mutt 1.4i - en to tr translation catalogue (722 entries)

en: 
    Compile options:
tr: 
    Denetleme seçenekleri:

en:      to %s
tr:      %s'e

en:    from %s
tr:    %s'den

en:  ('?' for list):
tr:  (sıralama için '?' iye bas):

en:  Press '%s' to toggle write
tr:  Yazabilir yapmak icın '%s'e basılır

en:  in this limited view
tr:  bu sınırlandırılmış bakışta

en:  sign as:
tr:  farklı imzala:

en:  tagged
tr:  işaretli

en: %c: invalid command
tr: %c : geçersiz komuta

en: %c: not supported in this mode
tr: %c : bu türde desteklenmiyor

en: %d kept, %d deleted.
tr: %d kaldı, %d silindi.

en: %d kept, %d moved, %d deleted.
tr: %d kaldı, %d taşındı, %d silindi.

en: %d: invalid message number.
tr: %d : geçersiz ileti numarası.

en: %s Do you really want to use the key?
tr: %s Gerçekten bu anahtarı kullanmak ister misiniz?

en: %s [#%d] modified. Update encoding?
tr: %s [#%d] değiştirildi. Şekillenmeyi yenileyim mi?

en: %s [#%d] no longer exists!
tr: %s [#%d] yok!

en: %s [%d of %d messages read]
tr: %1$s [ %3$d iletiden %2$d ileti okundu]

en: %s does not exist. Create it?
tr: %s yok. Yaratılsın mı?

en: %s has insecure permissions!
tr: %s güvenilir erişim haklarına sahip değildir

en: %s is not a directory.
tr: %s bir dizin değil.

en: %s is not a mailbox!
tr: %s bir eposta kutusu değil!

en: %s is not a mailbox.
tr: %s bir eposta kutusu değildir!

en: %s is set
tr: %s oturtulmuştur

en: %s is unset
tr: %s oturtulamamıştır

en: %s no longer exists!
tr: %s daha yok!

en: %s...  Exiting.
tr: %s... Çıkılıyor.

en: %s: color not supported by term
tr: %s : renk komuta tarafından desteklenmiyor

en: %s: command valid only for index object
tr: %s : komuta sadece indeks nesneleri için geçerlidir

en: %s: invalid mailbox type
tr: %s: geçersiz eposta tipi

en: %s: invalid value
tr: %s: geçersiz değer

en: %s: no such attribute
tr: böyle bir ayar yok : %s

en: %s: no such color
tr: %s : böyle bir renk yok

en: %s: no such function in map
tr: %s: haritada öyle bir işlev yoktur

en: %s: no such menu
tr: %s: böyle bir mönü yoktur

en: %s: no such object
tr: %s : böyle bir şey yok

en: %s: too few arguments
tr: %s : çok az argüman verilmiş

en: %s: unable to attach file
tr: %s: dosyayı eklenemiyor

en: %s: unable to attach file.
tr: %s: dosya eklenemedi.

en: %s: unknown command
tr: %s: bilinmeyen komuta

en: %s: unknown editor command (~? for help)
tr: %s : bilinmeyen editör komutası (~?'le yardım iste)

en: %s: unknown sorting method
tr: %s: bilinmeyen sıralama tipi

en: %s: unknown type
tr: %s: bilinmeyen tip

en: %s: unknown variable
tr: %s: bilinmeyen veri

en: (End message with a . on a line by itself)
tr: (Iletiyi '.' içerikli bir satırla bitir)

en: (continue)
tr: (devam et)

en: (e)ncrypt, (s)ign, sign (a)s, (b)oth, or (f)orget it?
tr: ş(i)frele, i(m)zala, (f)arklı imzala, i(k)isi de, mi(c) algoritmini seç yoksa i(p)talmı?

en: (no mailbox)
tr: (eposta kutusu yok)

en: (r)eject, accept (o)nce
tr: (r)ed'et, (s)adece bu defalığına kabul et

en: (r)eject, accept (o)nce, (a)ccept always
tr: (r)ed'et, (s)adece bu defa , (h)erzaman kabul et

en: (size %s bytes)
tr: (boyut %s bayt)

en: (use '%s' to view this part)
tr: ('%s' ile bu bölüme bakabilirsiniz)

en: -- Attachments
tr: -- Eklentiler

en: <UNKNOWN>
tr: <BILINMIYOR>

en: <default>
tr: <varsayılan>

en: APOP authentication failed.
tr: APOP doğrulaması başarısız oldu.

en: Abort
tr: Iptal

en: Abort unmodified message?
tr: Değiştirilmemiş ileti iptal edilsin mi?

en: Aborted unmodified message.
tr: Değiştirilmemiş ileti iptal edildi.

en: Address:
tr: Adres:

en: Alias added.
tr: Lakap eklendi.

en: Alias as:
tr: Farklı lakap yarat:

en: Aliases
tr: Lakaplar

en: All matching keys are marked expired/revoked.
tr: Yekin uyan anahtarların süresi bitti yada geri alındı.

en: Anonymous authentication failed.
tr: Anonim doğrulama başarısız oldu.

en: Append
tr: Ekle

en: Append messages to %s?
tr: Iletiler %s'e eklensin mi?

en: Argument must be a message number.
tr: Argüman bir ileti numarası olmak zorunda.

en: Attach file
tr: Dosya ekle

en: Attaching selected files...
tr: Seçili dosyalar ekleniyor...

en: Attachment filtered.
tr: Eklentiler filtra edildi.

en: Attachment saved.
tr: Eklenti kaydedildi.

en: Attachments
tr: Eklentiler

en: Authenticating (APOP)...
tr: Doğrulanıyor (APOP)...

en: Authenticating (CRAM-MD5)...
tr: Doğrulanıyor (CRAM-MD5)...

en: Authenticating (GSSAPI)...
tr: Doğrulanıyor (GSSAPI)...

en: Authenticating (SASL)...
tr: Doğrulanıyor (SASL)...

en: Authenticating (anonymous)...
tr: Doğrulanıyor (anonim)...

en: Bottom of message is shown.
tr: Iletinin sonu gösteriliyor.

en: Bounce message to %s
tr: Iletiyi %s'e ilet

en: Bounce message to %s...?
tr: Ileti %s'e iletilsin mi...?

en: Bounce message to:
tr: Iletiyi ilet:

en: Bounce messages to %s
tr: Iletileri %s'e ilet

en: Bounce messages to %s...?
tr: Iletiler %s'e iletilsin mi...?

en: Bounce tagged messages to:
tr: Işaretli iletileri ilet:

en: CLOSE failed
tr: CLOSE başarısız oldu

en: CRAM-MD5 authentication failed.
tr: CRAM-MD5 doğrulaması başarısız oldu.

en: Can't append to folder: %s
tr: %s dizinine eklenemiyor

en: Can't attach a directory!
tr: Bir dizini topyekun ekleyenmiyor!

en: Can't create %s.
tr: %s yaratılamadı.

en: Can't create %s: %s.
tr: %s: %s yaratılanamadı.

en: Can't create file %s
tr: Dosya %s yaratılamadı

en: Can't create filter
tr: Filtrayı yaratamadım

en: Can't create filter process
tr: Filtra işlemi yaratılamadı

en: Can't create temporary file
tr: Geçici dosyayı yaratamadım

en: Can't decode all tagged attachments.  MIME-encapsulate the others?
tr: Yekin işaretlenmiş eklentiler çözülemiyor. Geriye kalanlar MIME'yle şekillendirilsin mi?

en: Can't delete attachment from POP server.
tr: Eklenti POP sunucusundan silinemiyor.

en: Can't edit message on POP server.
tr: Ileti POP sunucusunda değiştirilenemedi.

en: Can't find any tagged messages.
tr: Işaretli hıc bir ileti yok.

