it: Strumentale

en: Instrumental Pop
it: Pop Strumentale

en: Instrumental Rock
it: Rock Strumentale

en: Joystick Control
it: Controllo Joystick

en: Joystick Control %s
it: Controllo Joystick %s

en: Jump
it: Salta

en: Jump to file
it: Salta a file

en: Jump to time
it: Salta a tempo

en: Jump to:
it: Salta a:

en: LOOKING UP %s
it: STO CONTROLLANDO %s

en: Latin
it: Latina

en: Load file(s)
it: Carica file(s)

en: Look for hidden patterns in modules
it: Cerca modelli nascosti nei moduli

en: MPEG Info:
it: Informazioni MPEG:

en: MPEG Layer 1/2/3 Player %s
it: Riproduttore MPEG Layer 1/2/3 %s

en: MPG123 Configuration
it: Configurazione MPG123

en: Meditative
it: Meditativa

en: MikMod Configuration
it: Configurazione MikMod

en: MikMod Player %s
it: Riproduttore MikMod %s

en: Mikmod Plugin
    http://www.multimania.com/miodrag/mikmod/
    Ported to xmms by J. Nick Koston
it: Plugin Mikmod
    http://www.multimania.com/miodrag/mikmod/
    Adattato per xmms da J. Nick Koston

en: Mixer Settings:
it: Settaggi del Mixer:

en: Mixer device:
it: Dispositivo Mixer:

en: Name format:
it: Formato nome:

en: National Folk
it: Folk Nazionale

en: Native American
it: Nativo Americana

en: Next
it: Successivo

en: Next Track
it: Traccia Seguente

en: No tag to remove!
it: Nessun tag da rimuovere!

en: None
it: Nessuno

en: Nothing
it: Niente

en: OPTIONS MENU
it: MENU OPZIONI

en: OSS Driver %s
it: Driver OSS %s

en: OSS Driver configuration
it: Configurazione Driver OSS

en: OSS Mixer
it: Mixer OSS

en: Oldies
it: Vecchi

en: OpenGL Spectrum analyzer
it: Analizzatore OpenGL Spectrum

en: OpenGL Spectrum analyzer %s
it: Analizzatore OpenGL Spectrum %s

en: OpenGL Spectrum configuration
it: Configurazione di OpenGL Spectrum

en: Options
it: Opzioni

en: Options:
it: Opzioni

en: Other
it: Altri

en: Path:
it: Percorso:

en: Pause
it: Pausa

en: Play/Pause
it: Play/Pausa

en: Playlist end
it: Fine Playlist

en: Please check that:
    
    1. You have the correct output plugin selected
    2. No other programs is blocking the soundcard
    3. Your soundcard is configured properly
it: Per favore controlla che:
    
    1. Sia selezionato il plugin di output corretto
    2. Nessun altro programma stia bloccando la scheda sonora
    3. La tua scheda sonora sia propriamente configurata

en: Polsk Punk
it: Punk Polsk

en: Porn Groove
it: Groove Porno

en: Port:
it: Porta:

en: Power Ballad
it: Ballata Potente

en: Pranks
it: Scherzi

en: Pre-buffer (percent):
it: Pre-buffer (percento)

en: Prev
it: Precedente

en: Prev Track
it: Traccia Precedente

en: Progressive Rock
it: Rock Progressivo

en: Psychedelic
it: Psichedelica

en: Psychedelic Rock
it: Rock Psichedelico

en: Quality
it: Qualità

en: Remove ID3
it: Rimuovi ID3

en: Repeat
it: Ripeti

en: Resolution:
it: Risoluzione:

en: Rewind 5s
it: Indietro 5s

en: Rhythmic Soul
it: Soul Ritmico

en: Satire
it: Satira

en: Save
it: Salva

en: Save stream to disk
it: Salva flusso su disco

en: Save stream to disk:
it: Salva flusso su disco:

en: Seek +5s
it: Cerca +5s

en: Seek -5s
it: Cerca -5s

en: Select directory to add:
it: Scegli una directory da aggiungere:

en: Select the directory where you want to store the MPEG streams:
it: Scegli la directory in cui vuoi archiviare i flussi MPEG:

en: Select the directory where you want to store the output files:
it: Scegli la directory dove vuoi immagazzinare i files di output:

en: Sensitivity (10-32767):
it: Sensibilità (10-32767):

en: Shell-command to run when xmms changes song.  It can optionally include the string %%s which will be replaced by the new song title.
it: Comando shell da lanciare quando xmms cambia canzone. Può inculedere opzionalmente la stringa %%s che verrà rimpiazzata dal titolo della nuova canzone.

