gnome-pilot 0.1.47 - en to pt translation catalogue (267 entries)

en: 
    BEWARE!!
    This is a tool for certain parts of the gnome-pilot package.
    Unless you know what you're doing, don't use this tool.
pt: 
    CUIDADO!!
    Isto é uma ferramenta para algumas partes do pacote gnome-pilot.
    A menos que saiba o que está a fazer não utilize esta ferramenta.

en: # of old backups to keep
pt: número de arquivos antigos a manter

en: %s Finished : %s
pt: %s Finalizado: %s

en: %s Synchronizing
pt: %s Sincronizando

en: %s Synchronizing : %s
pt: %s Sincronizando: %s

en: %s backed up
pt: %s arquivado

en: %s not modified since last sync
pt: %s não modificado desde a última sincronização

en: %s: Ended
pt: %s: Acabado

en: %s: Started
pt: %s: Iniciado

en: %v of %u records
pt: %v de %u registos

en: (unknown DB)
pt: (DB desconhecida)

en: About to retrieve UserName and ID from the pilot.
    Please put pilot in %s (%s) and press HotSync button.
pt: Prestes para ler o Nome do Utilizador e o ID do Pilot.
    Por favor coloque o Pilot em %s (%s) e carregue no botão HotSync.

en: About to send the following data to the pilot.
    UserName: %s
    ID: %d
    Please put pilot in %s (%s) and press HotSync button.
pt: Vou enviar o seguinte para o Pilot.
    Nome do Utilizador (username): %s
    ID: %d
    Por favor coloque o Pilot em %s (%s) e carregue no botão HotSync

en: About...
pt: Sobre...

en: Add...
pt: Adicionar...

en: Advanced
pt: Avançado

en: An error occured while getting the pilot's user data
pt: Ocorreu um erro enquanto lia a informação sobre o utilizador do pilot

en: Applet options
pt: Opções da Applet

en: Are you sure you want to delete %s pilot?
pt: Tem a certeza que deseja apagar o pilot %s ?

en: Backup directory
pt: Directório de Backup

en: CONDUIT
pt: CONDUTA

en: CRADLENAME
pt: NOME DO CRADLE

en: Can't create applet!
pt: Não consigo criar applet!

en: Cannot connect to the GnomePilot Daemon
pt: Incapaz de ligar ao daemon GnomePilot

en: Cannot find pilot-applet.glade
pt: Incapaz de encontrar pilot-applet.glade

en: Cannot run druid if pilots or cradles already configured
pt: Não posso correr o Druida se já existiram Pilots ou Cradles configurados

en: Check the permissions on the device and retry
pt: Verifique as permissões do dispositivo e tente de novo

en: Checking for removed databases
pt: Verificando DBs removidas

en: Choose Device
pt: Escolha Dispositivo do Pilot

en: Choose Pilot
pt: Escolher o Pilot

en: Collecting synchronization info...
pt: Recolhendo informação de sincronização...

en: Completed events for cradle %s (%s)
pt: Completei os eventos para o Cradle %s (%s)

en: Conduit
pt: Nome da conduta (conduit)

en: Conduit %s cannot be requested
pt: Conduta %s não pode ser pedida

en: Conduit %s requested, but not found
pt: Conduta %s pedida, mas não encontrada

en: Conduit %s's first synchronization...
pt: Primeira sincronização da conduta %s...

en: Conduit Action
pt: Acção da Conduit

en: Conduit Description
pt: Descrição da Conduit

en: Conduit Settings
pt: Opções da Conduit

en: Conduit Settings...
pt: Opções da Conduta...

en: Conduit did not return a record
pt: A conduit não devolveu um registo

en: Conduits initialization failed, aborting operation
pt: Inicialização das conduits falhou, abortando a operação

en: Congratulations, you have succesfully configured gnome-pilot!
    
    You can change gnome-pilot settings at any time from 
    PilotLink and Conduits tabs in control center.
    
    You can monitor syncing of gnome-pilot by adding 
    PilotLink applet to your panel.
pt: Parabéns, configurou o gnome-pilot!
    
    Pode modificar as definições do gnome-pilot em qualquer altura
    a partir das páginas PilotLink e Conduits no Centro de Controlo.
    
