pan 0.10.0.91 - en to da translation catalogue (876 entries)

en:   (No conditions -- all articles will match)
da:   (Ingen betingelser -- alle artikler vil matche

en:   (No conditions -- no articles will match
da:   (Ingen betingelser -- ingen artikler vil matche

en:  (Moderated)
da:  (Modereret)

en:  (Read-Only)
da:  (Skrivebeskyttet)

en: "stay connected" sent to %s
da: "forbliv forbundet" sendt til %s

en: % Done
da: % Færdig

en: %.2f KB/s, %d:%02d:%02d remaining
da: %.2f kb/s, %d:%02d:%02d igen

en: %a - abbreviated weekday name
    %A - full weekday name
    %b - abbreviated month name
    %B - full month name
    %c - local date & time
    %d - day of the month
    %H - hour (24-hour clock)
    %I - hour (12-hour clock)
    %j - day of the year (001-366)
    %m - month (01-12)
    %M - minute (00-59)
    %p - local equivalent of AM/PM
    %S - second (00-61)
    %x - local date
    %X - local time
    %y - two-digit year
    %Y - four-digit year
    %% - %
da: %a - forkortet ugenavn
    %A - fuldt ugenavn
    %b - forkortet månedsnavn
    %B - fuldt månedsnavn
    %c - lokal tid og dato
    %d - dag i måneden
    %H - timer (24-timers ur)
    %I - timer (12-timers ur)
    %j - dag i året (001-366)
    %m - måned (01-12)
    %M - minut (00-59)
    %p - lokal AM/PM ækvivalent
    %S - sekund (00-61)
    %x - lokal dato
    %X - lokal tid
    %y - året med to tal
    %Y - året med fire tal
    %% - %

en: %d @ %.1f KB/s
da: %d ved %.1f kB/s

en: %d connections at %.1f KB per second
da: %d forbindelser med %.1f kB per sekund

en: %d tasks still active or queued.
    Are you sure you want to exit Pan?
da: %d opgaver er stadig aktive eller i kø,
    Er du sikker på, at du ønsker at afslutte Pan?

en: %s
    
    Matches: %u
    Group: %s
    Rule: %s
da: %s
    
    Træffere: %u
    Gruppe: %s
    Regel: %s

en: %s (%d tries)
da: %s (%d forsøg)

en: %u articles match rule %s
da: %u artikler matcher regel %s

en: (%s for user-specified text)
da: (%s for brugerspecificeret tekst)

en: (No Group)
da: (Ingen gruppe)

en: (e.g., *anime*)
da: (f.eks. *anime*)

en: .Newsrc Files
da: .newsrc-filer

en: .newsrc filename:
da: .newsrc-filnavn

en: 1 task still active or queued.
    Are you sure you want to exit Pan?
da: En opgave er stadig aktiv eller i kø,
    Er du sikker på, at du ønsker at afslutte Pan?

en: <More>
da: <Mere>

en: > [quoted text muted]
da: > [citeret tekst udeladt]

en: A newsreader for GNOME
da: En nyhedslæser for Gnome.

en: ALL OF:
da: ALLE AF:

en: AND
da: OG

en: ANY OF:
da: HVILKENSOMHELST AF:

en: Aborting
da: Afbryder

en: About
da: Om

en: About %s
da: Om %s

en: Account name:
da: Kontonavn:

en: Actions
da: Handlinger

en: Add Author to Bozo Filter
da: Tilføj afsenderen til ignorantliste

en: Add Author to Spam Filter
da: Tilføj afsenderen til spamfilter

en: Add New
da: Tilføj ny

en: Add R_eplies to Selection
da: Tilføj s_var til udvælgelse

en: Add Subject to Spam Filter
da: Tilføj emne til spamfilter

en: Add Thread to the Article List selection
da: Tilføj tråd til artikellistens udvælgelse

en: Add _Threads to Selection
da: Tilføj _tråde til udvælgelse

en: Add ``/%s'' to path
da: Tilføj ``/%s'' til stien

en: Add a new filter
da: Tilføj et nyt filter.

en: Add a new profile
da: Tilføj en ny profil

en: Add a new rule.
da: Tilføj ny regel

en: Add replies to the Article List selection
da: Tilføj svar til artikellistens udvælgelse

en: Add to Bo_zo or Spam Filter
da: Tilføj til _ignorant- eller spamfilter

en: Add to Bozo or Spam Filter
da: Tilføj til ignorant- eller spamfilter

en: Address
da: Adresse

en: Address:
da: Adresse:

en: Addresses and Subjects can be changed before being added
    to the Spam/Bozo filters.
    
    For example, a subject of `-->MAKE MONEY FAST<--' will
    likey find more spam if shortened to just `MAKE MONEY FAST'.
    
    Likewise, "Dudley Dursley" <ddursley@spambot.com>' could
    be shortened to `<ddurseley@spambot.com>' or even `<*@spambot.com>'.
    
    Wildcards are supported and comparisons are case-insensitive.
    For more complex pattern matching, enable the regular expression
    button.  http://pan.rebelbase.com/regexp.txt for a tutorial.
da: Adresser og emner kan ændres før de bliver tilføjet til spam/ignorant filtre.
    
    For eksempel, et emne der hedder `-->TJEN HURTIGE PENGE<--' vil
    sandsynligvis finde mere spam hvis det bliver forkortet til kun 
    `TJEN HURTIGE PENGE'
    
    Ligeså, "Spange Spammer" <sspammer@spambot.com' kunne blive 
    forkortet til `<sspammer@spambot.com>'  eller bare `<*@spambot.com>'.
    
    Jokertegn (*?) er understøttet og sammenligninger ser ingen forskel på små og
    STORE bogstaver.
    For mere komplekse mønstersammenligninger, slå knappen for regulære udtryk til.
    Se http://pan.rebelbase.com/regexp.txt for en vejledning.

en: All Groups
da: Alle grupper

en: Also Download Article Bodies
da: Hent også artikelkroppe

en: An error occurred writing to the server.
da: En fejl opstod ved skriving til serveren.

en: Apply the Selected Rule to all Subscribed Groups.
da: Anvend den valgte regel på alle tilmeldte grupper.

en: Apply the Selected Rule to the Selected Groups.
da: Udfører valgte regel på de valgte grupper.

en: Apply to
    Selected
    Groups
da: Anvend på
    markerede
    grupper

en: Apply to
    Subscribed
    Groups
da: Anvend på
    abonnerede
    grupper

en: Applying Rule to Selected Groups
da: Udfører regel på valgte grupper

en: Applying rule `%s' to Group `%s'
da: Udfører regel "%s" på gruppen "%s"

en: Are you sure you want to delete these %d groups/folders and their articles?
da: Er du sikker på, at du vil slette disse %d grupper/mapper og deres artikler?

en: Article "%s" not flagged for any particular server; using current
da: Artikel '%s' ikke mærket til nogen speciel server; bruger aktuelle

en: Article Cache
da: Artikel-disklager

en: Article Pane
da: Artikel panel

en: Article Text
da: Artikeltekst

en: Article _score is at least
da: Artikel_score er mindst

en: Article _thread is
da: Artikeltråd er

en: Article body is cached locally
da: Artikelkrop er i lokalt mellemlager

en: Article body isn't cached locally
da: Artikelkrop er ikke i lokalt mellemlager

en: Article cache contains %.1f MB in %d files
da: Artikelmellemlager indeholder %.1f MB i %d filer

en: Article cache now has %.1f MB in %d articles
da: Artikelmellemlager indeholder nu %.1f Mb i %d artikler

en: Article date format:
da: Artiklens datoformat:

en: Article does not have complete attachments
da: Artikel har ikke komplette vedhæftninger

en: Article does not have incomplete attachments
da: Artikel har ikke ukomplette vedhæftninger

en: Article h_as
da: Artiklen ha_r

en: Article has been
da: Artiklen har været

en: Article has been saved or decoded
da: Artiklen er blevet gemt eller afkodet

en: Article has complete attachments
da: Artikel har komplette vedhæftninger

en: Article has complete or incomplete attachments
da: Artikel har komplette eller ukomplette vedhæftninger