en: Shell-command to run when xmms reaches the end of the playlist.
it: Comando shell da eseguire quando xmms raggiunge la fine della playlist.

en: Show network window
it: Mostra finestra di rete

en: Simple spectrum analyzer %s
it: Analizzatore di spettro semplice %s

en: Single channel
it: Canale singolo

en: Slow Rock
it: Rock Lento

en: Song Change %s
it: Cambia Canzone %s

en: Song Change Configuration
it: Configurazione di Cambia Canzone

en: Song change
it: Cambia canzone

en: Soundtrack
it: Colonne Sonore

en: Spectrum analyzer
it: Analizzatore di spettro

en: Speech
it: Parlata

en: Stereo (if available)
it: Stereo (se disponibile)

en: Surround echo
it: Eco surround

en: Symphonic Rock
it: Rock Sinfonico

en: Symphony
it: Sinfonia

en: Techno-Industrial
it: Techno-Industriale

en: The SHA-1 hash function failed to properly
    generate a test key.  As such, Xmms will
    not be able to contact a CD Index server.
it: La funzione hash SHA-1 ha fallito nel generare
    propriamente un chiave di controllo. Perciò, Xmms
    non potrà contattare un server di Indice CD.

en: Title
it: Titolo

en: Title:
it: Titolo:

en: Tone Generator %s
it: Generatore di Tono %s

en: Track length:
it: Lunghezza traccia:

en: Track names:
it: Nomi delle tracce:

en: Tribal
it: Tribale

en: Usage: %s [options]
    
    Options:
    --------
    
    -h, --help		Display this text and exit.
    -g, --geometry		Set the geometry (for example +20+20)
    -s, --session		Set the xmms session to use (Default: 0)
    -c, --command		Command to launch xmms (Default: xmms)
    -i, --icon		Set the icon to use when xmms is not running
    -n, --single		Only a single click is needed to start xmms
    -t, --title		Display song title when mouse is in window
    -v, --version		Display version information and exit
it: Uso: %s [opzioni]
    
    Opzioni:
    --------
    
    -h, --help		Mostra questo testo e esce.
    -g, --geometry		Setta la geometria (per esempio +20+20)
    -s, --session		Setta la sessione xmms da usare (Predefinito: 0)
    -c, --command		Comando per lanciare xmms (Predefinito: xmms)
    -i, --icon		Setta l'icona da usare quando xmms non è avviato
    -n, --single		Un singolo click è necessario per avviare xmms
    -t, --title		Mostra il titolo della canzone quando il mouse è nella finestra
    -v, --version		Mostra informazioni sull aversione ed esce.

en: Use CD Index
it: Usa Indice CD

en: Use CDDB
it: Usa CDDB

en: Use alternate device:
it: Usa dispositivo sostituto:

en: Use authentication
it: Usa autenticazione

en: Use interpolation
it: Usa interpolazione

en: Use proxy
it: Usa proxy

en: Use remote host
it: Usa host remoto

en: Use surround mixing
it: Usa surround mixing

en: Username:
it: Nome utente:

en: VISUALIZATION MENU
it: MENU VISUALIZZAZIONE

en: Vocal
it: Vocale

en: Voice removal plugin %s
it: Plugin voice removal %s

en: Volume Down
it: Abbassa Volume

en: Volume Up
it: Alza Volume

en: Volume controls Master not PCM
it: Controlli di volume Master non PCM

en: Volume setting:
it: Settaggio volume:

en: Warning
it: Attenzione

en: XMMS ESounD Plugin
    
     This program is free software; you can redistribute it and/or modify
    it under the terms of the GNU General Public License as published by
    the Free Software Foundation; either version 2 of the License, or
    (at your option) any later version.
    