    Pode acompanhar a sincronização no gnome-pilot adicionando 
    a applet PilotLink ao painel.

en: Copy from pilot
pt: Copiar a partir do pilot

en: Copy from pilot %s
pt: Copiar a partir do pilot %s

en: Copy from pilot failed!
pt: Copiar a partir do Pilot falhou!

en: Copy to pilot
pt: Copiar para o pilot

en: Copy to pilot %s
pt: Copiar para o %s

en: Copy to pilot failed!
pt: Copia para o Pilot falhou!

en: Copying from pilot...
pt: Copiando do pilot...

en: Copying to pilot...
pt: Copiando para o pilot...

en: Could not create backup file %s
pt: Incapaz de criar ficheiro de backup %s

en: Could not examine the port for
pt: Não consegui examinar a porta para

en: Could not open device %s (%s): reason: "%s".
pt: Incapaz de abrir o dispositivo %s (%s): razão: "%s".

en: Cradle %s has %d events
pt: O cradle %s tem %d eventos

en: Cradle Settings
pt: Opções do Cradle

en: DIRECTORY
pt: DIRECTÓRIO

en: Database %v of %u
pt: DB %v de %u

en: Default conduit action for Synchronization. In most cases you don't want to change this setting, but individual conduits instead.
pt: Acção por emissão para Sincronização. Na maior parte dos casos quer mudar as definições individuais das Conduits em vez desta definação.

en: Delete
pt: Apagar

en: Delete the currently selected device
pt: Apagar o dispositivo selecionado

en: Delete the currently selected pilot
pt: Apagar o Pilot selecionado

en: Device Settings
pt: Opções do Dispositivo

en: Devices
pt: Dispositivos do Pilot

en: Directory
pt: Directório

en: Disable
pt: Desactivado

en: Disable the currently selected conduit
pt: Desactivar a Conduit seleccionada

en: Disabled
pt: Desactivado

en: Disabled
pt: Desactivado

en: Display notices
pt: Mostrar avisos

en: Edit the currently selected device
pt: Editar o dispositivo seleccionado

en: Edit the currently selected pilot
pt: Editar o Pilot seleccionado

en: Edit...
pt: Editar...

en: Enable
pt: Activado

en: Enable the currently selected conduit
pt: Activar a Conduit seleccionada

en: Enabled
pt: Activado

en: Enter user name you want stored on your pilot
pt: Introduza o nome de utilizador que deseja que seja guardado no Pilot

en: Error in conduit, newly added record could not be found
pt: Erro na conduit, incapaz de encontrar um dos novos registos

en: Error initializing gpilotd capplet
pt: Erro a inicializar a capplet gpilot

en: Error loading pilot state, aborting
pt: Erro a carregar o estado do pilot, abortando

en: Execute when clicked
pt: Executar quando clickado

en: Execution of %s failed
pt: Execução de %s falhou

en: Exiting (caught SIGINT)...
pt: Saindo (SIGINT)...

en: Exiting (caught SIGTERM)...
pt: Saindo (SIGTERM)...

en: FILE
pt: FICHEIRO

en: Failed sending request to gpilotd
pt: Falhou o envio do pedido para o gpilotd

en: Following files failed :
pt: Os seguintes ficheiros falharam :

en: GNOME PilotSync Properties
pt: Propriedades de GNOME PilotSync

en: Get System Info
pt: Reconher informação sobre o sistema

en: Get User Name and ID from existing pilot that was used before.
pt: Ler Nome do Utilizador e ID de um pilot que já foi usado.

en: Get from pilot
pt: Buscar do pilot

en: Getting userinfo...
pt: Lendo a informação sobre o utilizador...

en: Gnome Pilot Conduits
pt: Conduits do GnomePilot

en: Gnome Pilot Settings
pt: Opções do Gnome Pilot

en: GnomePilot could not open device %s (%s).
    Reason: "%s".
pt: GnomePilot incapaz de abrir o dispositivo %s (%s).
    Razão: "%s".

en: Handspring USB
pt: Handsprint USB

en: HotSync button pressed, synchronizing pilot
pt: Botão HotSync pressionado, sincronizando o pilot

en: ID
pt: Identificação (ID)

en: ID for the pilot
pt: ID para o pilot

en: Initial Sync
pt: Sincronização Inicial

en: Install delayed
pt: Instalar mais tarde

en: Install file
pt: Instalar ficheiro

en: Install immediately
pt: Instalar imediatamente

en: Installing %s from %s...
pt: Instalando %s a partir de %s...

en: Installing %s...
pt: Instalando %s...

en: Installing to %s:
pt: Instalando em %s:

en: Instantiating %d conduits...
pt: Carregando %d conduits...

en: It wasn't possible to create the specified base directory.
    Please verify the permitions on the specified path or choose another directory
pt: Não foi possível criar o directório de base especificado.
    Por favor verifique as permissões do caminhos especificado ou escolha outro directório

en: Last sync log...
pt: Registo dos últimos Sync...