en: Article has incomplete attachments
da: Artikel har ukomplette vedhæftninger

en: Article has no attachments
da: Artikel har ingen vedhæftninger

en: Article has not been saved or decoded
da: Artiklen er hverken blevet gemt eller afkodet

en: Article is %d or more lines long
da: Artiklen er %d eller flere linjer lang

en: Article is crossposted to at least %d groups
da: Artiklen var publiceret til mindst %d grupper

en: Article is crossposted to less than %d groups
da: Artiklen var publiceret til mindre end %d grupper

en: Article is either saved or queued for saving
da: Artiklen er enten gemt eller i kø til at blive gemt

en: Article is less than %d lines long
da: Artiklen er mindre end %d linjer lang

en: Article is more than %d days old
da: Artiklen er mere end %d dage gammel

en: Article is neither saved nor queued for saving
da: Artikler er hverken gemt eller i kø til at blive gemt

en: Article is new
da: Artiklen er ny

en: Article is not queued for saving or decoding
da: Artiklen er ikke i kø til at blive gemt eller afkodet

en: Article is old
da: Artiklen er gammel

en: Article is queued for saving or decoding
da: Artiklen er i kø til at blive gemt eller afkodet

en: Article is read
da: Artiklen er læst

en: Article is unread
da: Artiklen er ulæst

en: Article was posted in the last %d days
da: Artiklen blev publiceret inden for de seneste %d dage

en: Article's score is %d or higher
da: Artiklens score er %d eller højere

en: Article's score is less than %d
da: Artikelens score er mindre end %d

en: Articles
da: Artikler

en: Articles/Mail posted before
da: Artikler/post sendt tidligere

en: Articles/Mail queued for posting via the "Send Later" button
da: Artikler/post i kø for afsendelse via 'send senere'-knappen

en: Attachment: %s - %s - %s
da: Vedhæftning: %s - %s - %s

en: Attachments
da: Bilag

en: Attribution:
da: Handling:

en: Authentication failed: %s
da: Identitetsbekræftigelse mislykkedes: %s

en: Authentication failed: need a password
da: Identitetsbekræftigelse mislykkedes: behøver en adgangskode

en: Author
da: Afsender

en: Author doesn't match phrase `%s'
da: Forfatter matcher ikke sætningen `%s'

en: Author doesn't match regular expression `%s'
da: Forfatter matcher ikke det regulære udtryk `%s'

en: Author matches phrase `%s'
da: Forfatter matcher sætningen `%s'

en: Author matches regular expression `%s'
da: Forfatter matcher det regulære udtryk `%s'

en: Author:
da: Afsender:

en: Authorization
da: Autorisation

en: Authors
da: Forfattere

en: BUG IN CODE
da: FEJL I KODE

en: BUG!!
da: FEJL!!

en: Body Background
da: Tekstbaggrund

en: Body Foreground
da: Tekstforgrund

en: Bozos
da: Ignoranter

en: Bug in Code
da: Fejl i koden

en: C_ollapse Selected Threads
da: _Sammenfold valgte tråde

en: Cache
da: Disklager

en: Cached Article "%s"
da: Mellemlagret artikel '%s'

en: Cached article "%s" (%s) from group %s
da: Mellemlagret artikel '%s' (%s) fra gruppe %s

en: Can't connect to %s: %s
da: Kunne ikke koble til: %s: %s

en: Can't find filter `%s' needed by rule `%s', so no articles match.
da: Kan ikke finde filter `%s' der er krævet af regel `%s', så der er ingen artikler, som matcher.

en: Can't load the image.
da: Kan ikke loade billedet.

en: Can't open file `%s'
da: Kan ikke åbne fil '%s'

en: Can't parse the From: line; hope for the best.
da: Kan ikke tolke Fra: linien; håb på det bedste.

en: Can't resolve %s: %s
da: Kan ikke løse %s: %s

en: Can't write filters to `%s': %s
da: Kan ikke skrive filtre til '%s': %s

en: Can't write profiles to `%s': %s
da: Kan ikke skrive profiler til '%s': %s

en: Can't write rules to `%s': %s
da: Kan ikke skrive regler til `%s': %s

en: Cancel Selected Article which you Posted
da: Træk den valgte artikel du publiserede tilbage

en: Cancel Selected Task(s)
da: Annullér valgte opgave(r)

en: Cancelling article
da: Trækker artikel tilbage

en: Cancelling message "%s"
da: Trækker beskeden "%s" tilbage

en: Case Sensitive
da: Forskel på små og STORE bogstaver

en: Clear
da: Ryd

en: Clear Disk Cache
da: Ryd disklager

en: Clear Queue
da: Ryd kø

en: Clear this log.
da: Ryd denne log.

en: Close
da: Luk

en: Close the Log Viewer.
da: Luk logvisningen.

en: Closing connection %p after %d seconds idle
da: Lukker forbindelse %p efter %d sekunder uden brug

en: Co_py Threads to Folder
da: Ko_piér tråde til mappe

en: Colla_pse all Threads
da: Sammen_fold alle tråde

en: Collapse Names in Gro_up Pane
da: Sammenfold navne i gr_uppe panel

en: Collapse Names in Group Pane
da: Sammenfold navne i gruppe panel

en: Collapse Selected Threads
da: Sammenfold valgte tråde

en: Collapse all Threads
da: Sammenfold alle tråde

en: Colors
da: Farver

en: Congratulations
da: Tillykke

en: Connect Failure
da: Forbindelsesfejl

en: Connecting
da: Forbinder

en: Connecting to a Remote News Server to Execute a Task
da: Forbinder til en ekstern nyhedsserver for at udføre en opgave

en: Connecting to mail server
da: Forbinder til postserver

en: Connection to %s, port %d failed: %s
da: Forbindelse til %s, port %d mislykkedes: %s

en: Cop_y to Folder
da: Kop_iér til mappe

en: Copy From
da: Kopiér fra

en: Copy Threads to Folder
da: Kopiér tråde til mappe

en: Copy to Folder
da: Kopiér til mappe

en: Copyright (C) 1999-2001, Pan Development Team
da: Copyright © 1999-2001 ved Pan Development Team

en: Corrupt header skipped: %s
da: Springer ødelagt artikelhoved over: %s

en: Couldn't create directory `%s': %s
da: Kunne ikke oprette mappe '%s': %s

en: Couldn't create file `%s' to export newsrc file %s
da: Kunne ikke oprette fil '%s' for eksport af newsrc fil %s

en: Couldn't exec external editor
da: Kunne ikke åbne eksternt redigeringsprogram

en: Couldn't find body for message `%s' - decoding may be incomplete or incorrect
da: Kunne ikke finde indholdet til artiklen '%s' - afkodning kan være ufuldstændig eller forkert.

en: Couldn't load font "%s"
da: Kunne ikke indlæse skrifttype '%s'

en: Couldn't open file `%s'
da: Kunne ikke åbne fil '%s'

en: Couldn't select group "%s"
da: Kunne ikke vælge gruppe '%s'

en: Couldn't write to file
da: Kunne ikke skrive til fil

en: Create a mail reply to the sender.
da: Skriv et epostsvar til afsenderen.

en: Create a new folder.
da: Opret en ny mappe.

en: Created folder pan.sendlater
da: Oprettede mappen pan.sendsenere

en: Created folder pan.sent
da: Oprettede mappen pan.sendt

en: Custom Filters
da: Egendefinerede filtre

en: Custom Headers
da: Egendefinerede rubrikker

en: D_ownload Flagged
da: Hent mærkede artikler

en: Data Directory
da: Datamappe

en: Data Directory:
da: Datamappe:

en: Date
da: Dato

en: Date:
da: Dato:

en: Decoded "%s" from group "%s", "%s" part #%d
da: Afkodet "%s" fra gruppen "%s", "%s" del #%d

en: Decoding "%s"
da: Afkoder '%s'

en: Delete
da: Slet

en: Delete Articles by Bozos
da: Slet artikler udfra ignoranter

en: Delete Cache when exiting Pan
da: Slet disklager når Pan afsluttes

en: Delete Line
da: Slet linje

en: Delete Spam
da: Slet spam

en: Delete Th_reads
da: Slet _tråde

en: Delete Threads
da: Slet tråde

en: Delete the selected folder.
da: Slet den valgte mappe.

en: Delete the selected group(s) from Pan.
da: Slet de(n) valgte gruppe(r) fra Pan.