en: Can't invoke PGP
tr: PGP çalıştırılamıyor

en: Can't open /dev/null
tr: /dev/null'ı açamadım

en: Can't open PGP subprocess!
tr: PGP altişlemi açılamıyor!

en: Can't open message file: %s
tr: Ileti dosyası %s'yi açamadım

en: Can't open temporary file %s.
tr: Geçici dosya %s'yi açamadım.

en: Can't save message to POP mailbox.
tr: Ileti POP eposta kutusuna kaydedilmiyor.

en: Can't view a directory
tr: Bir dizini gösterilmiyor

en: Can't write header to temporary file!
tr: Başlığı geçici bir dosyaya yazamadım!

en: Can't write message
tr: Iletiyi yazamadım

en: Can't write message to temporary file!
tr: iletiyi geçici bir dosyaya yazılamadı!

en: Cannot create display filter
tr: Gösterim filtrasını yaratamadım

en: Cannot create filter
tr: Filtrayı yaratamadım

en: Cannot toggle write on a readonly mailbox!
tr: Salt-okunur bir eposta kutusu yazılabilir yapılamaz!

en: Caught %s...  Exiting.
tr: %s yakalınıyor... Çıkılıyor.

en: Caught signal %d...  Exiting.
tr: Sinyal %d alındı... Çıkılıyor.

en: Certificate saved
tr: Sertifika kaydedildi

en: Changes to folder will be written on folder exit.
tr: Klasöre olan değişiklikler çıkışta kaydedilecektir.

en: Changes to folder will not be written.
tr: Klasöre olan değişiklikler kaydedilmeyecektir.

en: Character set changed to %s; %s.
tr: Karakter kümesi değiştirildi: %s -> %s

en: Chdir
tr: Dizine geç

en: Chdir to:
tr: Dizine geç:

en: Check key
tr: Anahtarı kontrol et

en: Checking for new messages...
tr: Yeni ileti için bakılıyor...

en: Clear
tr: Temizle

en: Clear flag
tr: Işareti temizle

en: Closing connection to %s...
tr: Bağlantı %s kapatılıyor...

en: Closing connection to IMAP server...
tr: IMAP sunucusuna varolan bağlantı kapatılıyor...

en: Closing connection to POP server...
tr: POP sunucuya varolan bağlantı kapatılıyor...

en: Command TOP is not supported by server.
tr: TOP komutası sunucu tarafından desteklenmiyor.

en: Command UIDL is not supported by server.
tr: UIDL komutası sunucu tarafından desteklenmiyor.

en: Command USER is not supported by server.
tr: Sunucu USER komutasını desteklentiiyor.

en: Command:
tr: Komuta:

en: Compiling search pattern...
tr: Arama tabiri denetleniyor...

en: Connecting to %s...
tr: %s'e bağlanılıyor...

en: Connection lost. Reconnect to POP server?
tr: Bağlantı kayboldu. Yeniden POP sunucusuna bağlanılsın mı?

en: Connection to %s closed
tr: %s'ye varolan bağlantı kapatıldı

en: Content-Type changed to %s.
tr: Içerik tipi %s iye değiştirildi.

en: Content-Type is of the form base/sub
tr: Içerik-tipi temel/altçeşit şeklindedir

en: Continue?
tr: Devam edilsin mi?

en: Convert to %s upon sending?
tr: Gönderirken %s'ye dönüştürülsün mü?

en: Copying %d messages to %s...
tr: %d ileti %s'e kopyalanıyor...

en: Copying message %d to %s...
tr: %d ileti %s'e kopyalanıyor...

en: Copying to %s...
tr: %s'e kopyalanıyor...

en: Copyright (C) 1996-2001 Michael R. Elkins and others.
    Mutt comes with ABSOLUTELY NO WARRANTY; for details type `mutt -vv'.
    Mutt is free software, and you are welcome to redistribute it
    under certain conditions; type `mutt -vv' for details.
tr: Telif hakkı (C) 1996-2001 Michal R. Elkins ve başkaları.
    Mutt hiçbir garantiyle gelmez; daha fazla bilgi için 'mutt -vv' çalıştır.
    Mutt GPL lisansı altında yayınlanmıştır ve daha fazla
    bilgi için 'mutt -vv' çalıştırabilirsiniz.

en: Could not connect to %s (%s).
tr: %s (%s)'e bağlanılınamadı.

en: Could not copy message
tr: Iletiyi kopyalamayadım.

en: Could not create temporary file!
tr: Geçici dosyayı yaratamadım!

en: Could not find sorting function! [report this bug]
tr: Sıralama işlevi bulunamadı! [hata raporu yaz]

en: Could not find the host "%s"
tr: Sunucu "%s" bulunamıyor.

en: Could not include all requested messages!
tr: Istenilen her ileti içerilenemedi!

en: Could not negotiate TLS connection
tr: TLS bağlantısı kurulamadı

en: Could not open %s
tr: %s açılanamadı

en: Could not reopen mailbox!
tr: Eposta kutusu yeniden açılanamadı!

en: Could not send the message.
tr: Ileti gönderilemedi.

en: Could not synchronize mailbox %s!
tr: Eposta kutusu %s'yi eşitlenemedi!

en: Couldn't lock %s
tr: %s kilitlenemedi

en: Create %s?
tr: %s yaratılsın mı?

en: Create an application/pgp message?
tr: application/pgp iletisi yaratılsın mı?

en: Create is only supported for IMAP mailboxes
tr: Yaratma sadece IMAP eposta kutuları için destekleniyor

en: Create mailbox:
tr: Eposta kutusunu yarat:

en: DEBUG was not defined during compilation.  Ignored.
tr: DEBUG (bilgilendir iletileri) derleme sırasında belirlenmemiş.

en: Debugging at level %d.
tr: %d seviyesinde bilgilendirme iletileri gösteriliyor.

en: Del
tr: Sil

en: Delete
tr: Sil

en: Delete is only supported for IMAP mailboxes
tr: Silme sadece IMAP eposta kutuları için destekleniyor

en: Delete messages from server?
tr: Iletiler sunucudan silinsin mi?

en: Delete messages matching:
tr: Tabire uyan iletileri sil:

en: Deletion of attachments from PGP messages is unsupported.
tr: PGP iletilerinin eklentilerinin silinmesi desteklenmiyor.

en: Descrip
tr: Anlatım

en: Directory [%s], File mask: %s
tr: Dizin [%s], Dosya maskesi: %s

en: ERROR: please report this bug
tr: HATA: bu hatayı lütfen rapor edin

en: Encrypt
tr: Şifrele

en: Enter PGP passphrase:
tr: PGP parolasını verin:

en: Enter keyID for %s:
tr: %s için anahtar numarasını belirleyin:

en: Error connecting to server: %s
tr: %s'e bağlanılırken hata oldu

en: Error in %s, line %d: %s
tr: %s'de hata var, satır %d: %s

en: Error in command line: %s
tr: Komuta satrında hata: %s

en: Error in expression: %s
tr: Tabirde hata var: %s

en: Error initializing terminal.
tr: Komutayı başlatırken hata oldu.

en: Error parsing address!
tr: Adresi tararken hata oldu!

en: Error running "%s"!
tr: "%s" çalıştırılırken bir hata oluştu!

en: Error scanning directory.
tr: Dizin taranırken hata oldu.

en: Error sending message, child exited %d (%s).
tr: Ileti gönderilirken hata oldu, altişlem %d ile iptal bitirildi (%s).

en: Error sending message, child exited %d.
tr: Iletiyi gönderirken hata oldu, altişlem %d ile bitirildi.

en: Error sending message.
tr: Iletiyi gönderirken hata oldu.

en: Error talking to %s (%s)
tr: %s'le konuşurken hata oldu (%s)

en: Error trying to view file
tr: Dosyayı göstermeye uğraşırken hata oldu

en: Error while writing mailbox!
tr: Eposta kutusunu yazarken hata oldu!