en: List the specifed pilot's bases
pt: Listar as bases do Pilot especificado

en: Loading conduit "%s" failed!
pt: Carregamento da conduta "%s" falhou!

en: Loading conduit "%s" failed!
pt: Carregamento da conduta "%s" falhou!

en: Local basedir
pt: Directório base local

en: Making backup of %s
pt: Arquivando %s

en: Merge from pilot
pt: Fundir a partir do pilot

en: Merge from pilot %s
pt: Fundir a partir do pilot %s

en: Merge from pilot failed!
pt: Fundir a partir do Pilot falhou!

en: Merge to pilot
pt: Fundir para o pilot

en: Merge to pilot %s
pt: Fundir para o pilot %s

en: Merge to pilot failed!
pt: Fundir para o Pilot falhou!

en: Merging from pilot...
pt: Fundindo a partir do pilot...

en: Merging to pilot...
pt: Fundindo para o pilot...

en: Modify the currently selected conduit's settings
pt: Modificar as definições da Conduit seleccionada

en: Monitor all pilots
pt: Monitorizar todos os Pilots

en: Monitor the specified pilots actions
pt: Monitorizar as acções do Pilot especificado

en: Name
pt: Nome

en: NetSync request detected, synchronizing pilot
pt: Pedido de NetSync detectado, sincronizando o pilot

en: Network
pt: Rede

en: No accessible devices available
pt: Não está disponível nenhum dispositivo acedivel

en: No cradles configure.
    Please run gpilotd-control-applet (use gnomecc)
    to configure gnome-pilot.
pt: Nenhum cradle configurado.
    Por favor corra o gpilotd-control-applet (use o gnomecc)
    para configurar o gnome-pilot.

en: No directory to restore from.
pt: Não existe directório de onde recuperar.

en: No files to install
pt: Nenhum ficheiro para instalar

en: No pilots configured.
    Please run gpilotd-control-applet (use gnomecc)
    to configure gnome-pilot.
pt: Nenhum pilot configurado.
    Por favor corra o gpilotd-control-applet (use o gnomecc)
    para configurar o gnome-pilot.

en: No, I've never used sync software with this pilot before.
pt: Não, nunca usei software de Sincronização com este Pilot.

en: Not connected to gpilotd.
    Please restart daemon.
pt: Não ligado ao gpilotd.
    Por favor reinicie o daemon.

en: Not connected. Please restart daemon.
pt: Não conectado. Reinicie o daemon para reconectar

en: Not connected. Restart daemon to reconnect
pt: Não conectado. Reinicie o daemon para reconectar

en: Number of devices is configured to 0
pt: Número de dispositivos é 0

en: Number of pilots is configured to 0
pt: Número de Pilots configurados é 0

en: On host %d
pt: No hospedeiro %d

en: On host %s
pt: No hospedeiro %s

en: Only backup changed bases
pt: Arquivar apenas entradas alteradas

en: PILOTNAME
pt: PILOT

en: Pause daemon
pt: Suspender o daemon

en: Pilot Attributes
pt: Atributos do Pilot

en: Pilot ID
pt: Identificação (ID) do utilizador do Pilot

en: Pilot ID is %ld, name is %s, owner is %s
pt: Identificação (ID) do pilot é %ld, nome é %s, proprietário é %s

en: Pilot Identification
pt: Identificação do Pilot

en: Pilot Link Settings...
pt: Opções do Pilot Link...

en: Pilot Name
pt: Nome do Pilot

en: Pilot Name:
pt: Nome do Pilot

en: Pilot Settings
pt: Opções do Pilot

en: Pilot is currently synchronizing.
    Please wait for it to finish.
pt: O Pilot está a sincronizar.
    Por favor espere que termine.

en: Pilot sync is currently in progress.
    Are you sure you want to restart daemon?
pt: Está a decorrer um Sync.
    Tem a certeza que quer reinicilizar o daemon?

en: Pilot to install to
pt: Pilot onde instalar

en: Please put pilot in %s (%s) and press HotSync button or cancel the operation.
pt: Por favor coloque o Pilot em %s (%s) carregue no botão HotSync ou cancele a operação.

en: Port
pt: Porto

en: Press synchronize on the cradle to install
     or cancel the operation.
pt: Prima sincronizar no cradle para instalar
     ou cancele a operação.

en: Press synchronize on the cradle to restore
     or cancel the operation.
pt: Prima sincronizar no cradle para recuperar
     ou cancele a operação.

en: Properties...
pt: Propriedades...

