gnome-games 1.1.0 - en to uk translation catalogue (537 entries)

en: 
    Game Over.
uk: 
    Гру завершено.

en:  Roll !
uk:  Кинути !

en:  of
uk:  на

en: %s wins the game with %d points
uk: %s вибрав гру набравши %d очок

en: %s! -- You're up.
uk: %s! -- Ваш хід.

en: '%s' with safe moves
uk: '%s' з дуже безпечними ходами

en: '%s' with super-safe moves
uk: '%s' з дуже безпечними ходами

en: (C) 1997-1999 the Free Software Foundation
uk: © 1997-1999 the Free Software Foundation

en: (C) 1997-2000 the Free Software Foundation
uk: © 1997-2000 Free Software Foundation

en: (C) 1998 Ian Peters
uk: © 1998 Ian Peters

en: (C) 1998 Jonathan Blandford (jrb@redhat.com)
uk: © 1998 Jonathan Blandford (jrb@redhat.com)

en: (C) 1998 the Free Software Fundation
uk: © 1998 the Free Software Fundation

en: ... Game paused ...
uk: ... Гру зупинено ...

en: 1's [total of 1s]
uk: одинички [сума одиничок]

en: 2's [total of 2s]
uk: двійки [сума двійок]

en: 3 of a Kind [total]
uk: 3 однакових [сума]

en: 3's [total of 3s]
uk: трійки [сума трійок]

en: 4 of a Kind [total]
uk: 4 однакових [сума]

en: 4's [total of 4s]
uk: четвірки [сума четвірок]

en: 5's [total of 5s]
uk: п'ятірки [сума п'ятірок]

en: 6's [total of 6s]
uk: шістки [сума шісток]

en: A game.
uk: Гра.

en: AisleRiot provides a rule-based solitaire card engine that allows many different games to be played
uk: AisleRiot надає базований на правилах маханізм гри в карти і дозволяє грати в різноманітні ігри

en: Already used! Where do you want to put that?
uk: Вже використана! Виберіть іншу комбінацію.

en: Already used! Where do you want to put that?
uk: Вже використана! Виберіть іншу комбінацію.

en: An error occured while loading the image file "%s".
    Please make sure, that Gnome-Stones is correctly installed!
uk: Сталася помилка під час завантаження файлу із зображенням "%s".
    Будь-ласка, впевніться у тому що Gnome-Stones вірно інстальована!

en: Animation
uk: Анімація

en: Ask confirmation when quitting
uk: Перепитувати перед виходом

en: Background Pixmap:
uk: Піктограма тла:

en: Background:
uk: Тло:

en: Base Card:
uk: Основна карта:

en: Base Card:  Ace
uk: Основна карта:  Туз

en: Base Card:  Jack
uk: Основна карта:  Валет

en: Base Card:  King
uk: Основна карта:  Король

en: Base Card:  Queen
uk: Основна карта:  Дама

en: Biiiig
uk: Велиииикий

en: Block Pixmap:
uk: Зображення для цеглин:

en: Blue
uk: Синій

en: Board size
uk: Розмір поля

en: Bonus
uk: Приз

en: Boo hoo... I can't play...
uk: Буу хуу... Не можу грати...

en: Calculate random die throws (debug)
uk: Прорахувати випадкове кидання костей (налагодження)

en: Can't get at score file.
uk: Неможливо отримати файл результатів.

en: Can't move there!
uk: Неможливо туди потрапити!

en: Card Games:    Jonathan Blandford (jrb@redhat.com)
uk: Ігри:              Jonathan Blandford (jrb@redhat.com)

en: Card back:
uk: Зворот карти:

en: Cards
uk: Карти

en: Cave:
uk: Печера:

en: Caves
uk: Печери

en: Chance [total]
uk: Шанс [сума]

en: Cheater! Any high scores will not be recorded.
uk: Шахрай! Будь-який великий рахунок не буде зараховано.

en: Clear
uk: Очистити

en: Code: Pista
uk: Код: Pista

en: Color:
uk: Колір:

en: Colours
uk: Кольори:

en: Complete
uk: Повна

en: Computer Opponents
uk: Комп'ютерних суперників

en: Computer playing for %s
uk: Комп'ютер грає за %s

en: Configuration
uk: Конфігурація

en: Configure Freecell
uk: Конфігурація Freecell

en: Confirm before quitting game
uk: Перепитати перед виходом з гри

en: Congratulations
    
    You Won!!!
uk: Вітаю
    
    Ви виграли!!!