en: Error. Preserving temporary file: %s
tr: Hata. Geçici dosya %s korunmaya alındı

en: Error: multipart/encrypted has no protocol parameter!
tr: Hata: multipart/encrypted protokol verisi yok!

en: Error: multipart/signed has no protocol.
tr: Hata: multipart/signed protokolu yok.

en: Exit
tr: Çık

en: Exit
tr: Çık

en: Exit Mutt without saving?
tr: Mutt'tan kaydedilmeden çıkılsın mı?

en: Exit Mutt?
tr: Mutt'tan çıkılsın mı?

en: Expunging messages from server...
tr: Iletileri sunucudan sil...

en: Failure to open file to parse headers.
tr: Dosyayı başlıklarını taramak için açamadım.

en: Failure to open file to strip headers.
tr: Dosyayı başlıklarını ayırmak için açamadım.

en: Fatal error!  Could not reopen mailbox!
tr: Ağır hata! Eposta kutusunu yeniden açamadım!

en: Fatal error.  Message count is out of sync!
tr: Ağır hata. Ileti sayıları karıştı!

en: Fetching PGP key...
tr: PGP anahtarı alınıyor...

en: Fetching list of messages...
tr: Ileti listesi alınıyor...

en: Fetching message headers... [%d/%d]
tr: Ileti başlıklarını alınıyor... [%d/%d]

en: Fetching message...
tr: Ileti alınıyor...

en: File Mask:
tr: Dosya ağı:

en: File exists, (o)verwrite, (a)ppend, or (c)ancel?
tr: Dosya zaten var, ü(s)tüne yaz, (e)kle yoksa i(p)tal mı?

en: File is a directory, save under it?
tr: Dosya bir dizin, dizin altında kaydedilsin mi?

en: File under directory:
tr: Dosyayı dizin altında kaydet:

en: Filter through:
tr: Filtra:

en: Fingerprint: %s
tr: Parmak izi: %s

en: First entry is shown.
tr: Ilk birim gösteriliyor.

en: Follow-up to %s%s?
tr: %s%s iye cevap gönderilsin mi?

en: Forward as attachment?
tr: Eklenti olarak iletilsin mi?

en: Forward as attachments?
tr: Eklenti olarak iletilsin mi?

en: Function not permitted in attach-message mode.
tr: Işlev ileti eklentie mödüsünde yasaktır.

en: GSSAPI authentication failed.
tr: GSSAPI doğrulaması başarısız oldu.

en: Getting folder list...
tr: Dizin listesi alınıyor...

en: Getting namespaces...
tr: Isim yüzeyleri alınıyor...

en: Group
tr: K. Cevap

en: Help
tr: Yardım

en: Help for %s
tr: %s yardımı

en: Help is currently being shown.
tr: Yardım şu an gösteriliyor.

en: I don't know how to print that!
tr: Bunu nasıl yazdıracağımı bilinmiyor!

en: I dont know how to print %s attachments!
tr: %s eklentilerinin nasıl yazdırılacağı bilinmiyor!

en: Illegal PGP header
tr: Geçersiz PGP başlığı

en: Improperly formated entry for type %s in "%s" line %d
tr: "%2$s"'de satır %3$d'de tip %1$s için hatalı birim vardır

en: Include message in reply?
tr: Ileti cevap da içerilsin mi?

en: Including quoted message...
tr: Esas metin cevap bazı olarak kullanılıyor...

en: Insert
tr: Içer

en: Internal error. Inform <roessler@guug.de>.
tr: Iç hata. Thomas R. <roessler@guug.de>'ye haber ver.

en: Invalid day of month: %s
tr: Geçersiz ay günü: %s

en: Invalid encoding.
tr: Geçersiz şekillendirme.

en: Invalid index number.
tr: Geçersiz sıralama numarası.

en: Invalid message number.
tr: Geçersiz ileti numarası.

en: Invalid month: %s
tr: Geçersiz ay : %s

en: Invalid relative date: %s
tr: Geçersiz rölatif tarih: %s

en: Invoking PGP...
tr: PGP'yi çağırılıyor...

en: Invoking autoview command: %s
tr: Otomatik gösterme komuatası: %s

en: Invoking pgp...
tr: Pgp çalıştırılıyor....

en: Jump to message:
tr: Iletiye geç:

en: Jump to:
tr: Geç:

en: Jumping is not implemented for dialogs.
tr: Diyaloklar için hızlı geçiş şimdilik mümkün değildir.

en: Key ID: 0x%s
tr: Anahtar numara: 0x%s

en: Key is not bound.
tr: Tuş ayarlanmamış.

en: Key is not bound.  Press '%s' for help.
tr: Tuş ayarlanmamış. Yardım için lütfen '%s' basınız.

en: LOGIN disabled on this server.
tr: Bu sunucuda LOGIN kapalıdır.

en: Last entry is shown.
tr: son birim gösteriliyor.

en: Limit to messages matching:
tr: Tabire uyan iletilere sınırla:

en: Limit: %s
tr: Sınır : %s

en: Lock count exceeded, remove lock for %s?
tr: Kilit sınırlandırması aşıldı, %s için varolan kilit silinsin mi?

en: Logging in...
tr: Giriş yapılıyor...

en: Login failed.
tr: Giriş başarısız oldu.

en: Looking for keys matching "%s"...
tr: "%s" tabirine uyan anahtarlar aranıyor...

en: Looking up %s...
tr: %s aranıyor...

en: MIME type not defined.  Cannot view attachment.
tr: MIME tipi belirlenmemiş. Eklenti gösterilemiyor.

en: Mail
tr: Gönder

en: Mail not sent.
tr: eposta gönderilmedi.

en: Mail sent.
tr: eposta gönderildi.

en: Mailbox checkpointed.
tr: Eposta kutusu kontrol edildi.

en: Mailbox closed
tr: Eposta kutusu kapatıldı

en: Mailbox created.
tr: Eposta kutusu yaratıldı.

en: Mailbox deleted.
tr: eposta kutusu silindi.

en: Mailbox is corrupt!
tr: Eposta kutusu bozuktur!

en: Mailbox is empty.
tr: Eposta kutusu boştur.

en: Mailbox is marked unwritable. %s
tr: eposta kutusu yazılamayabilir yapıldı. %s

en: Mailbox is read-only.
tr: eposta kutusu salt-okunur.

en: Mailbox is unchanged.
tr: eposta kutusu değiştirilmedi.

en: Mailbox must have a name.
tr: Her eposta kutusunun ismi olmak zorunda.

en: Mailbox not deleted.
tr: eposta kutusu silinmedi.

en: Mailbox was corrupted!
tr: Eposta kutusu bozulmuştur!

en: Mailbox was externally modified.
tr: Eposta kutusu değiştirilmiş.

en: Mailbox was externally modified.  Flags may be wrong.
tr: Eposta kutusu değiştirilmiş. Bazı işaretlet hatalı olabilir.

en: Mailboxes [%d]
tr: %d eposta kutusu

en: Mailcap Edit entry requires %%s
tr: Mailcap düzenleme birimi %%s gerektiriyor

en: Mailcap compose entry requires %%s
tr: Mailcap düzenleme birimi %%s gerektiriyor

en: Make Alias
tr: Lakap yarat

en: Marking %d messages deleted...
tr: %d ileti silinmek için işaretlenmiş...

en: Mask
tr: Maske

en: Message bounced.
tr: Ileti iletildi.

en: Message contains:
tr: Ileti içeriği:

en: Message could not be printed
tr: Ileti yazdırılımadı

en: Message file is empty!
tr: Ileti dosyası boş!

en: Message not modified!
tr: Ileti değiştirilmedi!

en: Message postponed.
tr: Ileti kaydedildi.

en: Message printed
tr: Ileti yazdırıldi

en: Message written.
tr: Ileti yazıldı.

en: Messages bounced.
tr: Iletiler iletildi.