en: Read/Write permissions failed on
pt: Sem permissões de leitura/escrita em

en: Ready to synchronize
pt: Pronto para sincronizar

en: Remove local base if deleted on pilot
pt: Eliminar entrada local se apagada no pilot

en: Renaming %s
pt: Mudando do nome de %s

en: Request %ld has been completed
pt: Pedido %ld foi executado

en: Rereading configuration...
pt: Relendo a configuração...

en: Restart daemon
pt: Reiniciar o daemon

en: Restore Pilot
pt: Recuperar Pilot

en: Restore directory
pt: Recuperar directório

en: Restore request failed
pt: Pedido de recuperação falhou

en: Restore...
pt: Recuperar...

en: Restoring %s
pt: Recuperando %s

en: Resume daemon
pt: Reactivar o daemon

en: Run conduit
pt: Executar Conduta

en: Send to pilot
pt: Enviar para o Pilot

en: Set User Name and ID to a new pilot.
pt: Escrever Nome de Utilizador e ID num Pilot novo.

en: Set the root directory for all pilot files to be stored.
pt: Define o directório raiz onde os archivos de todos os Pilots vão ser guardados.

en: Set user id and name
pt: Atribuir ID do utilizador e nome

en: Setting userinfo...
pt: Escrevendo a informação sobre o utilizador...

en: Settings...
pt: Definições...

en: Setup did not complete and settings will not
    be saved. Are you sure you want to quit?
pt: A configuração não terminou e as opções não serão
    gravadas. Tem a certeza que quer sair ?

en: Shutting down devices
pt: Fazendo shutdown a dispositivos

en: Specify a cradle to operate on (defaults to Cradle0)
pt: Especificar o Cradle a ser utilizado (por omissão Cradle0)

en: Specify pilot to operate on (defaults to MyPilot)
pt: Especificar o Pilot a ser utilizado (por omissão MyPilot)

en: Speed
pt: Velocidade

en: Start druid only
pt: Iniciar apenas o Druida

en: Success
pt: Sucesso

en: Successfully retrieved UserName and ID from pilot.
    UserName: %s
    ID: %d
pt: ID e Nome do Utilizador lido com sucesso.
    Utilizador (username): %s
    ID: %d

en: Sync Action
pt: Acção para sincronizar

en: Sync PCId
pt: Identificação do PC (SyncPCid)

en: Sync Type
pt: Tipo de Sincronização

en: Sync continues
pt: Acção para sincronizar

en: Sync cradle
pt: Sincronizar cradle

en: Synchronization ended
pt: Sincronização terminada

en: Synchronization ended early
pt: Sincronização terminou demasiado cedo

en: Synchronization failed!
pt: Sincronização falhou!

en: Synchronize
pt: Sincronizar

en: Synchronizing %s
pt: Sincronizando %s

en: Synchronizing...
pt: Sincronizando...

en: The base directory %s is invalid.
    Please fix it or use gnomecc to choose another directory.
pt: O directório base %s é inválido.
    Por favor corrija o problema ou escolha outro directório.

en: The gnome-pilot daemon is already running
pt: Daemon gnome-pilot já está activo

en: The name for your pilot. It is only used for identification.
pt: O nome do seu Pilot. É apenas utilizado para identificação.

en: The path specified for the base directory is invalid.
    Please choose another directory
pt: O caminho especificado para o diréctorio base é inválido.
    Por favor escolha outro directório

en: The port should be a character special device but isn't for
pt: A porta deve ser um device tipo char (/dev) mas não é para

en: The port should point to a USB serial port
pt: A porta deve apontar para uma porta serie USB

en: The request to get pilot id failed
pt: A tentativa de ler o ID do pilot falhou

en: The request to set pilot id failed
pt: A tentativa de escrever o ID do pilot falhou

en: The specified base directory exists but has the wrong permissions.
    Please fix or choose another directory
pt: O directório base existe mas tem as permissões erradas.
    Por favor corrija-as ou escolha outro directório

en: The specified base directory exists but is not a directory.
    Please make it a directory or choose another directory
pt: O directório base especificado existe mas não é um directório.
    Por favor transforme-o num directório ou escolha outro

en: There's no last sync on record.
pt: Não há registo do última Sync.

en: This integer ID identifies your pilot and must be unique between different pilots that you use.
pt: Este ID identifica o seu Pilot e deve ser único entre os diferentes Pilots que utiliza.

en: Timeout
pt: Tempo de espera

en: Trying to connect to the GnomePilot Daemon
pt: A tentar ligar ao daemon GnomePilot

en: Type
pt: Tipo de Sincronização

en: USERNAME
pt: NOME DO UTILIZADOR

en: Unable to bind to pilot
pt: Incapaz de ligar ao pilot

en: Unable to create file installation queue directory
pt: Incapaz de criar o directório para guardar DBs a instalar

en: Unable to create pilot settings window. Incorrect conduit configuration.
pt: Incapaz de criar janela de opções do Pilot. Configuração incorrecta da Conduit.