    This program is distributed in the hope that it will be useful,
    but WITHOUT ANY WARRANTY; without even the implied warranty of
    MERCHANTABILITY or FITNESS FOR A PARTICULAR PURPOSE.  See the
    GNU General Public License for more details.
    
    You should have received a copy of the GNU General Public License
    along with this program; if not, write to the Free Software
    Foundation, Inc., 59 Temple Place - Suite 330, Boston, MA 02111-1307,
    USA.
it: Plugin ESound di XMMS
    
     Questo programma è free software; puoi redistribuirlo e/o modificarlo
    nei termini della GNU General Public License come pubblicata dalla
    Free Software Foundation; a scelta la versione 2 della Licenza o (a tua
    discrezione) qualsiasi versione successiva.
    
    Questo programma è distribuito nella speranza che sia utile, ma
    senza ALCUNA GARANZIA; senza persino la garanzia implicita di essere
    COMMERCIABILE o di ESSERE ADATTO AD UNO SCOPO PARTICOLARE. edi la GNU
    General Public License per maggiori dettagli.
    
    Dovresti aver ricevuto una copia della GNU General Public License
    assieme a questo programma; se no, scrivi a Free Software Foundation,
    Inc., 59 Temple Place - Suite 330, Boston, MA 02111-1307, USA.

en: XMMS IRman Configuration
it: Configurazione IRman di XMMS

en: XMMS IRman Plugin:
it: Plugin IRman di XMMS

en: XMMS Joystick Configuration
it: Configurazione Joystick XMMS

en: XMMS OSS Driver
    
     This program is free software; you can redistribute it and/or modify
    it under the terms of the GNU General Public License as published by
    the Free Software Foundation; either version 2 of the License, or
    (at your option) any later version.
    
    This program is distributed in the hope that it will be useful,
    but WITHOUT ANY WARRANTY; without even the implied warranty of
    MERCHANTABILITY or FITNESS FOR A PARTICULAR PURPOSE.  See the
    GNU General Public License for more details.
    
    You should have received a copy of the GNU General Public License
    along with this program; if not, write to the Free Software
    Foundation, Inc., 59 Temple Place - Suite 330, Boston, MA 02111-1307,
    USA.
it: Driver OSS di XMMS
    
     Questo programma è free software; puoi redistribuirlo e/o modificarlo
    nei termini della GNU General Public License come pubblicata dalla
    Free Software Foundation; a scelta la versione 2 della Licenza o (a tua
    discrezione) qualsiasi versione successiva.
    
    Questo programma è distribuito nella speranza che sia utile, ma
    senza ALCUNA GARANZIA; senza persino la garanzia implicita di essere
    COMMERCIABILE o di ESSERE ADATTO AD UNO SCOPO PARTICOLARE. edi la GNU
    General Public License per maggiori dettagli.
    
    Dovresti aver ricevuto una copia della GNU General Public License
    assieme a questo programma; se no, scrivi a Free Software Foundation,
    Inc., 59 Temple Place - Suite 330, Boston, MA 02111-1307, USA.

en: XMMS Voice Removal Plugin
    
    A simple voice removal plugin by Anders Carlsson <andersca@gnu.org>
it: Plugin Voice Removal di XMMS
    
    Un semplice plugin per rimuovere la voce by Anders Carlsson <adersca@gnu.org>

en: Year:
it: Anno:

en: Yes
it: Sì

en: You cannot use the Disk Writer plugin
    when you're running in realtime mode.
it: Non puoi usare il Plugin Disk Writer
    quando stai funzionando in modalità tempo-reale.

en: `%s' Button Setup
it: Settaggio Pulsante '%s'

en: eSound Output Plugin %s
it: Plugin eSound Output %s

en: minutes:seconds
it: minuti:secondi

en: unable to open port `%s' (%s)
it: non riesco ad aprire la porta '%s' (%s)

en: use 3DNow! optimized decoder
it: usa decoder ottimizzato 3DNow!

en: use FPU decoder
it: usa decoder FPU

en: xmms applet
it: applet xmms