en: Messages could not be printed
tr: Iletiler yazdırılımadı

en: Messages printed
tr: Iletiler yazdırıldi

en: Missing arguments.
tr: Eksik argümanlar.

en: Mixmaster doesn't accept Cc or Bcc headers.
tr: Mixmaster Cc yada Bcc başlıkları kabul etmez.

en: Move read messages to %s?
tr: Okunan iletiler %s'e taşınsın mı?

en: Moving read messages to %s...
tr: Okunan iletiler %s'e taşınıyor...

en: New Query
tr: Yeni sorgulama

en: New file name:
tr: Yeni dosya ismi:

en: New file:
tr: Yeni dosya:

en: New mail in %s.
tr: %s'de yeni eposta var.

en: New mail in this mailbox.
tr: Yeni eposta var!

en: Next
tr: Ileri

en: NextPg
tr: Sa. Ileri

en: No authenticators available
tr: Doğrulamacılar erişilir değil

en: No boundary parameter found! [report this error]
tr: Sınırlandırma verisi bulunamadı! [bu hata rapor edilmesi gerek]

en: No entries.
tr: Birim yok.

en: No files match the file mask
tr: Dosya maskesine uyan dosya yok

en: No incoming mailboxes defined.
tr: Gelen kutuları belirlenmedi.

en: No limit pattern is in effect.
tr: Sınırlandırma tabiri kullanımda değildir.

en: No lines in message.
tr: Iletide satır yok.

en: No mailbox is open.
tr: Hiç bir eposta kutusu açık değil.

en: No mailbox with new mail.
tr: Yeni epostalı eposta kutusu yoktur.

en: No mailbox.
tr: Eposta kutusu yok.

en: No mailcap compose entry for %s, creating empty file.
tr: %s için mailcap yazma birimi yok, boş dosya yaratılıyor.

en: No mailcap edit entry for %s
tr: %s için mailcap düzenleme birimi yok

en: No mailcap path specified
tr: mailcap dizini belirlenmedi

en: No mailing lists found!
tr: Eposta listesi bulunamadı!

en: No matching mailcap entry found.  Viewing as text.
tr: Uyan mailcap birimi bulunamadı. Metin olarak gösteriliyor.

en: No messages in that folder.
tr: Bu klasörde ileti yok.

en: No messages matched criteria.
tr: Tabire uygun ileti yok.

en: No more threads.
tr: Daha fazla konum yok.

en: No new mail in POP mailbox.
tr: POP eposta kutusunda yeni eposta yok.

en: No new messages
tr: Yeni ileti yok

en: No postponed messages.
tr: Kaydedilmiş ileti yok.

en: No printing command has been defined.
tr: Yazdırma komutası belirlenmemiş.

en: No recipients are specified!
tr: Alıcı belirlenmemiş!

en: No recipients specified.
tr: Alıcılar belirlenmedi.

en: No recipients were specified.
tr: Alıcılar belirlenmemiş.

en: No search pattern.
tr: Arama tabiri yok.

en: No subject specified.
tr: Konu belirlenmemiş.

en: No subject, abort sending?
tr: Konu yok, gönderme iptal edilsin mi?

en: No subject, abort?
tr: Konu yok, iptal edilsin mi?

en: No subject, aborting.
tr: Konu yok, iptal ediliyor.

en: No tagged entries.
tr: Işaretlenmiş birim yok.

en: No tagged messages are visible!
tr: Hiç bir işaretlenmiş ileti gözükmüyor ki!

en: No tagged messages.
tr: Işaretli ileti yok.

en: No undeleted messages.
tr: Kurtarılan ileti yok.

en: No unread messages
tr: Okunmamış ileti yok

en: No visible messages.
tr: Görünebilir ileti yok.

en: Not available in this menu.
tr: Bu mönüde yoktur.

en: Not found.
tr: Bulunmadı.

en: OK
tr: Oldu

en: Only deletion of multipart attachments is supported.
tr: Sadece birden fazla bölümden oluşan eklentilerin silinmesi destekleniyor.

en: Open mailbox
tr: eposta kutusunu aç

en: Open mailbox in read-only mode
tr: Eposta kutusunu salt-okunur aç

en: Open mailbox to attach message from
tr: Iletiye eklenecek iletiyi seçilecek eposta kutusunu seç

en: Out of memory!
tr: Bellek iflası ,-)

en: Output of the delivery process
tr: Gönderme işleminin geri verisi

en: PGP Key %s.
tr: PGP anahtarı %s.

en: PGP keys matching "%s".
tr: "%s"'e uyan PGP anahtarları.

en: PGP keys matching <%s>.
tr: <%s>'e uyan PGP anahtarları.

en: PGP passphrase forgotten.
tr: PGP parolası unutuldu.

en: PGP signature could NOT be verified.
tr: PGP imzası doğrulanamadı.

en: PGP signature successfully verified.
tr: PGP imzası başarıyla doğrulandı.

en: POP host is not defined.
tr: POP sunucusu belirlenmedi.

en: Parent message is not available.
tr: Kök iletisi yok.

en: Password for %s@%s:
tr: %s@%s için parola:

en: Personal name:
tr: Şahsi isim:

en: Pipe
tr: Boru

en: Pipe to command:
tr: Komutaya ver:

en: Pipe to:
tr: Borula:

en: Please enter the key ID:
tr: Anahtar numarasını belirle:

en: Please set the hostname variable to a proper value when using mixmaster!
tr: Mixmaster kullanırken yerel makina adı doğru belirtilmesi lazım!

en: Postpone this message?
tr: Iletiyi kaydediyem mi?

en: Postponed Messages
tr: Kaydedilmiş iletiler

en: Preconnect command failed.
tr: Önceden bağlanma komutası başarısız oldu.

en: Preparing forwarded message...
tr: Iletilmiş ileti hazırlanıyor...

en: Press any key to continue...
tr: Devam etmek için bir tuşa bas...

en: PrevPg
tr: Sa. Geri

en: Print
tr: Yazdır

en: Print attachment?
tr: Eklenti yazdırılsın mı?

en: Print message?
tr: Ileti yazdırılsın mı?

en: Print tagged attachment(s)?
tr: Işaretli ileti(leri) yazılsın mı?

en: Print tagged messages?
tr: Işaretli iletiler yazdırılsın mı?

en: Purge %d deleted message?
tr: Silmek için işaretlenmiş %d ileti silinsin mi?

en: Purge %d deleted messages?
tr: Silmek için işaretlenmiş %d ileti silinsin mi?

en: Query
tr: Sorgula

en: Query '%s'
tr: Sorgulama '%s'

en: Query command not defined.
tr: Sorgulama komutası belirlenmedi.

en: Query:
tr: Sorgulama:

en: Quit
tr: Çık

en: Quit Mutt?
tr: Mutt'tan çıkılsın mı?

en: Reading %s...
tr: %s okunuyor...

en: Reading %s... %d
tr: %s okunuyor... %d

en: Reading %s... %d (%d%%)
tr: %s okunuyor... %d (%%%d)

en: Reading new messages (%d bytes)...
tr: Yeni iletileri okunuyor (%d bayt)...

en: Really delete mailbox "%s"?
tr: Vallahi mi eposta kutusu "%s"'yi sileyim mi?

en: Recall postponed message?
tr: Kaydedilmiş ileti açılsın mı?

en: Rename to:
tr: Adını değiştir:

en: Reopening mailbox...
tr: Eposta kutusu yeniden açılıyor...

en: Reply
tr: Cevap

en: Reply to %s%s?
tr: %s%s iye cevap verilsin mi?

en: Rev-Sort (d)ate/(f)rm/(r)ecv/(s)ubj/t(o)/(t)hread/(u)nsort/si(z)e/s(c)ore?:
tr: Ters sıralama tipi: (t)arih/(g)önderen/(a)lan/(k)onu/gönder(i)len/k(o)num/dü(z)enmemiş/(b)oyut/(p)uan:

en: Reverse search for:
tr: Ters ara:

en: Reverse search:
tr: Geriye dönük ara:

en: Reverse sort by (d)ate, (a)lpha, si(z)e or do(n)'t sort?
tr: (t)arih, (a)lfabetik,(b)oyuta yada (h)iç mi terse sıralayım?