en: Congratulations, You Have Defeated the Robots!! 
    But Can You do it Again?
uk: Вітаю. Ви перемогли роботів!!
    Але чи вдасться вам це ще раз?

en: Congratulations, you win!
uk: Поздоровляю, ви виграли!

en: Congratulations.  You won.
    Do you want to play again?
uk: Вітаю.  Ви перемогли.
    Ви хочете зіграти знову?

en: Consider moving something into an empty slot
uk: Спробуйте перекласти що-небудь на порожнє місце

en: Consistency is key
uk: Постійність -- запорука успіху

en: Could not find '%s' pixmap file
uk: Не вдалося знайти піктограмний файл '%s'

en: Could not find '%s' pixmap file for Gnome Robots
uk: Не знайдено файл изображення '%s' для Роботів Gnome

en: Could not find '%s' pixmap file for Iagno
uk: Не вдалося знайти піктограмний файл '%s' для Ягно

en: Could not find '%s' pixmap file for gataxx
uk: Не знайдено файл зображення '%s' для gataxx

en: Could not find file %s
uk: Не вдалося знайти файл %s

en: Current game will complete with original number of players.
uk: Поточну гру буде завершено з початковою кількістю учасників.

en: Custom
uk: Нетиповий

en: Custom size
uk: Нетиповий розмір

en: Cyan
uk: Блакитний

en: Dark
uk: Темні

en: Dark must pass, Light's move
uk: Темні пропускають хід, світлі ходять

en: Dark player wins!
uk: Темний гравець виграв!

en: Dark's move
uk: Хід темних

en: Dark:
uk: Темні:

en: Deal a card
uk: Беріть карту

en: Deal a card from the deck
uk: Беріть карту з колоди

en: Deal a new card from the deck
uk: Беріть нову карту з колоди

en: Deal a new game
uk: Почати нову гру

en: Deal another card
uk: Беріть іншу карту

en: Deal another round
uk: Інша роздача

en: Deal the cards
uk: Роздайте карти

en: Dealing game...
uk: Роздача карт...

en: Debugging mode
uk: Режим налагодження

en: Delay between rolls
uk: Затримка між киданнями

en: Delay computer moves
uk: Сповільнити дії комп'ютера

en: Density of blocks in a pre-filled row:
uk: Щільність цеглин наперед заповнених рядів:

en: Device
uk: Пристрій

en: Diamonds:
uk: Діаманти:

en: Digital joystick emulation
uk: Цифрова емуляція джойстика

en: Display computer thoughts
uk: Показувати хід думок комп'ютера

en: Do you really want to end this game?
uk: Ви справді хочете завершити цю гру?

en: Do you really want to quit the game?
uk: Ви справді хочете завершити гру?

en: Do you really want to quit?
uk: Ви справді хочете вийти?

en: Do you really want to start a new game?
uk: Ви справді хочете розпочати нову гру?

en: Down:
uk: Вниз:

en: E
uk: Сх

en: Enforce Joker Rules
uk: Втілити джокер-правила

en: Exit
uk: Вийти

en: Exit this game?
uk: Завершити цю гру?

en: Extra Yahtzee Bonus
uk: Додаткова премія за Yahtzee

en: Extra large (920x660)
uk: Дуже великий (920x660)

en: FILENAME
uk: ФАЙЛ

en: Faces: tigert
uk: Графіка: tigert

en: Fake bonuses
uk: Фальшиві призи

en: Fast moves
uk: Швидкі ходи

en: Field size
uk: Розмір поля

en: Filename
uk: Назва файлу

en: Fill Screen
uk: На весь екран

en: Filling game widget...
uk: Заповнення ігрового віджету...

en: Finger-twitching good
uk: Умілець

en: Fishing wire makes bad dental floss
uk: Рибацька линва - це не нитка для чищення зубів

en: Flags:
uk: Прапори:

en: Flip final results
uk: Переворот в кінці гри

en: Freecell Properties
uk: Властивості Freecell

en: Full House [25]
uk: Фул [25]

en: GTali setup
uk: Установки GTali

en: Game
uk: Гра

en: Game Number:
uk: Номер гри:

en: Game Over!
uk: Гру закінчено!