en: Delete the selected line
da: Slet den valgte linie

en: Deleted %u articles from `%s'
da: %u artikler fra %s fjernet

en: Description
da: Beskrivelse

en: Deselect a_ll Articles
da: Fravælg _alle artikler

en: Deselect all Articles in the Article List
da: Fravælg alle artikler i artikellisten

en: Deselect all Groups in the Group List
da: Fravælg alle grupper fra gruppelisten.

en: Dialog to set how you want to save the selected articles
da: Dialog til at sætte hvordan du vil gemme de valgte artikler

en: Directories
da: Mapper

en: Directory for saving attached files
da: Mappe til at gemme bilagsfiler i

en: Disconnecting
da: Afbryder

en: Disk Cache:
da: Disklager:

en: Display - Groups
da: Vis - grupper

en: Display - Threads
da: Vis - tråde

en: Display Name:
da: Vist navn:

en: Display article dates in local time instead of UTC
da: Vis artikeldatoer med lokal tid i stedet for UTC

en: Don't Save Article Text
da: Gem ikke artikelteksten

en: Don't Save Attachments
da: Gem ikke bilag

en: Don't add the "User-Agent" identification header
da: Tilføj ikke 'User-Agent'-identifikationshovedet

en: Download
da: Hent

en: Download All Headers
da: Hent alle emnehoveder

en: Download Directory
da: Nedhentningsmappe

en: Download Directory:
da: Nedhentningsmappe:

en: Download Flagged Articles
da: Hent mærkede artikler

en: Download New Headers
da: Hent nye emnehoveder

en: Download New Headers when the Group is Loaded
da: Hent nye hoveder når gruppen indlæses

en: Download Selected Articles
da: Hent valgte artikler

en: Download Selected Threads
da: Hent valgte tråde

en: Download Threads
da: Hent tråde

en: Download a list of new groups from the selected servers.
da: Hent en liste over nye grupper fra de valgte servere.

en: Downloading %d articles from group %s
da: Henter %d artikler fra gruppen %s

en: Downloading article "%s" failed.
da: Hentning af artikel '%s' fejlede.

en: Downloading body of "%s" (%s) from group %s
da: Henter tekst for '%s' (%s) fra gruppe %s

en: E-Mail send failed.
da: Afsendelse af epost fejlede.

en: E-mail
da: Epost

en: E-mail Message "%s" not sent.
da: Epost '%s' blev ikke sendt.

en: E-mail Message "%s" sent.
da: Epost '%s' blev sendt.

en: E-mail address:
da: Epostadresse:

en: ERROR: Message appears to have no new content.
da: FEJL: Besked ser ud til ikke at have noget nyt indhold

en: ERROR: Message is empty.
da: FEJL: Besked er tom.

en: ERROR: Must have one author in From: line
da: FEJL: Skal have en afsender i Fra: linien

en: ERROR: No recipients specified.
da: FEJL: Ingen modtagere angivet.

en: ERROR: No subject specified.
da: FEJL: Intet emne angivet.

en: ERROR: Posting to a very large number of groups.
da: FEJL: Du sender til et meget stort antal grupper.

en: ERROR: invalid address ``%s''
da: FEJL: Ugyldig adresse '%s'

en: E_xpand Selected Threads
da: _Udvid markerede tråde

en: Edit
da: Redigér

en: Edit "%s" Filter
da: Rediger "%s" filter

en: Edit Filters
da: Redigér filtre

en: Edit Other Filters...
da: Redigér andre filtre...

en: Edit Selected Article in Folder
da: Redigér valgt artikel i mappe

en: Edit the selected filter
da: Redigér det valgte filter

en: Edit the selected profile
da: Redigér valgt profil

en: Edit the selected rule.
da: Redigér valgt regel.

en: Edit with E_xternal Editor
da: Redigér med ek_sternt redigeringsprogram

en: Edit with External Editor
da: Redigér med eksternt redigeringsprogram

en: Edit...
da: Redigér...

en: Email Address:
da: Epostadresse:

en: Error
da: Fejl

en: Error reading file `%s'
da: Fejl ved læsning af fil "%s"

en: Error reading from socket.
da: Fejl ved læsning fra sokkel.

en: Error renaming `%s' as `%s': %s.
da: Fejl ved omdøbning af '%s' til '%s': %s.

en: Error writing to socket.
da: Fejl ved skrivning til sokkel.

en: Error: reading from socket returned %d.
da: Fejl: ved læsning fra sokkel, svarede: %d.

en: Expand Selected Threads
da: Udvid markerede tråde

en: Expand all Thread_s
da: Udvid alle tråde

en: Expand all Threads
da: Udvid alle tråde

en: Expired %u articles from `%s'
da: Udløbede %u artikler fra "%s"

en: Export .newsrc...
da: Eksportér .newsrc...

en: Exported %d groups (%d subscribed) to `%s'
da: Eksporterede %d grupper (%d abonnerede) til '%s'

en: External Editor
da: Ekstern redigeringsprogram

en: External Editor (%t will be replaced with filename)
da: Ekstern redigeringsprogram (%t vil blive erstattet med filnavn)

en: External Web Browser (%s will be replaced with URL)
da: Ekstern browser (%s vil blive erstattet med URL)

en: Failed
da: Fejlede

en: Fetched %u headers for `%s'
da: Hentede %u hoveder for "%s"

en: Fill articles for reading at column
da: Fyld artikler for læsning ved kolonne

en: Fill/Wrap Article Body
da: Ombryd beskedkroppen

en: Filter Name:
da: Filternavn:

en: Filter Tool.
da: Filterværktøj

en: Filter_s...
da: _Filtre...

en: Filtering Articles
da: Filtrerer artikler

en: Filters
da: Filtre

en: Flag Selected Articles
da: Mærk valgte artikler

en: Flag Selected Threads
da: Mærk valgte tråde

en: Flag T_hreads
da: Mærk t_råde

en: Folder "%s" already exists.
da: Mappen %s eksisterer allerede.

en: Folders
da: Mapper

en: Follow-Up _and Reply
da: Opfølgning _og besvar

en: Followup-To
da: Opfølgning-til

en: Followup-To:
da: Opfølgning-til:

en: Followup-To:
da: Opfølgning-til:

en: Fonts
da: Skrifttyper

en: For example: John Doe
da: For eksempel: Jens Hansen

en: For example: UUNET Server
da: For eksempel: UUNET-server

en: For example: user@host.com
da: For eksempel: bruger@server.dk

en: For_ward article by E-mail
da: _Videresend artiklen via epost

en: Forward article by E-mail
da: Videresend artiklen via epost

en: From:
da: Fra:

en: From:
da: Fra:

en: Full User Name:
da: Fuldt brugernavn:

en: GEOMETRY
da: GEOMETRI

en: General
da: Generelt

en: Generate Message-ID
da: Opret Artikel-ID

en: Get Bodies along _with Articles:
da: Hent indhold sammen _med artikler

en: Get Bodies along with Articles
da: Hent indhold sammen med artikler

en: Get List of _All Groups
da: Hent liste over _alle grupper

en: Get List of _New Groups
da: Hent liste over _nye grupper

en: Get New Articles in all Su_bscribed Groups
da: Hent nye artikler for abonnerede grupper

en: Get New Articles in all Subscribed Groups
da: Hent nye artikler for abonnerede grupper

en: Getting %d of %d: "%s"
da: Henter %d af %d: "%s"

en: Getting %s for "%s"
da: Henter %s for `%s'

en: Getting %s from %s
da: Henter %s fra %s

en: Getting article `%s' (Message-ID: %s) body failed: %s
da: Hentning af artikel '%s' (Artikel-ID: %s) mislykkedes: %s

en: Getting header list failed: %s
da: Hentning af artikel-overskrifter mislykkedes: %s

en: Global Settings
da: Globale indstillinger

en: Go Online for Server "%s"?
da: Kobl op til serveren '%s'?