en: SASL authentication failed.
tr: SASL doğrulaması başarasız oldu.

en: SSL Certificate check
tr: SSL sertifika doğrulaması

en: SSL connection using %s (%s)
tr: %s (%s) kullanarak SSL bağlantısı kuruluyor

en: SSL is unavailable.
tr: SSL erişilir değil.

en: Save
tr: Kaydet

en: Save a copy of this message?
tr: Bu iletinin bir kopyasını kaydedeyim mi?

en: Save to file:
tr: Dosyaya kaydet:

en: Saving message status flags... [%d/%d]
tr: Ileti durum işaretleri kaydediliyor... [%d/%d]

en: Saving...
tr: Kaydediliyor...

en: Search
tr: Ara

en: Search for:
tr: Ara:

en: Search interrupted.
tr: Arama iptal edildi.

en: Search is not implemented for this menu.
tr: Bu mönüde arama şimdilik mümkün değildir.

en: Search wrapped to bottom.
tr: Arama sona ulaştı.

en: Search wrapped to top.
tr: Arama başa döndü.

en: Search:
tr: Ara:

en: Secure connection with TLS?
tr: TLS ile güvenli bağlanılsın mı?

en: Select
tr: Seç

en: Select
tr: Seç

en: Selecting %s...
tr: %s seçiliyor...

en: Send
tr: Gönder

en: Sending in background.
tr: Ardalanda gönderiliyor.

en: Sending message...
tr: Ileti gönderiliyor...

en: Server certificate has expired
tr: Sunucu sertifikasının süresi bitmiştir

en: Server certificate is not yet valid
tr: Sunucu sertifikası daha geçerli değildir

en: Server closed connection!
tr: Sunucu bağlantıyı kesti!

en: Set flag
tr: Işareti otur

en: Shell command:
tr: Komuta komutası:

en: Sign
tr: Imzala

en: Sign as:
tr: Farklı imzala:

en: Sign, Encrypt
tr: Imzala ve şifrele

en: Sort (d)ate/(f)rm/(r)ecv/(s)ubj/t(o)/(t)hread/(u)nsort/si(z)e/s(c)ore?:
tr: Sıralama tipi: (t)arih/(g)önderen/(a)lan/(k)onu/gönder(i)len/k(o)num/dü(z)enlenmemiş/(b)oyut/(p)uan?

en: Sort by (d)ate, (a)lpha, si(z)e or do(n)'t sort?
tr: (t)arih, (a)lfabetik,(b)oyuta yada (h)iç mi sıralayım?

en: Sorting mailbox...
tr: Eposta kutusu sıralanıyor...

en: Subscribed [%s], File mask: %s
tr: Abone [%s], Dosya maskesi: %s

en: Subscribing to %s...
tr: %s'e abone olunuyor...

en: Tag messages matching:
tr: Tabire uyan iletileri işaretle:

en: Tag the messages you want to attach!
tr: Eklemek istediğin iletiler işaretlenecektir!

en: Tagging is not supported.
tr: Işaretleme desteklenmiyor.

en: That message is not visible.
tr: Bu ileti görünemez.

en: The current attachment will be converted.
tr: Geçerli eklenti dönüştürülecektir.

en: The current attachment won't be converted.
tr: Geçerli eklenti dönüştürülmeyecektir.

en: The message index is incorrect. Try reopening the mailbox.
tr: Ileti sayısı yanlıştır. Eposta kutusu yeniden açilması denenebilir.

en: There are no attachments.
tr: Eklemler yok.

en: There are no messages.
tr: Ileti yok.

en: There are no subparts to show!
tr: Gösterilecek altbölümler yok!

en: This IMAP server is ancient. Mutt does not work with it.
tr: Bu IMAP sunucusu çok eski. Mutt bu sunucuyla çalışmaz.

en: This certificate belongs to:
tr: Sertifikanın sahibi kuruluş:

en: This certificate is valid
tr: Bu sertifika geçerlidir

en: This certificate was issued by:
tr: Sertifikayı veren kuruluş:

en: This key can't be used: expired/disabled/revoked.
tr: Bu anahtar kullanılamaz: süresi bitti/kapalı/geriye alındı.

en: Thread contains unread messages.
tr: Konum okunmamış ileti içeriyor.

en: Threading is not enabled.
tr: Konumlaştırma kapalıdır.

en: To contact the developers, please mail to <mutt-dev@mutt.org>.
    To report a bug, please use the flea(1) utility.
tr: Yazarlara ulaşmak içim lütfen <mutt-dev@mutt.org> listesine eposta gönderin.
    Bir hata raporunu göndermek için lütfen flea(1) uygulamasını kullanın.

en: Toggle display of subparts
tr: Altbölümlerin gösterilmesini aç/kapat

en: Top of message is shown.
tr: Iletinin başı gösteriliyor.

en: Unable to append to IMAP mailboxes at this server
tr: Bu sunucudaki IMAP eposta kutularına ileti eklenemiyor

en: Unable to attach %s!
tr: %s'yi ekleyemedim!

en: Unable to attach!
tr: Eklenemedi!

en: Unable to fetch headers from this IMAP server version.
tr: Bu IMAP sunucu neslinden başlıkları alınamıyor.

en: Unable to leave messages on server.
tr: Iletiler sunucuda bırakılamıyor.

en: Unable to lock mailbox!
tr: Eposta kutusunu kilitleyemedim!

en: Unable to open temporary file!
tr: Geçici dosyayı açamadım!

en: Undel
tr: Kurtar

en: Undelete messages matching:
tr: Tabire uyan iletileri kurtar:

en: Unknown
tr: Bilinmiyor

en: Unknown Content-Type %s
tr: Bilinmeyen içerik tipi %s

en: Unsubscribing to %s...
tr: %s'deki abonelik feshediliyor...

en: Untag messages matching:
tr: Tabire uyan iletilerden işareti sil:

en: Uploading message ...
tr: Ileti yükleniyor...

en: Use 'toggle-write' to re-enable write!
tr: 'toggle-write' ile yeniden yazılabilir yapabilinir!

en: Use keyID = "%s" for %s?
tr: %s için anahtar numara = "%s" kullanılsın mı?

en: Username at %s:
tr: %s'deki kullanıcı adı:

en: Verify PGP signature?
tr: PGP imzası doğrulansın mı?

en: Verifying message indexes...
tr: Ileti sayısını doğrula...

en: View Attachm.
tr: Eklenti göster

en: WARNING!  You are about to overwrite %s, continue?
tr: IKAZ!   %s'nin üstüne yazmak üzeresin, devam edilsin mi?

en: Waiting for response...
tr: Cevap bekleniyor...

en: Warning: Couldn't save certificate
tr: Ikaz: Sertifika kaydedilemedi

en: What we have here is a failure to make an attachment
tr: Eklenti yaparak burada bir hata oluştu

en: Write failed!  Saved partial mailbox to %s
tr: Yazma başarısız oldu! Eposta kutusunun bir bölümü %s'ye yazılmıştır

en: Write fault!
tr: Yazma hatası!

en: Write message to mailbox
tr: Iletiye eposta kutuma yaz

en: Writing %s...
tr: %s yazılıyor...

en: Writing message to %s ...
tr: Ileti %s iye yazılıyor...

en: Writing messages... %d (%d%%)
tr: Iletiler yazılıyor... %d (%%%d)

en: You already have an alias defined with that name!
tr: Bu isimli bir lakap zaten tanımlanmış!

en: You are on the first entry.
tr: Ilk birimdesiniz.

en: You are on the first message.
tr: Ilk iletidesiniz.