en: Game Status
uk: Стан гри

en: Game Type:
uk: Тип гри:

en: Game _options...
uk: Параметри гри...

en: Game over!
uk: Гру закінчено!

en: Game title
uk: Назва гри

en: Game title:
uk: Назва гри:

en: Game to play
uk: Назва гри

en: Generating
uk: Генерування

en: Gnibbles Preferences
uk: Настроювання Gnibbles

en: Gnobots II
uk: Гноботи II

en: GnobotsII Preferences
uk: Установки гри ГноботиII

en: Gnome Mahjongg
uk: GNOME Маджонґ

en: Gnome Mine Preferences
uk: Установки гри GNOME Міни

en: Gnome Mines
uk: GOME Міни

en: Gnome Robots Game
uk: Гра роботи GNOME

en: Gnome Robots II
uk: Роботи Gnome II

en: Gnome Tali
uk: GNOME Tali

en: Gnome port of the once-popular Color Lines game
uk: Варіант популярної гри Color Lines для GNOME

en: Gnome-Stones (c) 1998 Carsten Schaar
uk: Gnome-Stones © 1998 Carsten Schaar

en: Gnome-Stones Preferences
uk: Установки Gnome-Stones

en: Gnometris
uk: Гнометріс

en: Gnometris setup
uk: Настроювання гри Гнометріс

en: Grand Total
uk: Повна сума

en: Graphics
uk: Графіка

en: Graphics:
uk: Графіка:

en: Gray
uk: Сірий

en: Green
uk: Зелений

en: Have you read the help file?
uk: А ви прочитали інструкцію?

en: Height of grid
uk: Висота сітки

en: Help
uk: Довідка

en: Hint
uk: Підказка

en: Hit Return
uk: Натисніть Enter

en: Honor pictures:
uk: Зображення знаті:

en: Horizontal:
uk: По горизонталі:

en: How many computers to play (max of %d) ?
uk: Скільки комп'ютерів буде грати (максимум - %d) ?

en: How many times to you wish to roll?
uk: Скільки разів ви хотіли б кидати?

en: How many wish to play (max of %d)?
uk: Скільки гравців буде грати (максимум - %d)?

en: Huge (1840x1320)
uk: Гігантський (1840x1320)

en: Human
uk: Людина

en: Human Players
uk: Гравців-людей

en: I could sure use a backrub right about now...
uk: А зараз було б непогано почухати спину...

en: Iagno
uk: Ягно

en: If you're ever lost and alone in the woods, hug a tree
uk: Якщо ви заблукали в лісі і вам самотньо -- обійміть дерево

en: Increasing Number of Robots per Level
uk: Збільшення кількості роботів на рівень

en: Increasing Number of Type 1 Robots per Level
uk: Збільшення кількості роботів першого типу на рівень

en: Increasing Number of Type 2 Robots per Level
uk: Збільшення кількості роботів другого типу на рівень

en: Initial Number of Robots
uk: Початкова кількість роботів

en: Initial Number of Safe Teleports
uk: Початкова кількість безпечних телепортацій

en: Initial Number of Type 1 Robots
uk: Початкова кількість роботів першого типу

en: Initial Number of Type 2 Robots
uk: Початкова кількість роботів другого типу

en: Initializing scheme...
uk: Ініціалізація схеми...

en: Joker icon:
uk: Зображення джокера:

en: Joystick
uk: Джойстик

en: Joystick device:
uk: Джойстик:

en: Just because a crosswalk looks like a hopscotch board doesn't mean it is one
uk: Те що зебра переходу схожа на ромітку для класиків не робить її такою

en: Keyboard
uk: Клавіатура

en: Kills Required While Waiting to Get A Safe Teleport
uk: Кількість необхідних жертв для отримання безкоштовної телепортації

en: Klotski clone
    (Comments to: Lars.Rydlinge@HIG.SE)
uk: Копія гри Кльоцки
    (Адреса для коментарів:  Lars.Rydlinge@HIG.SE)

en: LEVEL
uk: РІВЕНЬ

en: Large (736x528)
uk: Великий (736x528)

en: Large Straight [40]
uk: Великий стріт [40]

en: Left:
uk: Ліворуч:

en: Level completed. Well done.
uk: Рівень завершено. Дуже добре.