en: Got %d groups for server `%s'
da: Hentede %d grupper for "%s"

en: Got %d new groups
da: Hentede %d nye grupper

en: Got %d news groups for "%s"
da: Hentede %d nyhedsgrupper for '%s'

en: Got %s descriptions for "%s"
da: Hentede %s beskrivelser for '%s'

en: Got %s groups for "%s"
da: Fik %s grupper for '%s'

en: Got %u groups for "%s"
da: Fik %u grupper for "%s"

en: Got unexpected response from mail server: expected %d; got %s
da: Fik uventet svar fra postserver: forventede %d; fik %s

en: Group Name
da: Gruppenavn

en: Group Properties
da: Gruppe-egenskaber

en: Group list font
da: Skrifttype for gruppeliste

en: Grouplist Pane
da: Gruppeliste panel

en: Groups
da: Grupper

en: HEY you forgot to put a message here! :)
da: HEJ du glemte at skrive en besked her! :)

en: Handshake failed: %s
da: Håndtryk mislykkedes: %s

en: Handshake: %s
da: Håndtryk: %s

en: Handshaking with mail server
da: Giver håndtryk til postserveren

en: Headers to Show
da: Hoveder at vise

en: Hit Ratio
da: Hitrate

en: I have no idea what I'm doing with Article ``%s''
da: Jeg ved ikke, hvad jeg skal gøre med artikel '%s'

en: INFORMATION: Please be aware that posts to "%s" will not appear until approved by the group's moderator.
da: OPLYSNING: Vær venligst opmærksom på at publiceringer til '%s' ikke vil blive vist, før de er godkendt af gruppens moderator.

en: Idle Seconds Before Timeout:
da: Aktivitetsløse sekunder før tidsudløb:

en: If enabled, this rule will be applied to headers when they are downloaded.
da: Hvis slået til,vil denne regel blive brugt i artikelhoveder, når de bliver hentet.

en: If this disabled, the user will be prompted in a dialog to choose which posts to use.
da: Hvis dette er slået fra vil brugeren i et nyt vindue blive spurgt om,
    hvilke poster der skal bruges.

en: If this field contains the string "%s", the URL to be viewed is substituted there.
     
    If this field is left blank, then your $BROWSER environmental variable will be used (see http://www.tuxedo.org/~esr/BROWSER/).  If that isn't set either, then the default Gnome setting will be used.
da: Hvis dette felt indeholder strengen "%s", vil Url'en der skal ses, blive
    erstattet der.
    Hvis dette felt er blankt, så vil din miljøvariabel $BROWSER blive
    brugt (se http://www.tuxedo.org/~esr/BROWSER/). Hvis denne ikke er sat,
    vil standardindstillingen for Gnome blive brugt.

en: If this is disabled, Pan will not wrap the original message when creating the reply.
da: Hvis dette er slået fra vil Pan ikke ombryde den originale besked ved svar.

en: If you belong to an organization and would like for your organization's name to appear with your posts, type in your organization name below.  This information is optional, you may leave it blank.
da: Hvis du tilhører en organisation og gerne vil have din organisations navn til at stå i dine artikler, så skriv din organisations navn herunder.  Denne information er valgfri, du kan lade feltet stå tomt.

en: If you must log on to your news (NNTP) server, then select the check box below.
da: Hvis du skal logge dig på nyhedsserveren (NNTP), kryds af i boksen nedenunder.

en: Ignore Selected Threads
da: Ignorér valgte tråde

en: Ignored
da: Ignoreret

en: Ignored Threads
da: Ignorerede tråde

en: Import .newsrc...
da: Importér .newsrc...

en: Import/Export .newsrc files automatically
da: Importér/eksportér .newsrc-filer automatisk

en: Imported %d groups (%d new) from `%s'
da: Importerede %d grupper (%d nye) fra '%s'

en: Incomplete Attachments
da: Ufærdige vedhæftninger

en: Incomplete Profile.
da: Ukomplet profil

en: Invalid folder name: "%s"
da: Ugyldigt mappenavn: "%s"

en: Layout
da: Udseende

en: Lead Programmer
da: Hovedudvikler

en: License
da: Licens

en: Lines
da: Linjer

en: List Newsgroups failed: %s
da: Vis nyhedsgrupper mislykkedes: %s

en: Load Articles When Selected:
da: Indlæs artikler når de er valgt

en: Loaded %d articles for group `%s' in %.1f seconds (%.0f art/sec)
da: Indlæste %d artikler for gruppe '%s' på %.1f sekunder (%.0f art/sek)

en: Loaded %d groups for server `%s' in %.1f seconds (%.0f groups/sec)
da: Indlæste %d grupper for server '%s' på %.1f sekunder (%.0f grupper/sek)

en: Loaded %d of %d articles
da: Hentede %d af %d artikler

en: Loading %s
da: Indlæser %s

en: Loading %u of %d groups
da: Henter %u af %d grupper

en: Loading Group "%s"
da: Indlæser gruppe "%s"

en: Loading group `%s'
da: Indlæser gruppen "%s"

en: Loads Article
da: Indlæser artikel

en: Loads Group
da: Indlæser gruppe

en: Location
da: Placering

en: Log Entry
da: Loglinje

en: Lost connection to server
da: Mistede forbindelse til server

en: MODE READER check failed: %s
da: MODE READER-kontrol mislykkedes: %s

en: Mail Feedback to the Pan Authors
da: Send kommentarer til forfatterne af Pan

en: Mail Sent!
da: Epost sendt!

en: Mail Server
da: Postserver

en: Mail Server Not Ready
da: Postserver ikke klar

en: Mail To:
da: Send til:

en: Mailing Article ``%s''
da: Sender artikel '%s'

en: Make this the default profile for mail
da: Gør denne profil til standard for epost

en: Make this the default profile for news
da: Gør denne profil til standard for nyheder

en: Many thanks to the following people, whose contributions
    are a large part of why Open Source software development
    is so fun.
    
    Pan %s Translations
    %s
    
    Pan %s Code or Patches
    %s
    
    Pan %s Suggestions and Testing
    %s
    
    If you should have been in this list but you're not,
    send us mail and we'll add you next time.
    
    Contributors to previous versions are listed at
    http://pan.rebelbase.com/CREDITS
da: Tusind tak til følgende personer; deres bidrag
    er en stor del af hvorfor udvikling af frit programmel
    er så sjovt.
    
    Pan %s oversættelser
    %s
    
    Pan %s programkode og rettelser
    %s
    
    Pan %s forslag og afprøvning
    %s
    
    Hvis du skulle have været på denne liste, men ikke er det,
    send os en epost, så tilføjer vi dig til næste gang.
    
    Bidragsydere fra tidligere versioner er opført i
    http://pan.rebelbase.com/CREDITS

en: Many users prefer to save memory and disk space by only keeping subscribed groups in their .newsrc file.
da: Mange brugere foretrækker at spare hukommelse og diskplads ved kun at have tilmeldte grupper i deres .newsrc-fil.

en: Mark All Articles in Selected Groups as Read
da: Markér alle artikler i valgte grupper som læst

en: Mark Selected Articles as Read
da: Markér valgte artikler som læst

en: Mark Threads as Read
da: Markér tråde som læst

en: Mark Threads as U_nread
da: Markér tråde som u_læst

en: Mark Threads as Unread
da: Markér tråde som ulæst

en: Mark _Threads as Read
da: Markér _tråde som læst

en: Mark as
da: Markér som

en: Mark as Unread
da: Markér som ulæst

en: Mark as _Unread
da: Markér som _ulæst

en: Maximum
    Connections
da: Maksimalt antal
    forbindelser

en: Maximum Number of Task Retries before Giving Up
da: Maksimum antal gange en opgave skal forsøges før Pan giver op

en: Maximum Total Number of Connections
da: Maksimalt antal forbindelser

en: Megs
da: Mega

en: Message
da: Artikel

en: Message Body
da: Artikelkrop

en: Message Body (Monospace)
da: Artikelkrop (fast spatiering)

en: Message-ID
da: Artikel-ID

en: Message-ID doesn't match phrase `%s'
da: Artikel-ID matcher ikke sætningen `%s'

en: Message-ID doesn't match regular expression `%s'
da: Artikel-ID matcher ikke det regulære udtryk `%s'

en: Message-ID matches phrase `%s'
da: Artikel-ID matcher sætningen `%s'

en: Message-ID matches regular expression `%s'
da: Artikel-ID matcher det regulære udtryk `%s'

en: Message-Id
da: Artikel-ID

en: Message-Id:
da: Artikel-ID:

en: Misc
da: Div

en: Mo_ve to Folder
da: Fl_yt til mappe

en: More Headers
da: Flere hoveder

en: Most Recent Headers
da: De nyeste emnehoveder

en: Move Down
da: Flyt ned

en: Move Selected Task(s) Down
da: Flyt valgte opgave(r) ned

en: Move Selected Task(s) To Bottom
da: Flyt valgte opgaver til bunden

en: Move Selected Task(s) To Top
da: Flyt valgte opgaver til toppen

en: Move Selected Task(s) Up
da: Flyt valgte opgave(r) op

en: Move Thread to Folder
da: Flyt tråd til mappe

en: Move Up
da: Flyt op

en: Move the selected line down one line
da: Flyt den valgte linie en linie ned

en: Move the selected line up one line
da: Flyt den valgte linie en linie op

en: Move to Folder
da: Flyt til mappe

en: Move to the Next Group with Unread Messages.
da: Gå til næste gruppe med ulæste artikler.