en: Unable to delete all records in local database, aborting operation.
pt: Incapaz de apagar todos os registos na base de dados local, abortando

en: Unable to delete all records in pilot database, aborting operation.
pt: Incapaz de apagar todos os registos na base de dados do pilot, abortando

en: Unable to find home directory for uid %d
pt: Incapaz de encontrar directório 'home' para uid %d

en: Unable to get pilot names
pt: Incapaz de lêr nomes do pilot

en: Unable to instantiate %s conduit.
pt: Não consigo instanciar a Conduit %s

en: Unable to open or create file %s with read/write privs
pt: Incapaz de abrir ou criar ficheiro %s com previlégio de leitura/escrita

en: Unknown conduit "%s" in configure!
pt: Conduta (conduit) "%s" desconhecida na configuração!

en: Unknown device type
pt: Tipo de dispositivo desconhecido

en: Unknown pilot - no pilots matches ID %ld
    Use gnomecc to set pilot's ID
pt: Pilot desconhecido - nenhum pilot tem ID %ld
    Use o gnomecc para configurar o ID do pilot

en: Unknown pilot, no userID/username match %ld
pt: Pilot desconhecido, nenhum ID/nome igual a %ld

en: Unpause daemon
pt: Reactivar o daemon

en: Use conduit settings
pt: Usar opções da conduit

en: Use gnomecc to configure pilot
pt: Usar o gnomecc para configurar o pilot

en: User Name
pt: Nome do utilizador (username) no Pilot

en: User Name and ID to set on the Pilot
pt: Nome do Utilizador e ID para colocar no Pilot

en: User Name:
pt: Nome do utilizador (username):

en: UserName
pt: Nome do utilizador (username) no Pilot

en: Username to set
pt: Nome do utilizador (username) no Pilot

en: Using conduit settings for sync...
pt: Utilizando opções da conduit para sincronização...

en: Watching %s (%s)
pt: Observando %s (%s)

en: Welcome to gnome-pilot!
pt: Bemvindo ao gnome-pilot!

en: Woke on %s
pt: Acordei com %s

en: Yes, I've used sync software with this pilot before.
pt: Sim, já usei software de sincronização com este Pilot.

en: You must have at least one device setup
pt: Tem que ter pelo menos um dispositivo configurado

en: You seem to be running gnome-pilot for the first time.
    The following steps will setup gnome-pilot for syncing. 
    You can always change any options later from
    PilotLink panel in Gnome Control Center.
    
    Press 'Next' to continue.
    Press 'Cancel' for manual setup.
pt: Parece que está a usar o gnome-pilot pela primeira vez.
    Os seguintes passos vão configurar o gnome-pilot para sincronizar.
    Pode alterar as opções mais tarde a partir do
    painal PilotLink no Centro de Controlo do Gnome.
    
    Carregue em 'Próximo' para continuar.
    Carregue em 'Cancelar' para configurar manualmente.

en: _Delete this device
pt: Apagar este dispositivo

en: _Delete this pilot
pt: Apagar este pilot

en: _Disable this conduit
pt: Desactivar esta Conduit

en: _Edit this device...
pt: Editar este dispositivo...

en: _Edit this pilot...
pt: _Editar este pilot...

en: _Enable this conduit
pt: Activar esta Conduit

en: _Settings...
pt: Definições...

en: cancelling %d
pt: cancelando %d

en: conduit to operate on
pt: conduta a ser utilizada

en: destroy gpilot-applet
pt: destruir gpilot-applet

en: disable specified conduit
pt: desactivar condutas especificadas

en: enable specified conduit
pt: activar conduitas especificadas

en: enable, and set firstsync to slow
pt: activar, e fazer o primeiro Sync "Lento"

en: instantiate and destroy the conduit
pt: carregando e destruir a conduta

en: list all attributes
pt: listar todos os atributos

en: list attributes
pt: listar atributos

en: list available conduits and their state
pt: listar Condutas disponíveis e os seus estados

en: list pilots by login (all for all pilots)
pt: listar Pilots por login (todos para todos os pilots)

en: lists available conduits
pt: listar Condutas disponíveis

en: module loading not supported, fatal!
pt: carregamento de modulos não suportado, fatal!

en: saving session
pt: gravando sessão

en: specify pilot to operate on
pt: especificar Pilot a ser utilizado

en: to %s
pt: para %s

en: unknown dnd type
pt: tipo DnD desconhecido