en: Level one
uk: Перший рівень

en: Level three
uk: Третій рівень

en: Level two
uk: Другий рівень

en: Level:
uk: Рівень:

en: Level:
uk: Рівень:

en: Levels in random order
uk: Рівні у випадковому порядку

en: Light
uk: Світлі

en: Light must pass, Dark's move
uk: Світлі пропускають хід, темні ходять

en: Light player wins!
uk: Світлий гравець виграв!

en: Light's move
uk: Хід світлих

en: Light:
uk: Світлі:

en: Lines:
uk: Рядків:

en: Lives:
uk: Життя:

en: Loading images...
uk: Завантаження зображень...

en: Look both ways before you cross the street
uk: Подивіться по обидва боки, перед тим як переходити вулицю

en: Lower Total
uk: Нижня сума

en: Main program:  Jonathan Blandford (jrb@redhat.com)
uk: Основна програма:  Jonathan Blandford (jrb@redhat.com)

en: Make it the default
uk: Зробити це типовим

en: Make it the default scenario
uk: Зробити це типовим сценарієм

en: Maps
uk: Карти

en: Maximum Number of Robots
uk: Максимальна кількість роботів

en: Maximum Number of Safe Teleports
uk: Максимальна кількість безкоштовних телепортацій

en: Maximum Number of Type 1 Robots
uk: Максимальна кількість роботів першого типу

en: Maximum Number of Type 2 Robots
uk: Максимальна кількість роботів другого типу

en: Medium
uk: Середній

en: Medium (460x330)
uk: Середній (460x330)

en: Mine size:
uk: Ромір міни:

en: Minesweeper clone
uk: Копія гри сапер

en: Modify the options for this game
uk: Модифікація параметрів гри

en: Move card from Waste
uk: Киньте цю карту в смітник

en: Move stacks one by one
uk: Здавати по одній

en: Move the %s %s.
uk: Пересунути %s %s.

en: Move the %s on %s.
uk: Пересунути %s на %s.

en: Move the %s on the %s.
uk: Пересунути %s на %s.

en: Move the selected piece down
uk: Пересунути вибрану фішку вниз

en: Move the selected piece left
uk: Пересунути вибрану фішку вліво

en: Move the selected piece right
uk: Пересунути вибрану фішку вправо

en: Move the selected piece up
uk: Пересунути вибрану фішку вгору

en: Move waste back to stock
uk: Перегорніть колоду

en: Moveable Junkheaps
uk: Рухомі гори сміття

en: Moves Left:
uk: Лишилось ходів:

en: Moves:
uk: Ходи:

en: My second day
uk: Мій другий день

en: N
uk: Пн

en: NAME
uk: НАЗВА

en: NE
uk: ПнСх

en: NUMBER
uk: Кількість

en: NW
uk: ПнЗх

en: Never blow in a dog's ear
uk: Ніколи не дмухайте собаці у вухо

en: New
uk: Нова

en: New Game
uk: Нова гра

en: New _game of...
uk: Почати гру...

en: New game with _seed...
uk: Нови гра з певною базою...

en: New game with seed...
uk: Нова гра з певною базою...

en: Next Balls
uk: Наступні кулі

en: Nibbles newbie
uk: Новачок

en: No
uk: Ні

en: No good! Where do you want to put that?
uk: Погано! Куди тепер це покласти?

en: No more moves
uk: Більше ходів немає

en: None
uk: Немає

en: Not enough lines on the terminal
uk: Не достатньо рядків термінала

en: Not too shabby
uk: Так собі

en: Num Rolls
uk: Число кидань

en: Number of Free Safe Teleports per Level
uk: Кількість безкоштовних безпечних телепортацій

en: Number of computer opponents
uk: Кількість комп'ютерних суперників

en: Number of human opponents
uk: Кількість суперників - людей

en: Number of mines
uk: Кількість мін

en: Number of mines:
uk: Кількість мін:

en: Number of opponents:
uk: Кількість суперників:

en: Number of players:
uk: Кількість гравців:

en: Number of players:
uk: Число гравців:

en: Number of pre-filled rows:
uk: Кількість наперед заповнених рядів:

en: Odessa is a better game.  Really.
uk: Одеса -- краща кра. Справді.