en: Move to the Next Group.
da: Gå til næste gruppe.

en: Mute Quoted Text
da: Fjern citeret tekst

en: Mute _Quoted Text
da: Fjern _citeret tekst

en: My server requires a password.
da: Min server kræver en adgangskode.

en: My server requires my username and password
da: Min server forlanger brugernavn og adgangskode

en: NNTP Article "%s" (%d of %d) not posted.
da: NNTP-artikel "%s" (%d af %d) blev ikke publiceret.

en: NNTP Article "%s" (%d of %d) posted.
da: NNTP-artikel "%s" (%d af %d) sendt.

en: NNTP handshake failed: %s
da: NNTP-håndtryk mislykkedes: %s

en: NONE OF:
da: INGEN AF:

en: NOT ANY OF:
da: IKKE NOGEN AF:

en: Name
da: Navn

en: Negate
da: Modsat

en: Negate the selected line
da: Vend den valgte linie om

en: Neither Watched nor Ignored
da: Ikke under overvågning eller ignoreret

en: New Articles / Articles with New Replies
da: Nye artikler / artikler med nye svar

en: New Folder Name:
da: Nyt mappenavn:

en: New Groups
da: Nye grupper

en: New Profile
da: Ny profil

en: New Rule
da: Ny regel

en: New connection %p for %s, port %d, sockfd %d
da: Ny forbindelse %p for %s, port %d, sockfd %d

en: New groups retrieval failed: %s
da: Modtagelse af nye grupper mislykkedes: %s

en: New...
da: Ny...

en: News (NNTP) server:
da: Nyhedsserver(NNTP):

en: News Server
da: Nyhedsserver

en: News server connection count: %d
da: Antal opkoblinger til nyhedsserveren: %d

en: Newsgroups
da: Nyhedsgrupper

en: Newsgroups (if more than one group)
da: Nyhedsgrupper (hvis mere end én gruppe)

en: Newsgroups:
da: Nyhedsgruppe:

en: Next Article
da: Næste artikel

en: Next G_roup
da: Næste g_ruppe

en: Next Threa_d
da: Næste t_råd

en: Next Thread
da: Næste t_råd

en: Next Unread Article
da: Næste ulæste artikel

en: Next Unread Thread
da: Næste ulæste tråd

en: Next Unread _Group
da: Næste ulæste _gruppe

en: Next Unread _Thread
da: Næste ulæste _tråd

en: Next _Article
da: Næste _artikel

en: No Address
da: Ingen adresse

en: No Attachments
da: Ingen vedhæftninger

en: No Connections
da: Ingen forbindelser

en: No Custom Filter
da: Ingen egendefinerede filtre

en: No Filename
da: Intet filnavn

en: No Known Recipients
da: Ingen kendte modtagere

en: No Recipients!
da: Ingen modtagere!

en: No Sender Specified!
da: Ingen afsender angivet!

en: No Servers Defined
da: Ingen servere angivet

en: No Tasks
da: Ingen opgaver

en: No articles found for group "%s"
da: Ingen artikler fundet i gruppe '%s'

en: No new articles in group "%s"
da: Ingen nye artikler i gruppe '%s'

en: Not Named
da: Unavngivet

en: Not Queued
da: Ikke i kø

en: OR
da: ELLER

en: Offline
da: Frakoblet

en: Old Articles with no New Replies
da: Gamle artikler uden nye svar

en: On %d, %n wrote:
da: Den %d, skrev %n:

en: On the Fly
da: Løbende

en: Online Settings
da: Tilkoblet indstillinger

en: Online Status
da: Tilkoblet status

en: Online Users _Manual
da: Bruger_håndbog på nettet

en: Online Users _Manual...
da: Bruger_håndbog på nettet...

en: Online/Offline Settings...
da: Indstillinger for op/frakoblet...

en: Open Attachment...
da: Åbn vedhæftning...

en: Open the Connection Manager
da: Åbn forbindelseshåndteringen

en: Open the Log Viewer
da: Åbn logfremviseren

en: Open the Status Log
da: Åbn statusloggen

en: Open the Task Manager
da: Åbn opgavehåndteringen

en: Optional Information
da: Valgfri information:

en: Options
da: Valgmuligheder

en: Organization:
da: Organisation:

en: Pan %s Started
da: Pan %s startet

en: Pan %s Task Manager
da: Pan %s opgavehåndtering

en: Pan %s Task Manager (%d Queued, %d Running)
da: Pan %s Opgavehåndtering (%d i kø, %d kører)

en: Pan %s Task Manager (%d Queued, %d Running, %d Failed)
da: Pan %s Opgavehåndtering (%d i kø, %d kører, %d mislykkedes)

en: Pan - Log Viewer
da: Pan - Logvisning

en: Pan - Task Manager
da: Pan - Opgavehåndtering

en: Pan Setup Wizard
da: Pan-opsætningsvejledning

en: Pan _Homepage
da: Pan _hjemmeside

en: Pan _Homepage...
da: Pan _hjemmeside...

en: Pan found multiple copies of some of the parts of this post.
    Please select the parts to use for this save.
da: Pan fandt flere kopier af visse af denne artikels dele.
    Vælg venligst hvilke dele der skal gemmes.

en: Pan should ask before going online
da: Pan skal spørge før tilkobling til nettet

en: Pan should go online as needed without asking
da: Pan kan koble til nettet efter behov, uden at spørge.

en: Pan should quietly stay offline until told otherwise
da: Pan skal stille holde sig frakoblet indtil den får besked om andet.

en: Pan skipped %d corrupt headers from the local cache for group %s.
    You may want to empty this group and download fresh headers.
da: Pan oversprang %d ødelagte hoveder fra det lokale mellemlager for gruppe %s.
    Måske vil du tømme denne gruppe og hente friske hoveder.

en: Pan: Download Headers for group `%s'
da: Pan: Hent hoveder for gruppe %s

en: Pan: Edit Filter
da: Pan: Redigér filter

en: Pan: Edit Profile
da: Pan: Redigér profil

en: Pan: Edit Rule
da: Pan: Redigér regel

en: Pan: Export .newsrc File
da: Pan: Eksportér .newsrc-fil

en: Pan: Filter Out Articles
da: Pan: Filtrerer artikler

en: Pan: Filters
da: Pan: Filtre

en: Pan: Find Message
da: Pan: Find artikel

en: Pan: Import .newsrc File
da: Pan: Importér .newsrc fil

en: Pan: New/Edit Server
da: Pan: Ny/Redigér server

en: Pan: Preferences
da: Pan: Indstillinger

en: Pan: Print
da: Pan: Udskriv

en: Pan: Profile
da: Pan: Profil

en: Pan: Rules
da: Pan: Regler

en: Pan: Save Multipart Message
da: Pan: Gem flerdelsartikel

en: Parent Article
da: Indledende artikel

en: Password
da: Adgangskode

en: Password:
da: Adgangskode:

en: People can reply to your posts by sending you an e-mail message at the following address.
da: Folk kan svare på dine postninger ved at sende til følgende adresse.

en: Per-Server Settings
da: Indstillinger per server

en: Pipe read failed
da: Læsning fra rør fejlede

en: Please Select a Folder from the Group list.
da: Vælg venligst en mappe fra gruppelisten.