en: You are on the first page.
tr: Ilk sayfadasınız.

en: You are on the first thread.
tr: Ilk konumdasınız.

en: You are on the last entry.
tr: Son birimdesiniz.

en: You are on the last message.
tr: Son iletidesiniz.

en: You are on the last page.
tr: Son sayfadasınız.

en: You cannot scroll down farther.
tr: Daha alta geçmek mümkün değildir.

en: You cannot scroll up farther.
tr: Daga yukarıya geçmek mümkün değildir.

en: You have no aliases!
tr: Hıc bir lakabın yok!

en: You may not delete the only attachment.
tr: Geriye kalan tek eklentii silemezsin.

en: You may only bounce message/rfc822 parts.
tr: Sadece ileti yada RFC822 bölümleri iletilebilir.

en: [%s = %s] Accept?
tr: [ %s = %s] Kabul ediliyor mu?

en: [-- %s/%s is unsupported
tr: [-- %s/%s desteklenmiyor

en: [-- Attachment #%d
tr: [-- Eklenti #%d

en: [-- Autoview stderr of %s --]
tr: [-- %s ile otomatik gösterme hatası --]

en: [-- Autoview using %s --]
tr: [-- %s ile gösteriliyor --]

en: [-- BEGIN PGP MESSAGE --]
tr: [-- PGP ILETISI BAŞI --]

en: [-- BEGIN PGP PUBLIC KEY BLOCK --]
tr: [-- PGP RESMI ANAHTAR BÖLÜMÜ BAŞI --]

en: [-- BEGIN PGP SIGNED MESSAGE --]
tr: [-- PGP IMZALANMIŞ ILETI BAŞI --]

en: [-- Can't run %s. --]
tr: [-- %s çalıştırılamadı --]

en: [-- END PGP PUBLIC KEY BLOCK --]
tr: [-- PGP RESMI ANAHTAR BÖLÜMÜ SONU --]

en: [-- End of PGP output --]
tr: [-- PGP geri verisi sonu --]

en: [-- Error:  Could not display any parts of Multipart/Alternative! --]
tr: [-- Hata:  Multipart/Alternative bölümlerinin hiç bir bölümü gösterilemiyor! --]

en: [-- Error: Inconsistent multipart/signed structure! --]
tr: [-- Hata: Hatalı multipart/signed şekili! --]

en: [-- Error: Unknown multipart/signed protocol %s! --]
tr: [-- Hata: Bilinmeyen multipart/signed protokolu %s! --]

en: [-- Error: could not create a PGP subprocess! --]
tr: [-- Hata: PGP altişlemini yaratamadım! --]

en: [-- Error: could not create temporary file! --]
tr: [-- Hata: geçici dosya yaratılamıyor! --]

en: [-- Error: could not find beginning of PGP message! --]
tr: [-- Hata: PGP iletisinin başını bulamadım! --]

en: [-- Error: malformed PGP/MIME message! --]
tr: [-- Hata: Hatalı PGP/MIME iletisi! --]

en: [-- Error: message/external-body has no access-type parameter --]
tr: [-- Hata: message/external-bods hiç bir erişim tipi belirlemiyor --]

en: [-- Error: unable to create PGP subprocess! --]
tr: [-- Hata: PGP altişlemi yaratılamadı! --]

en: [-- PGP output follows (current time: %c) --]
tr: [-- PGP geri verisi (geçerli zaman: %c) --]

en: [-- The following data is PGP/MIME encrypted --]
tr: [-- Bu bilgi PGP/MIME ile şifrelenmiştir --]

en: [-- The following data is signed --]
tr: [-- Bu bilgi imzalanmıştır --]

en: [-- This %s/%s attachment
tr: [-- Bu %s/%s eklentisi

en: [-- Type: %s/%s, Encoding: %s, Size: %s --]
tr: [-- Tip: %s/%s, Şekillendirme: %s, Boyut: %s --]

en: [-- Warning: Can't find any signatures. --]
tr: [-- Ikaz: Hiç bir imza bulunmamıştır. --]

en: [-- Warning: We can't verify %s/%s signatures. --]
tr: [-- Ikaz: %s/%s imzaları doğrulanamıyor. --]

en: [-- name: %s --]
tr: [-- isim: %s --]

en: [-- on %s --]
tr: [-- %s'de --]

en: [invalid date]
tr: [geçersiz tarih]

en: [unable to calculate]
tr: [hesaplanamıyor]

en: alias: no address
tr: alias: adres yok

en: append new query results to current results
tr: yeni sorgulama sonuçlarını geçerli sonuçlara ekle

en: attach a PGP public key
tr: bir PGP resmi anahtarı ekle

en: attach a file(s) to this message
tr: bu iletiye dosya ekle

en: attach message(s) to this message
tr: bu iletiye ileti ekle

en: bind: too many arguments
tr: bind: çok fazla argüman

en: capitalize the word
tr: kelimeyi büyük yaz

en: change directories
tr: dizin değiştir

en: check for classic pgp
tr: klasik pgp için ara

en: check mailboxes for new mail
tr: eposta kutularını yeni eposta için kontrol et

en: clear a status flag from a message
tr: iletinin durumunu temizle

en: clear and redraw the screen
tr: ekranı tamizle ve yeniden göster

en: collapse/uncollapse all threads
tr: yekin konumları göster/gizle

en: collapse/uncollapse current thread
tr: geçerli konumu göster/gizle

en: color: too few arguments
tr: renkli : eksik argüman

en: complete address with query
tr: adresi bir sorgulamayla tamamla

en: complete filename or alias
tr: dosya adını yada lakabı tamamla

en: compose a new mail message
tr: yeni bir eposta iletisi yarat

en: compose new attachment using mailcap entry
tr: mailcap birimlerini kullanarak yeni bir eklenti düzenle

en: convert the word to lower case
tr: kelimeyi ufak yazılıma geçir

en: convert the word to upper case
tr: kelimeyi büyük yazılıma geçir

en: converting
tr: dönüştürülüyor

en: copy a message to a file/mailbox
tr: bir iletiyi bir dosyaya/eposta kutusuna kopyala

en: could not create temporary folder: %s
tr: geçici dizini yaratamadım : %s

en: could not write temporary mail folder: %s
tr: geçici eposta dizinini yaratamadım : %s

en: create a new mailbox (IMAP only)
tr: yeni bir eposta kutusu yarat (sadece IMAP)

en: create an alias from a message sender
tr: gönderenden yola çıkarak bir lakap yarat

en: cycle among incoming mailboxes
tr: eposta kutuları arasında gezin

en: dazn
tr: tabh

en: default colors not supported
tr: varsayılan renkler desteklenmiyor

en: delete all chars on the line
tr: satırdaki yekin harfleri sil

en: delete all messages in subthread
tr: altkonumdaki yekin iletileri sil

en: delete all messages in thread
tr: konumdaki yekin iletileri sil

en: delete chars from cursor to end of line
tr: imleçten satır sonuna kadar olan harfleri sil

en: delete chars from the cursor to the end of the word
tr: imleçten kelime sonuna kadar olan harfleri sil

en: delete messages matching a pattern
tr: tabire uyan iletileri sil

en: delete the char in front of the cursor
tr: imleçin önündeki harfi sil

en: delete the char under the cursor
tr: imleçin altındaki harfi sil

en: delete the current entry
tr: geçerli birimi sil

en: delete the current mailbox (IMAP only)
tr: geçerli eposta kutusunu sil (sadece IMAP)

en: delete the word in front of the cursor
tr: imleçin önündeki kelimeyi sil

en: dfrsotuzc
tr: tgakiozbp

en: display a message
tr: bir iletiyi göster

en: display full address of sender
tr: gönderenin tam adresini göster

en: display the currently selected file's name
tr: seçili dosyanın ismini göster

en: edit attachment content type
tr: eklenti içerik tipini düzenle

en: edit attachment description
tr: eklenti anlatımını düzenle

en: edit attachment transfer-encoding
tr: eklenti şekillendirmesini düzenle

en: edit attachment using mailcap entry
tr: eklentiyi mailcap birimi sayesinde düzenle