en: Optional Rules
uk: Додаткові правила

en: Options
uk: Параметри

en: Orest Zborowski - Curses Version (C) 1992
uk: Orest Zborowski - версия для Curses (C) 1992

en: Original idea from KDE's same game program.
uk: Ідея запозичена з такої ж гри KDE.

en: Partial
uk: Часткова

en: Pause
uk: Пауза

en: Place something on empty slot
uk: Покладіть що-небудь на порожнє місце

en: Play on a 2x2 board
uk: Гра на полі 2x2

en: Play on a 3x3 board
uk: Гра на полі 3x3

en: Play on a 4x4 board
uk: Гра на полі 4x4

en: Play on a 5x5 board
uk: Гра на полі 5x5

en: Play on a 6x6 board
uk: Гра на полі 6x6

en: Player Names
uk: Імена гравців

en: Players
uk: Гравці

en: Playing %dx%d board
uk: Гра на полі %dx%d

en: Playing level %s
uk: Півень гри %s

en: Please fill in empty pile first.
uk: Будь-ласка, заповніть спочатку порожню купку.

en: Predefined Set 1
uk: Набір 1

en: Predefined Set 2
uk: Набір 2

en: Preferences
uk: Налаштування

en: Prefs
uk: Установки

en: Preview next block
uk: Показувати наступну цеглину

en: Property
uk: Властивість

en: Props
uk: Властивості

en: Purple
uk: Бузковий

en: Puzzle solved!
uk: Головоломку розв'язано!

en: Puzzle solved! Well done!
uk: Головоломку розв'язано! Дуже добре!

en: Quick Moves
uk: Швидкі ходи

en: Quick Moves (cut computer delay in half)
uk: Швидкі ходи (скоротити затримку в двічі)

en: Quit Aisleriot
uk: Залишити Aisleriot

en: Quit Freecell
uk: Залишити Freecell

en: Random Teleport:
uk: Випадкові телепортації:

en: Random block colors
uk: Випадковий колір цеглин

en: Rank font:
uk: Шрифт рангу:

en: Red
uk: Червоний

en: Redeals left:
uk: Лишилось роздач:

en: Redo
uk: Повернути

en: Redo the last move
uk: Повернення останньої відміни ходу

en: Reimplement the popular solitaire card game.
uk: Ще одна реалізація популярного пас'янса.

en: Relative movement
uk: Відносно руху

en: Remaining:
uk: Лишилось:

en: Remove the
uk: Приберіть

en: Reserve left:
uk: Лишилось у запасі:

en: Restart
uk: З початку

en: Restoring preferences...
uk: Відновлення установок...

en: Results
uk: Результати

en: Return cards to Stock
uk: Поверніть карти в колоду

en: Right:
uk: Праворуч:

en: Robot Score
uk: Рахунок роботів

en: Robot Score When Splatted
uk: Рахунок роботів (в русі)

en: Robot Score When Waiting
uk: Рахунок роботів (в очікувані)

en: Rolling for %s
uk: Кидання за %s

en: Rotate counterclockwise
uk: Обертати стрілку лічильника

en: Rules
uk: Варіант

en: S
uk: Пд

en: SE
uk: ПдСх

en: SIZE
uk: РОЗМІР

en: SW
uk: ПдЗх

en: Safe Moves
uk: Безпечні ходи

en: Safe Teleports:
uk: Безпечні телепортації:

en: Same Gnome
uk: Той же GNOME

en: Scanning private game directory...
uk: Перегляд приватного каталогу гри...

en: Scanning private object directory...
uk: Перегляд приватного каталогу об'єктів...

en: Scanning public game directory...
uk: Перегляд публічного каталогу гри...

en: Scanning public object directory...
uk: Перегляд публічного каталогу об'єктів...