en: Please don't begin folders with "pan."; it confuses me terribly.
da: Vær venlig at ikke starte navnet på mappen med "pan." da det forvirrer mig
    forfærdeligt meget.

en: Please enter the name of the mail server to use when sending e-mail messages.
da: Indtast venligst navnet på postserveren som skal bruges når epost sendes.

en: Post To Groups:
da: Send til grupper:

en: Post a new message to the current group.
da: Send en ny artikel til nuværende gruppe.

en: Post a reply to the message on the news server.
da: Send et svar på indlægget til nyhedsserveren.

en: Post anyway, despite these problems?
da: Send alligevel, på trods af disse problemer?

en: Post anyway, despite this problem?
da: Send alligevel, på trods af dette problem?

en: Posting Article ``%s''
da: Publicerer artikel '%s'

en: Posting and Mailing Article ``%s''
da: Publiserer og sender artikel '%s'

en: Posting article "%s" part %d of %d.
da: Publicerer artikel "%s" del %d af %d.

en: Posting complete: %s
da: Publicering fuldført: %s

en: Posting failed: %s
da: Publicering fejlede: %s

en: Pr_ofiles...
da: _Profiler...

en: Pre_vious Article
da: Fore_gående artikel

en: Preparing to Send Mail
da: Gør klar til at sende epost

en: Previo_us Thread
da: Foregå_ende tråd

en: Previous Article
da: Foregående artikel

en: Previous Thread
da: Foregående tråd

en: Print
da: Udskriv

en: Print Command:
da: Printerkommando:

en: Priority
da: Prioritet

en: Processing "%s"
da: Behandler '%s'

en: Profile
da: Profil

en: Profile Information
da: Profilinformation

en: Profile Name
da: Profilnavn

en: Profile Name:
da: Profilnavn:

en: Profiles Tool.
da: Profilværktøj.

en: Programmer
da: Udvikler

en: Programmer & Documentation
da: Udvikler og dokumentation

en: Programmer, 0.6 - 0.7
da: Udvikler, 0.6 - 0.7

en: Project Originator, Programmer
da: Projekt startet af, udvikler

en: QUIT failed: %s
da: QUIT fejlede: %s

en: Queued
da: I kø

en: Quoted Text 1
da: Citeret tekst 1

en: Quoted Text 2
da: Citeret tekst 2

en: Quoted Text 3
da: Citeret tekst 3

en: Read
da: Læst

en: Read Articles with no Unread Replies
da: Læste artikler med ingen ulæste svar

en: Rebuilding Header Pane...
da: Genbygger hovedpanel...

en: References (if article is a reply)
da: Referencer (hvis artiklen er et svar)

en: References:
da: Referencer:

en: Refiltering Articles
da: Omfiltrerer artikler

en: Refresh Article Counts
da: Opdatér antallet af artikler

en: Refresh Article _Counts
da: Opdatér _antallet af artikler

en: Refresh a list of groups from the selected servers.
da: Genopfrisk en gruppeliste fra de valgte servere.

en: Refreshing Group "%s"
da: Genopfrisker gruppen "%s"

en: Refreshing group `%s'
da: Genopfrisker gruppen "%s"

en: Regular Expression
da: Regulært udtryk

en: Reloading Group
da: Genindlæser gruppe

en: Remove
da: Slet

en: Remove the selected filter
da: Fjern det markerede filter

en: Remove the selected profile
da: Fjern den valgte profil

en: Remove the selected rule.
da: Fjern den valgte regel

en: Removed %d articles from local cache
da: Fjernede %d artikler fra lokalt mellemlager

en: Reply To:
da: Svar-til:

en: Reply-To (if different from Author)
da: Svar-til (hvis forskellig fra afsender)

en: Reply-To:
da: Svar-til:

en: Reply-To:
da: Svar-til:

en: Report a _Bug...
da: Rapportér en _fejl

en: Requeue selected failed Task(s)
da: Put mislykkede opgaver tilbage i køen

en: Required Information
da: Krævet information

en: Reserve
da: Reservér

en: Reserve a connection
    for reading articles
da: Reservér en forbindelse
    til at læse artikler

en: Resorting Articles
da: Omsorterer artikler

en: Retrieving %d new groups for "%s"
da: Hentede %d nye grupper for '%s'

en: Retrieving 0 new groups for "%s"
da: Hentede 0 nye grupper for '%s'

en: Rewrap
da: Genombryd

en: Rewrap all the text in the Message Body.
da: Genombryd al tekst i artiklen

en: Rot13 Article Body
da: Rot13 artikelteksten

en: Rot13 Selected Text
da: Rot13 markeret tekst

en: Rule Name:
da: Regelnavn:

en: Rule applies to all newsgroups
da: Regel gælder for alle nyhedsgrupper

en: Rule applies to specific newsgroups:
da: Regel gælder for specifikke nyhedsgrupper:

en: Rule applies to:
da: Regel gælder for:

en: Rules
da: Regler

en: Rules Tool.
da: Regelværktøj.

en: Running
da: Kører

en: SMTP Port:
da: SMTP-port:

en: SMTP Server:
da: SMTP-server:

en: Same as --debug-socket
da: Samme som --fejlsøgnings-sokkel

en: Sampling %d articles
da: Udtrækker %d artikler

en: Save
da: Gem

en: Save Articles (A_ttachments only)
da: Gem artikler (K_un vedhæftninger)

en: Save Changes
da: Gem ændringer

en: Save Profile
da: Gem profil

en: Save _Articles
da: Gem _artikler

en: Save attchments in:
da: Gem vedhæftninger i:

en: Save message to file
da: Gem artikel som fil

en: Save the log to file
da: Gem loggen i en fil

en: Save the selected articles and their attachments.
da: Gem de valgte artikler og deres vedhæftninger.

en: Save the selected articles' attachments.
da: Gem den valgte artikels vedhæftninger

en: Save this log to a file.
da: Gem denne log i en fil

en: Saved "%s"
da: Gemte "%s"

en: Saved %d articles in "%s" in %.1f seconds (%.0f art/sec)
da: Gemte %d artikler i "%s" på %.1f sekunder (%.0f art/sek)

en: Saved %d groups in "%s" in %.1f seconds (%.0f groups/sec)
da: Gemt %d grupper fra "%s" på %.1f sekunder (%.0f grupper/sek)

en: Saved %d of %u groups
da: Gemte %d ud af %u grupper

en: Saved article body to `%s'
da: Gemt artikel tekst i `%s'

en: Saving "%s"
da: Gemmer  "%s"

en: Saving group `%s'
da: Gemmer gruppen "%s"

en: See http://pan.rebelbase.com/regexp.txt for a tutorial on how to use regular expressions.  If regular expressions are turned off, a simple case-insensitive wildcard match is used.
da: Se http://pan.rebelbase.com/regexp.txt for en beskrivelse af, hvordan man bruger regulære udtryk. Hvis regulære udtryk er deaktiveret, bliver en simpel jokertegnssøgning brugt, som ikke ser forskel på store og små bogstaver.

en: Select .newsrc File to Read:
da: Vælg .newsrc-fil der skal læses:

en: Select .newsrc File to Write:
da: Vælg .newsrc-fil der skal skrives:

en: Select Article _Body
da: Vælg artikel _krop

en: Select Filter:
da: Markér filter:

en: Select all Arti_cles
da: Vælg alle artik_ler

en: Select all Articles in the Article List
da: Vælg alle artikler i artikellisten

en: Select all Groups in the Group List
da: Vælg en gruppe fra gruppelisten.

en: Select all _Groups
da: Vælg alle _grupper

en: Selection
da: Udvalg

en: Selects Article
da: Markerer artikel

en: Selects Group
da: Markerer gruppe

en: Send Later
da: Send senere

en: Send Messages Queued in "pan.sendlater"
da: Send beskeder i køen "pan.sendsenere"

en: Send Now
da: Send nu

en: Send Pending _Messages
da: Send ventende beskeder

en: Send a reply both to the author in mail, and to the news server.
da: Send et svar til afsenderen og til nyhedsserveren.

en: Send outgoing messages to stdout instead of smtp/nntp servers for debugging purposes.
da: Sender udgående artikler til stdout i stedet for smtp/nntp servere med henblik på fejlsøgning.