en: edit the BCC list
tr: BCC listesini düzenle

en: edit the CC list
tr: CC listesini düzenle

en: edit the Reply-To field
tr: Reply-To birimini düzenle

en: edit the TO list
tr: gönderilen listesini düzenle

en: edit the file to be attached
tr: eklenecek dosyayı düzenle

en: edit the from field
tr: gönderen birimini düzenle

en: edit the message
tr: iletiyi düzenle

en: edit the message with headers
tr: iletiyi başlıklarıyla düzenle

en: edit the raw message
tr: kaynak iletiyi düzenle

en: edit the subject of this message
tr: bu iletini konusunu düzenle

en: empty pattern
tr: boş tabir

en: enter a file mask
tr: bir dosya maskesi belirle

en: enter a file to save a copy of this message in
tr: bu iletinin bir kopyası kaydedilecek olan dosyayı belirt

en: enter a muttrc command
tr: bir muttrc komutası belirle

en: error in expression
tr: tabirde hata var

en: error in pattern at: %s
tr: tabirde %s'de hata var

en: esabf
tr: imfkcp

en: execute a macro
tr: bir macro çalıştır

en: exit this menu
tr: bu mönüden çık

en: extract PGP public keys
tr: PGP resmi anahtarları çıkar

en: filter attachment through a shell command
tr: eklentii bir komuta yoluyla filtrala

en: force retrieval of mail from IMAP server
tr: IMAP sunucularından eposta alımını zorla

en: force viewing of attachment using mailcap
tr: mailcap birimlerini kullanarak eklentiyi zarureten göster

en: forward a message with comments
tr: bir iletiyi anlatımlarla ilet

en: get a temporary copy of an attachment
tr: bir eklentinin geçici bir kopyasını elde et

en: has been deleted --]
tr: silinmiştir --]

en: invalid header field
tr: geçersiz başlık birimi

en: invoke a command in a subshell
tr: bir alt-kabukta bir komuta çalıştır

en: jump to an index number
tr: endeks sayısına geç

en: jump to parent message in thread
tr: konumdaki ana iletiye geç

en: jump to previous subthread
tr: önceki alt-konuma geç

en: jump to previous thread
tr: önceki konuma geç

en: jump to the beginning of the line
tr: satır başına geç

en: jump to the bottom of the message
tr: iletinin sonuna geç

en: jump to the end of the line
tr: satır sonuna geç

en: jump to the next new message
tr: önümüzdeki yeni iletiye geç

en: jump to the next subthread
tr: önümüzdeki alt-konuma geç

en: jump to the next thread
tr: önümüzdeki konuma geç

en: jump to the next unread message
tr: önümüzdeki okunmamış iletiye geç

en: jump to the previous new message
tr: önceki yeni iletiye geç

en: jump to the previous unread message
tr: önceki okunmamış iletiye geç

en: jump to the top of the message
tr: iletinin başına geç

en: macro: empty key sequence
tr: macro: boş tuş metni

en: macro: too many arguments
tr: macro: çok fazla argüman

en: mail a PGP public key
tr: bir PGP resmi anahtarı gönder

en: mailcap entry for type %s not found
tr: %s için mailcap birimi bulunamadı

en: make decrypted copy
tr: çözülmüş kopya yarat

en: make decrypted copy and delete
tr: çözülmüş kopyasını yarat ve sil

en: mark the current subthread as read
tr: geçerli alt-konumu okunmuş olarak işaretle

en: mark the current thread as read
tr: geçerli konumu okunmuş olarak işaretle

en: mismatched parenthesis: %s
tr: hatalı parantez : %s

en: missing filename.
tr: eksik dosya ismi.

en: missing parameter
tr: eksik argüman

en: mono: too few arguments
tr: siyah-beyaz : eksik argüman

en: move entry to bottom of screen
tr: birimi ekran sonuna taşı

en: move entry to middle of screen
tr: birimi ekran ortasına taşı

en: move entry to top of screen
tr: birimi ekran başına taşı

en: move the cursor one character to the left
tr: imleçi bir harf sola taşı

en: move the cursor one character to the right
tr: imleçi bir harf sağa taşı

en: move the cursor to the beginning of the word
tr: imleçi kelime başına taşı

en: move the cursor to the end of the word
tr: imleçi kelime sonuna taşı

en: move to the bottom of the page
tr: sayfanın sonuna geç

en: move to the first entry
tr: ilk birime geç

en: move to the first message
tr: ilk iletiye geç

en: move to the last entry
tr: son birime geç

en: move to the last message
tr: son iletiye geç

en: move to the middle of the page
tr: sayfanın ortasına geç

en: move to the next entry
tr: önümüzdeki birime geç

en: move to the next page
tr: önümüzdeki sayfaya geç

en: move to the next undeleted message
tr: önümüzdeki silinmemiş iletiye geç

en: move to the previous entry
tr: önceki birime geç

en: move to the previous page
tr: önceki sayfaya geç

en: move to the previous undeleted message
tr: önceki silinmemiş iletiye geç

en: move to the top of the page
tr: sayfanın başına geç

en: mutt_restore_default(%s): error in regexp: %s
tr: mutt_restore_default(%s): tabirde hata var: %s

en: no
tr: hayır

en: not converting
tr: dönüştürülmüyor

en: null key sequence
tr: boş tuş metni

en: null operation
tr: belirlenmemiş işlem

en: oac
tr: sep

en: open a different folder
tr: başka bir dizin yarat

en: open a different folder in read only mode
tr: başka bir dizini salt okunur aç

en: pipe message/attachment to a shell command
tr: ileti/eklentii bir komutaya boru yoluyla filtrala

en: print the current entry
tr: geçerli birimi yazdırt

en: push: too many arguments
tr: push: çok fazla argüman

en: query external program for addresses
tr: adresler için başka bir uygulamayı sorgula

en: recall a postponed message
tr: kenara bırakılmış iletiyi yeniden düzenle

en: remail a message to another user
tr: iletiyi başka bir kullanıcıya yeniden gönder

en: rename/move an attached file
tr: eklenmiş bir dosyayı yeniden adlandır/taşı

en: reply to a message
tr: bir iletiye cevap ver

en: reply to all recipients
tr: yekin alıcılara cevap ver

en: reply to specified mailing list
tr: belirlenmiş eposta listesine cevap ver

en: retrieve mail from POP server
tr: POP sunucusundan epostaları al

en: ro
tr: rs

en: roa
tr: rsh

en: run ispell on the message
tr: iletiye ispell komutasını uygula

en: save changes to mailbox
tr: eposta kutusuna yapılan değişiklikleri kaydet

en: save changes to mailbox and quit
tr: eposta kutusuna yapılan değişiklikleri kaydet ve çık

en: save message/attachment to a file
tr: iletiyi/eklentiyi dosyaya kaydet

en: save this message to send later
tr: bu iletiyi sonra göndermek üzere kaydet

en: score: too few arguments
tr: puan: yeterinden az argüman

en: score: too many arguments
tr: puan: çok fazla argüman

en: scroll down 1/2 page
tr: yarım sayfa aşağa geç

en: scroll down one line
tr: bir satır aşağa in

en: scroll up 1/2 page
tr: yarım sayfa yukarı geç

en: scroll up one line
tr: bir satır yukarı çık

en: scroll up through the history list
tr: geçmişler listesinde yukarı çık

en: search for next match
tr: önümüzdeki eşleşimi ara

en: search for next match in opposite direction
tr: önümüzdeki eşleşimi ters yönden ara