en: Scenario
uk: Сценарій

en: Score
uk: Рахунок

en: Score Required To Get A Safe Teleport
uk: Рахунок необхідний для отримання безкоштовної телепортації

en: Score:
uk: Рахунок:

en: Score:
uk: Рахунок:

en: Score: HoraPe
uk: Рахунок: HoraPe

en: Seconds left: %d
uk: Залишилось секунд: %d

en: Seed
uk: База

en: Seed value:
uk: Значення бази:

en: Select
uk: Вибрати

en: Select Background Tiles:
uk: Виберіть тло плитки:

en: Select Game
uk: Вибрати гру

en: Select Map:
uk: Вибір карту:

en: Select Tile Background:
uk: Виберіть тло плитки:

en: Select Tiles:
uk: Виберіть плитки:

en: Select a new game
uk: Вибрати інший варіант гри

en: Select a new game variation
uk: Вибрати новий варіант гри

en: Select background:
uk: Виберіть тло:

en: Select dice to re-roll, press Roll!, or select score slot.
uk: Виберіть кості та натисніть "Кинути !", або виберіть комбінацію.

en: Select scenario:
uk: Вибір сценарію:

en: Select theme:
uk: Виберіть тему:

en: Send comments and bug reports to:
            pancho@nuclecu.unam.mx or
            mmeeks@gnu.org
    
    Tiles under the General Public License.
uk: Висилайте коментарі та повідомлення про помилки на:
            pancho@nuclecu.unam.mx or
            mmeeks@gnu.org
    
    Плитки захищено General Public License.

en: Send comments and bug reports to: itp@gnu.org
    Tiles under the General Public License.
uk: Висилайте коментарі та повідомлення про помилки на: itp@gnu.org
    Плитки захищено General Public License.

en: Send comments and bug reports to: sjm@acm.org, itp@gnu.org
uk: Шліть коментарі та повідомлення про помилки на: sjm@acm.org, itp@gnu.org

en: Set game configuration
uk: Встановити конфігурацію гри

en: Set game scenario
uk: Встановити сценарій гри

en: Set starting level (1-10)
uk: Встановити початковий рівень (1-10)

en: Show _Tool Bar
uk: Показати панель інструментів

en: Show grid
uk: Показати сітку

en: Show high scores and exit
uk: Показати кращі результати і вийти

en: Show thoughts during turn
uk: Показувати обмирковування ходів

en: Shu_ffle tiles
uk: Змішати плитки

en: Shuffle
uk: Змішати

en: Shuffle tiles
uk: Змішати плитки

en: Size of board (2-6)
uk: Розмір дошки (2-6)

en: Size of mines
uk: Розмір мін

en: Small (368x264)
uk: Малий (368x264)

en: Small Straight [30]
uk: Малий сріт [30]

en: Sol_ve
uk: Розв'язати

en: Solve the game
uk: Знайти розв'язання

en: Sorry, I can't find
    a playable configuration.
uk: Нажаль, не вдолося
    знайти граючу комбінацію.

en: Sorry, there are no more valid moves.
uk: Нажаль ходів більше не лишилось.

en: Sorry, this feature is not (yet) implemented.
uk: Нажаль ця можливість (ще) не реалізована.

en: Sound
uk: Звук

en: Sounds
uk: Звуки

en: Speed
uk: Швидкість

en: Splats
uk: Смачно

en: Stagger flips
uk: Повільні повороти

en: Standard Robots Keys
uk: Стандартні клавіші роботів

en: Start a new game giving a seed number...
uk: Розпочати нову гру з вказаною базою...

en: Start a new game of a different variation
uk: Почати одну з наявних ігр

en: Start a new game with a different seed
uk: Розпочати нову гру з вказаною базою

en: Start cave:
uk: Перша печера:

en: Start this game over
uk: Почати цю гру з початку

en: Starting Level:
uk: Початковий рівень:

en: Starting level:
uk: Початковий рівень:

en: Stock left:
uk: Лишилось в колоді:

en: Stock left:  0
uk: Лишилось в колоді:  0

en: Streaks
uk: Підряд

en: Suggest a move
uk: Підказка наступного ходу

en: Suit font (large):
uk: Шрифт масті (великий):

en: Suit font (medium):
uk: Шрифт масті (середній):

en: Suit font (small):
uk: Шрифт масті (малий):

en: Super Safe Moves
uk: Дуже безпечні ходи

en: Switch level:
uk: Перемикнути рівень:

en: Tali top scores
uk: Кращі результати Tali

en: Teleport:
uk: Телепортації:

en: Tetravex clone
    (Comments to: Lars.Rydlinge@HIG.SE)
uk: Копія гри Tetravex
    (Адреса для коментарів: Lars.Rydlinge@HIG.SE)

en: That move is invalid.
uk: Невірний хід

en: The Same Gnome
uk: Той же GNOME

en: The cave you are trying to load includes an object, that wasn't declared.
uk: Ви намагаєтесь завантажити печеру з невизначеним об'єктом.