en: Send this Message Later
da: Send denne besked senere

en: Send this Message Now
da: Send denne besked nu

en: Sending 'stay connected' request
da: Sender 'forbliv forbundet'-anmodning

en: Sending Mail
da: Sender epost

en: Server "%s" is Offline; no new tasks will be processed
da: Serveren '%s' er frakoblet; ingen nye opgaver vil blive kørt

en: Server "%s" is Online
da: Serveren '%s' er tilkoblet

en: Server Address
da: Serveradresse

en: Server Information
da: Serverinformation

en: Server Port
da: Serverport

en: Servers
da: Servere

en: Set Per-Server Connection Limits
da: Vælg per-server forbindelsesbegrænsninger

en: Set the properties for the selected group.
da: Sæt egenskaber for den valgte gruppe.

en: Sho_w Group Pane
da: _Vis gruppe panel

en: Show All Headers in Article Pane
da: Vis alle artikelhoveder i artikel panel

en: Show All _Headers in Article Pane
da: Vis alle artikelhoveder i artikel panel

en: Show Art_icle Pane
da: Vis art_ikel panel

en: Show Article Pane
da: Vis artikel panel

en: Show Articles Neither Queued nor Saved
da: Vis artikler som hverken er i kø eller gemt

en: Show Articles which are Cached Locally
da: Vis artikler som er mellemlagret lokalt

en: Show Articles which are not Cached Locally
da: Vis artikler som ikke er mellemlagret lokalt

en: Show Complete Binary Articles
da: Vis færdige binære artikler

en: Show Group Pane
da: Vis gruppe panel

en: Show Hea_der Pane
da: Vis hove_d panel

en: Show Header Pane
da: Vis hoved panel

en: Show Ignored Threads
da: Vis ignorerede tråde

en: Show Incomplete Binary Articles
da: Vis ufærdige binære artikler

en: Show Matching Articles
da: Vis matchende artikler

en: Show Matching Articles and References
da: Vis matchende artikler og referencer

en: Show Matching Articles and Replies
da: Vis matchende artikler og svar

en: Show New Articles
da: Vis nye artikler

en: Show Old Articles
da: Vis gamle artikler

en: Show Queued Articles
da: Vis artikler i kø

en: Show Read Articles
da: Vis læste artikler

en: Show Saved Articles
da: Vis gemte artikler

en: Show Text Articles
da: Vis tekstartikler

en: Show Threads Neither Watched nor Ignored
da: Vis tråde som hverken er under observation eller ignorerede

en: Show Threads with Matching Articles
da: Vis tråde med matchende artikler

en: Show Unread Articles
da: Vis ulæste artikler

en: Show Watched Threads
da: Vis overvågede tråde

en: Show a_lert:
da: Vis en advarse_l:

en: Show in Filter Menu
da: Vis i filter menu

en: Show only the first part of complete multipart binary posts
da: Vis kun første del af færdige binære artikler i flere dele

en: Signature File:
da: Signaturfil:

en: Skip Uncached Articles:
da: Udelad ikke-mellemlagrede artikler

en: Smooth Scrolling at speed:
da: Jævn rulning ved hastighed:

en: Sorting Articles
da: Sorterer artikler

en: Space Reading
da: Læs mellemrum

en: Specify the geometry of the window.
da: Angiv vinduets geometri.

en: Subject
da: Emne

en: Subject doesn't match the phrase `%s'
da: Emne matcher ikke sætningen `%s'

en: Subject doesn't match the regex `%s'
da: Emne matcher ikke det regulære udtryk `%s'

en: Subject matches the phrase `%s'
da: Emne matcher sætningen `%s'

en: Subject matches the regex `%s'
da: Emne matcher det regulære udtryk `%s'

en: Subject:
da: Emne:

en: Subject:
da: Emne:

en: Submit a Pan Bug Report to the GNOME Bug Tracker
da: Indsend en Pan fejlrapport til Gnome's Bug Tracker

en: Subscribe
da: Abonnér

en: Subscribed
da: Tilmeldt

en: Subscribed Groups
da: Tilmeldte grupper

en: Subscribed Newsgroups
da: Abonnerede nyhedsgrupper

en: Supersede Selected Article which you Posted
da: Erstat den valgte artikel du publiserede

en: T_op of Thread
da: _Toppen af tråden

en: Test Sound
da: Test lyd

en: Thank you for trying Pan!
     
    If you are new to Usenet,
    http://pan.rebelbase.com/intro.php
    is a starting point to see what Usenet is,
    where to find a free news server,
    and how to use Pan.
     
    Since this is your first time running Pan,
     we'll need to gather some information.
da: Tak fordi du prøver Pan!
     
    Hvis du er ny på Usenet, er
    http://www.usenet.dk og
    http://pan.rebelbase.com/intro.php gode
    start steder, hvor du kan se hvad Usenet
    er, finde en gratis nyhedsserver, og
    se, hvordan du bruger Pan.
     
    Siden det er første gang, du bruger Pan,
    skal jeg bruge nogle informationer.

en: Thanks
da: Tak

en: Thanks to
da: Tak til

en: The Queue is Paused
da: Køen er pauset

en: The Queue is not Paused
da: Køen er ikke pauset

en: The Task Manager is Empty
da: Opgavehåndteringen er tom

en: The cache is used to keep local copies of articles
    to reduce the time connected to the network.
da: Disklageret bruges til at gemme lokale kopier af artikler
    og derved reducere opkoblingstiden.

en: The e-mail account where mail replies to your posted message should go.  This is only needed if it differs from the "From" header.
da: Epostadressen som svar på din artikel skal sendes til.  Den er kun nødvendig, hvis den er forskellig fra "Fra" linien i emnehovedet.

en: The newsgroup or newsgroups where replies to your posted message should go.  This is only needed if it differs from the "Post To Groups" header. 
    To direct all replies to your email address, use "Followup-To: poster"
da: Nyhedsgruppen eller -grupperne hvor svar på din artikel skal sendes hen.  Dette behøves kun, hvis det er forskelligt fra "Send til grupper" emnehovedet. 
    For at dirigere alle svar til din epostadresse, brug "Opfølgning-til: poster"

en: The organization you're associated with.
da: Den organisation som du er tilknyttet.

en: This filter is still used by the following rules:
    %s
    Please remove this dependency  first.
da: Dette filter bliver stadig brugt af følgende regler:
    %s
    Fjern venligst denne afhængighed først.

en: Thr_ead/Unthread Header Pane
da: Opd_el/saml hoved panel i tråde

en: Thread Pane
da: Tråd panel

en: Thread is ignored
da: Tråden bliver ignoreret

en: Thread is neither watched nor ignored
da: Tråd er hverken under overvågning eller bliver ignoreret

en: Thread is watched
da: Tråden er under overvågning

en: Thread is watched or ignored
da: Tråd er under overvågning eller bliver ignoreret

en: Thread isn't ignored
da: Tråd bliver ikke ignoreret

en: Thread isn't watched
da: Tråd bliver ikke overvåget

en: Thread/Unthread Header Pane
da: Opdel/saml hoved panel i tråde

en: Time
da: Tid

en: Timed out waiting for the goahead to write to the server.
da: Tiden løb ud, mens vi ventede på klarsignal for at skrive til serveren.

en: Timed out waiting for the goahead to write to the server: %s
da: Tiden løb ud, mens vi ventede på klarsignal for at skrive til serveren: %s

en: Timed out waiting to read from the server.
da: Tiden løb ud, mens vi ventede på at læse fra serveren.

en: Toggling this and restarting Pan is a good idea if your fonts aren't being displayed properly.
da: Ændring af dette og genstart af pan er en god idé, hvis dine skrifttyper ikke bliver fremvist rigtigt.

en: Top of Thread
da: Toppen af tråden

en: Trace function calls
da: Spor funktionskald

en: Transfer Rate
da: Overføringshastighed:

en: Trying to open URL `%s' with `%s'
da: Prøver at åbne URL `%s' med `%s'

en: Turn line wrap on/off in the Message Body
da: Slå linjeombrydning til/fra i artiklen

en: Turn on article cache debugging messages.
da: Vis fejlmeddelelser for artikelmellemlager.

en: Turn on attachment decoding debugging messages.
da: Vis fejlmeddelelser for bilagsafkodning.