en: select a new file in this directory
tr: bu dizinde yeni bir dosya seç

en: select the current entry
tr: geçerli iletiye geç

en: send the message
tr: iletiyi gönder

en: set a status flag on a message
tr: bir iletinin durumunu belirle

en: show MIME attachments
tr: MIME eklentileri göster

en: show PGP options
tr: PGP ayarlarını göster

en: show only messages matching a pattern
tr: sadece tabire uyan iletileri göster

en: show the Mutt version number and date
tr: Mutt sürümünü ve tarihini göster ve çık

en: sort messages
tr: iletileri sıralandır

en: sort messages in reverse order
tr: iletileri ters sırala

en: source: error at %s
tr: source: %s'de hata var

en: source: errors in %s
tr: source: %s'de hatalar var

en: source: reading aborted due too many errors in %s
tr: source: %s'de oluşan çok fazla hatadan dolayı okuma iptal edildi

en: source: too many arguments
tr: source: çok fazla argüman

en: subscribe to current mailbox (IMAP only)
tr: geçerli eposta kutusuna abone ol (sadece IMAP)

en: tag the current entry
tr: geçerli birimi işaretle

en: tag the current subthread
tr: geçerli alt-konumu işaretle

en: tag the current thread
tr: geçerli konumu işaretle

en: this screen
tr: bu ekran

en: toggle a message's 'important' flag
tr: iletinin 'önemli' durumunu aç/kapat

en: toggle a message's 'new' flag
tr: bir iletinin 'yeni' işaretini aç/kapat

en: toggle view all/subscribed mailboxes (IMAP only)
tr: yekin/abone olunan eposta kutusu bakışları arasında geç (sadece IMAP)

en: toggle whether the mailbox will be rewritten
tr: eposta kutusunun yeniden yazılmasını aç/kapat

en: toggle whether to browse mailboxes or all files
tr: sadece eposta kutularını mı yoksa yekin dosyaları gezmesini aç/kapat

en: too few arguments
tr: çok az seçenek

en: too many arguments
tr: çok fazla seçenek

en: unable to determine home directory
tr: başlangıç dizini belirlenemedi

en: unable to determine username
tr: kullanıcı adı belirlenemedi

en: undelete all messages in subthread
tr: alt-konumdaki yekin iletileri kurtar

en: undelete all messages in thread
tr: konumdaki yekin iletileri kurtar

en: undelete the current entry
tr: geçerli birimi kurtar

en: unknown error
tr: bilinmeyen hata

en: unsubscribe to current mailbox (IMAP only)
tr: geçerli eposta kutusuna varolan aboneliği fehset (sadece IMAP)

en: usage: mutt [ -nRyzZ ] [ -e <cmd> ] [ -F <file> ] [ -m <type> ] [ -f <file> ]
           mutt [ -nx ] [ -e <cmd> ] [ -a <file> ] [ -F <file> ] [ -H <file> ] [ -i <file> ] [ -s <subj> ] [ -b <addr> ] [ -c <addr> ] <addr> [ ... ]
           mutt [ -n ] [ -e <cmd> ] [ -F <file> ] -p
           mutt -v[v]
    
    options:
      -a <file>	attach a file to the message
      -b <address>	specify a blind carbon-copy (BCC) address
      -c <address>	specify a carbon-copy (CC) address
      -e <command>	specify a command to be executed after initialization
      -f <file>	specify which mailbox to read
      -F <file>	specify an alternate muttrc file
      -H <file>	specify a draft file to read header from
      -i <file>	specify a file which Mutt should include in the reply
      -m <type>	specify a default mailbox type
      -n		causes Mutt not to read the system Muttrc
      -p		recall a postponed message
      -R		open mailbox in read-only mode
      -s <subj>	specify a subject (must be in quotes if it has spaces)
      -v		show version and compile-time definitions
      -x		simulate the mailx send mode
      -y		select a mailbox specified in your `mailboxes' list
      -z		exit immediately if there are no messages in the mailbox
      -Z		open the first folder with new message, exit immediately if none
      -h		this help message
tr: yardım:mutt [ -nRyzZ ] [ -e <komuta> ] [ -F <dosya> ] [ -m <tip> ] [ -f <dosya ]
    	mutt [ -nx ] [ -e <komuta> ] [ -a <dosya> ] [ -F <dosya> ] [ -H <dosya> ] [-i <dosya> ] [ -s <konu> ] [ -b <adres> ] [ -c <adres> ] <adres> [ ... ]
    	mutt [ -n ] [ -e  <komuta> ] [ -F <dosya> ] -p
    	mutt -v[v]
    
    seçenekler:
      -a <dosya>	iletiye bir dosya ekle
      -b <adres>	bir görünmez kopya adresi (BCC) belirler
      -c <adres>	bir kopya adresi (CC) belirler
      -e <komuta>	başlangıçta çalıştırılacak bir komuta belirler
      -f <dosya>	okunacak eposta kutusunu belirler
      -F <dosya>	varsayılan muttrc dosyasına rakip bir dosya belirler
      -H <dosya>	başlığın okunacak olduğu örnek bir dosya
      -i <dosya>	her cevapta içerilecek bir eklentiyi belirler
      -m <tip>	eposta kutularının varsayılan tipini belirler
      -n		Mutt'ı sistemdeki Muttrc dosyasını okumasından men eder
      -p		bir kaydedilmiş/bırakılmış iletiyi belirtler
      -R		eposta kutusunu salt-okunur açar
      -s <konu>	konuyu belirler
      -v		nesil ve denetleme bilgilerini gösterir
      -x		mailx gönderme modüsünü taklit et
      -y		'mailboxes' listesinde belirtilen bir eposta kutusunu belirler
      -z		eposta kutusunda ileti yoksa, hemen çık
      -Z		yeni ileti içeren ilk klasörü göster, yeni ileti yoksa hemen çık
      -h		bu yardım iletisini göster

en: use the current message as a template for a new one
tr: geçerli iletiyi yeni bir ileti için örnek olarak kullan

en: verify a PGP public key
tr: bir PGP resmi anahtarı doğrula

en: view attachment as text
tr: eklentiyi metin olarak göster

en: view file
tr: dosyayı göster

en: view the key's user id
tr: anahtarın kullanıcı numarasını göster

en: write the message to a folder
tr: iletiyi bir klasöre yaz

en: yes
tr: evet

en: {internal}
tr: {iç kullanım}

en: ~~		insert a line begining with a single ~
    ~b users	add users to the Bcc: field
    ~c users	add users to the Cc: field
    ~f messages	include messages
    ~F messages	same as ~f, except also include headers
    ~h		edit the message header
    ~m messages	include and quote messages
    ~M messages	same as ~m, except include headers
    ~p		print the message
    ~q		write file and quit editor
    ~r file		read a file into the editor
    ~t users	add users to the To: field
    ~u		recall the previous line
    ~v		edit message with the $visual editor
    ~w file		write message to file
    ~x		abort changes and quit editor
    ~?		this message
    .		on a line by itself ends input
tr: ~~		tek bir ~ içeren bir satırı başa ekle
    ~b isimler	isimleri görünmez kopya listesine (BCC) ekle
    ~c isimler	isimleri görünür kopya listesine (CC) ekle
    ~f iletiler	iletileri içer
    ~F iletiler	~f'ye benzer fakat bu seçenek başlıkları da içerir
    ~h		ileti başlığını değiştir
    ~m iletiler	iletileri içer ve cevap ver
    ~M iletiler	~m gibi fakat bu seçenek başlıkları da içerir
    ~p		iletiyi yazdırır
    ~q		dosyayı kaydedip editörden çık
    ~r dosya		dosyayı editörle aç
    ~t isimler	isimleri gönderilenler listesine ekle
    ~u		son satırı tekrar et
    ~v		iletiyi $visual editörüyle düzenle
    ~w dosya		iletiyi dosyaya kaydet
    ~x		değişiklikleri iptal et ve editörden çık
    ~?		bu ileti
    .		satırda tek bir . işlevi bitirir