en: The cave you are trying to load it to big for this game.
uk: Ви намагаєтесь завантажити надто велику для цієї гри печеру.

en: The game is over.
    No hints are available
uk: Гру завершено.
    Нічого неможна порадити

en: The game was a draw.
uk: Нічия.

en: Theme
uk: Тема

en: There are no safe locations to teleport to!!
uk: Немає безпечних місць для телепортації!!

en: There are no teleport locations left!!
uk: Немає місця для телепортації!!

en: This game does not have hint support yet.
uk: В цієї гри ще немає підказок.

en: This game is unable to provide a hint.
uk: Ця гра не може нічого порадити

en: This session: %d%%
uk: Цей сеанс: %d%%

en: Three card deals
uk: Здавання трьох карт

en: Tile Background
uk: Тло плитки

en: Tile Background:
uk: Тло плитки:

en: Tile set:
uk: Набір фішок:

en: Tiles
uk: Плитки

en: Tiles Left:
uk: Лишилось плиток:

en: Tiles don't match!
uk: Плитки не підходять!

en: Time:
uk: Час:

en: Time:
uk: Час:

en: Tiny
uk: Маленький

en: Tiny (184x132)
uk: Дуже маленький (184x132)

en: Toggle display of the toolbar
uk: Перемикнути відображення панелі інструментів

en: Total
uk: Повний

en: Total: %d%%
uk: Загалом: %d%%

en: Tourniquets are not recommended unless in the direst emergency
uk: Якщо немає прямої загрози, турнікети не рекомендуются

en: Try moving cards down from the foundation
uk: Спробуйте забрати карти з бази

en: Try rearranging the cards
uk: Спробуйте перекласти карти

en: Type 1 Robot Score
uk: Рахунок роботів першого типу

en: Type 1 Robot Score When Splatted
uk: Рахунок роботів першого типу (в русі)

en: Type 1 Robot Score When Waiting
uk: Рахунок роботів першого типу (в очікувані)

en: Type 2 Robot Score
uk: Рахунок роботів другого типу

en: Type 2 Robot Score When Splatted
uk: Рахунок роботів другого типу (в русі)

en: Type 2 Robot Score When Waiting
uk: Рахунок роботів другого типу (в очікувані)

en: Undo
uk: Відмінити

en: Undo the last move
uk: Відміна останнього ходу

en: Unknown color
uk: Невідомий колір

en: Unknown suit
uk: Невідома масть

en: Unknown value
uk: Невідоме значення

en: Up:
uk: Вверх:

en: Upper total
uk: Верхня сума

en: Value
uk: Значення

en: Variation on game rules
uk: Варіація правил гри

en: Vertical:
uk: По вертикалі:

en: View the scores
uk: Показати рахунки

en: W
uk: Зх

en: Wait:
uk: Чекайте:

en: Warn on invalid moves
uk: Повідомляти про невірні ходи

en: Warn when tiles don't match
uk: Про несумісні плитки

en: Warnings
uk: Попередження

en: Welcome to Glines!
uk: Ласкаво просимо Glines!

en: Welcome to Gnome Klotski
uk: Ласкаво просимо в GNOME Кльоцки

en: Welcome to Iagno!
uk: Ласкаво просимо до Ягно!

en: Welcome to Same Gnome!
uk: Ласкаво просимо в той же Gnome!

en: Welcome to gataxx!
uk: Ласкаво просимо в gataxx!

en: Welcome to the game of Tali
uk: Ласкаво просимо в гру Tali

en: Well, why did you run this anyways???
uk: Ну, обов'язково потрібно було це запускати???

en: What dice to roll again (<RETURN> for none)?
uk: Які кості кинути знову (<ENTER> щоб не кидати)?

en: What is the name of player #%d ?
uk: Ім'я гравця #%d ?

en: When without a stapler, a staple and a ruler will work
uk: За відсутності степлера, згодиться і лінійка із скрепкою

en: Where do you want to put that?
uk: Куди ви хочете це записати?

en: Width of grid
uk: Ширина сітки

en: Worm %d
uk: Хробак %d

en: Worm %d:
uk: Хробак %d:

en: Written for my wife, Matylda
    Send comments and bug reports to: janusz.gorycki@intel.com
uk: Написано для моєї дружини, Матильди
    Відсилайте коментарі та повідомлення про помилки на: janusz.gorycki@intel.com

en: Yahtzee [50]
uk: Янтзи [50]

en: Yellow
uk: Жовтий

en: Yes
uk: Так

en: You Cannot Change the Game Type When Playing
uk: Ви не можете змінити тип гри під час гри

en: You are searching for a %s.
uk: Ви шукаєте %s.

en: You gained an extra life!
uk: Ви отримали додаткове життя!

en: You're only allowed three rolls! Select a score box.
uk: Кості дозволено кидати лише три рази! Виберіть комбінацію.

en: _Advanced
uk: Досвідчений

en: _Down
uk: Вниз

en: _Left
uk: Вліво

en: _Medium
uk: Навчений

en: _Move
uk: Хід

en: _Novice
uk: Новачок

en: _Right
uk: Вправо

en: _Select...
uk: Вибрати...

en: _Sound
uk: Звук

en: _Up
uk: Вгору

en: ace
uk: туз

en: aces
uk: тузи

en: an empty Foundation
uk: порожню базу

en: an empty Foundation pile
uk: порожню купку на базі

en: an empty Tableau pile
uk: порожню купку на столі

en: an empty Tableau slot
uk: порожнє місце на столі

en: an empty bottom slot
uk: порожнє місце знизу

en: an empty corner slot
uk: порожнє місце в кутку

en: an empty left slot
uk: порожнє місце ліворуч

en: an empty right slot
uk: порожнє місце праворуч

en: an empty slot
uk: порожнє місце

en: an empty slot on tableau
uk: порожнє місце на столі

en: an empty top slot
uk: порожнє місце зверху

en: appropriate Foundation pile
uk: відповідну купку в базі

en: black joker
uk: чорний джокер

en: classic robots
uk: класичні роботи

en: clubs
uk: хрест

en: cows
uk: корови

en: current: %d losses
uk: зараз: %d програшів

en: current: %d wins
uk: зараз: %d виграшів

en: diamonds
uk: бубн

en: disabled
uk: вимкнено

en: eggs
uk: яйця

en: eight
uk: вісімка

en: empty slot on foundation
uk: порожнє місце на базі

en: empty space on tableau
uk: порожнє місце на столі

en: five
uk: п'ятірка

en: four
uk: четвірка

en: gataxx is a Gnome port of the old game ataxx.  It is derived from Ian Peters' iagno code.
uk: gataxx - це стара гра ataxx переписана для GNOME. Написана на основі гри Ягно Яна Петерса.

en: gnomes
uk: гноми

en: hearts
uk: чирв

en: itself
uk: собі

en: jack
uk: валет

en: jacks
uk: вальти

en: king
uk: король

en: kings
uk: королі

en: mice
uk: миша

en: nightmare
uk: жах

en: nine
uk: дев'ятка

en: obsolete function - delay turned off by default)
uk: застаріла функція - затримка вимкнена типово)

en: off the board
uk: з дошки

en: queen
uk: дама

en: queens
uk: дами

en: robots
uk: роботи

en: robots with safe teleport
uk: роботи із безпечним телепортуванням

en: robots2
uk: роботи2

en: robots2 easy
uk: прості роботи2

en: seven
uk: сімка

en: six
uk: шістка

en: something
uk: що-небудь

en: spades
uk: пік

en: ten
uk: десятка

en: the appropriate Foundation pile
uk: відповідну купку на базі

en: three
uk: трійка

en: to an empty foundation
uk: на порожню базу

en: two
uk: двійка

en: windows
uk: вікна

en: wins: %d, losses: %d
uk: виграшів: %d, програшів: %d

en: won: %d, lost: %d
uk: виграшів: %d, програшів: %d