en: Turn on debugging of GNKSA code.
da: Aktivér fejlsøgning af GNKSA-kode.

en: Turn on gui thread lock debugging messages.
da: Vis fejlmeddelelser for låsning af tråde.

en: Turn on most of the generally-useful debug flags.  A good first choice when preparing a bug report.
da: Aktivér de fleste af de generelt nyttige fejlfindingsflag. Et godt valg når du forbereder en fejlrapport.

en: Turn on newsrc decoding debugging messages.
da: Vis fejlmeddelelser for afkodning af .newsrc.

en: Turn on pan object system debugging messages.
da: Vis fejlmeddelelser for Pan's objektsystem.

en: Turn on socket input debugging messages.
da: Vis fejlmeddelelser for sokkelinddata.

en: Turn on socket input/output debugging messages.
da: Aktivér fejlsøgningsmeddelelse for inddata/uddata på sokkel.

en: Turn on socket output debugging messages.
da: Vis fejlmeddelelser for sokkeluddata.

en: Turn on task scheduler debugging messages.
da: Vis fejlmeddelelser for opgaveplanlægger.

en: Type in a group search string and press ENTER.  Wildcards are allowed.
da: Indtast en gruppesøgetekst og tryk ENTER.  Jokertegn (*?) er tilladt.

en: Type in a search string and press ENTER. Wildcards are allowed; see http://pan.rebelbase.com/wildmat.html for more information.
da: Indtast en søgetekst og tryk ENTER. Jokertegn (*?) er tilladt; se http://pan.rebelbase.com/wildmat.html for mere information.

en: Type in the name you would like Pan to show when referring to this profile you have just setup.  You can name the profile anything you want to.
da: Indtast det navn du gerne vil have Pan til at vise, når den henviser til den profil, du lige har sat op.  Du kan give profilen, hvilket navn det skal være.

en: Type the name of your Internet news server.
da: Indtast navnet på din nyhedsserver.

en: UNKNOWN
da: UKENDT

en: URLs
da: URL'er

en: Unable to cancel article: Couldn't find matching article in folder `pan.sent'!
da: Kan ikke trække artikel tilbage: Kunne ikke finde tilsvarende artikel i mappen `pan.sendt'!

en: Unable to change file mode
da: Kunne ikke ændre filrettighed

en: Unable to open connection to mail server "%s"
da: Kunne ikke åbne forbindelse til postserver '%s'

en: Unable to open file `%s'
da: Kunne ikke åbne fil "%s"

en: Unable to parse the geometry string "%s"
da: Kunne ikke fortolke geometristrengen '%s'

en: Unable to save `%s': the article(s) couldn't be downloaded.
da: Kan ikke gemme '%s': artiklerne kunne ikke hentes.

en: Unable to set group `%s': %s
da: Kunne ikke vælge gruppe '%s': %s

en: Unable to supersede article: Couldn't find matching article in folder `pan.sent'!
da: Kan ikke overskrive artikel: Kunne ikke finde tilsvarende artikel i mappen `pan.sendt'!

en: Unable to update counts for group `%s'
da: Kunne ikke opdatere antallet for gruppe `%s'

en: Unable to write to temp file
da: Kunne ikke skrive til midlertidig fil

en: Unf_lag Selected Articles
da: Fjern mærke på valgte artikler

en: Unflag
da: Fjern mærke

en: Unflag Selected Threads
da: Fjern mærker på valgte tråde

en: Unflag Thr_eads
da: Fjern mærker på tråde

en: Unknown
da: Ukendt

en: Unknown Content Type
da: Ukendt indholdstype

en: Unknown Encoding
da: Ukendt kodning

en: Unparseable Subject
da: Ufortolkelig emne

en: Unread
da: Ulæst

en: Unread Articles / Articles with Unread Replies
da: Ulæste artikler / artikler med ulæste svar

en: Unread Only
da: Kun ulæste

en: Unsubscribe
da: Opsig abonnement

en: Unsupported data version %d for `%s' data file.
    Are you running an old version of Pan by accident?
da: Dataversionen %d understøttes ikke for datafil '%s'
    Kører du tilfældigvis en gammel udgave af Pan?

en: Unsupported data version for %s headers: %d.
    Are you running an old version of Pan by accident?
da: Dataversionen for %s hoveder understøttes ikke: %d 
    Kører du tilfældigvis en gammel udgave af Pan?

en: Updated counts for %u groups out of %u
da: Opdaterede antal for %u grupper ud af %u

en: Updating Header Pane...
da: Opdaterer hovedpanel...

en: Updating article counts for %u groups from server `%s'
da: Opdaterer artikel-antal for %u grupper fra server '%s'

en: Use Article Subject
da: Brug artikel emne

en: Use Custom Filename
da: Brug eget filnavn

en: Use Encoded Filename
da: Brug indkodet filnavn

en: Use Message-ID
da: Brug Artikel-ID

en: Use Monospa_ce Font in Article Pane
da: Brug skrifttype med _fast bredde i artikel panel

en: Use Monospace Font in Article Pane
da: Brug skrifttype med fast bredde i artikel panel

en: Use Subject
da: Brug emne

en: Use System Background
da: Brug systembaggrund

en: Use System Foreground
da: Brug systemforgrund

en: Use gdk_fontset_load instead of gdk_font_load
da: Brug gdk_fontset_load i stedet for gdk_font_load

en: Use the selected profile to create a new profile
da: Brug den valgte profil til at lave en ny profil

en: Usenet posting failed.
da: Usenet-publicering fejlede.

en: User Profile
da: Brugerprofil

en: Username
da: Brugernavn

en: WARNING: %d lines >80 characters in the message.
da: ADVARSEL: %d linier >80 tegn i beskeden.

en: WARNING: %d lines too wide in signature
da: ADVARSEL: %d linjer er for brede i signatur

en: WARNING: Crossposting without setting Followup-To.
da: ADVARSEL: Du krydsposter uden at bruge opfølgning-til.

en: WARNING: Following-Up to many groups.
da: ADVARSEL: opfølgning til et stort antal grupper.

en: WARNING: Group "%s" is read-only.
da: ADVARSEL: Gruppe: '%s' er skrivebeskyttet.

en: WARNING: Posting to a large number of groups.
da: ADVARSEL: Du sender til et stort antal grupper.

en: WARNING: Signature prefix with no signature.
da: ADVARSEL: signaturpræfiks uden signatur.

en: WARNING: The message is entirely quoted text!
da: ADVARSEL: Artiklen består udelukkende af citeret tekst!

en: WARNING: The message is mostly quoted text.
da: ADVARSEL: Artiklen består mest af citeret tekst.

en: WARNING: Unknown group: "%s".
da: ADVARSEL: Ukendt gruppe: '%s'.

en: WARNING: signature is more than 4 lines long
da: ADVARSEL: Signaturen er mere end 4 linier lang

en: Waiting to decode "%s"
da: Venter på at afkode "%s"

en: Watch Selected Threads
da: Overvåg valgte tråde

en: Watched
da: Overvåget

en: Watched Threads
da: Observerede tråde

en: We don't have a group list for server "%s".
    Shall we get one?
da: Vi har ikke nogen gruppeliste for serveren "%s"
    Skal vi hente den?

en: Welcome to Pan
da: Velkommen til Pan

en: When a followup changes the subject, show as new thread
da: Vis som en ny tråd når en opfølgning ændrer emnelinjen

en: When you post a message to a newsgroup, your display name will appear in the From field.  Type your name in as you would like it to appear.
da: Når du sender en artikel til en nyhedsgruppe, vil dit navn stå i "Fra" feltet. Indtast dit navn som du vil have det til at se ud.

en: Which Articles to Show
da: Hvilke artikler skal vises

en: Wildcard group specification:
da: Jokertegngruppe-specifikation:

en: Wrap Text
da: Ombryd tekst

en: Wrap body of the original message when replying
da: Ombryd teksten af den originale besked, når der besvares

en: Wrote %d profiles to '%s'
da: Skrev %d profiler til '%s'

en: Wrote filters to `%s'
da: Skrev filtre til `%s'

en: Wrote rules to `%s'
da: Skrev regler til `%s'

en: You have successfully entered all of
    the information required to set up Pan.
    
    To save these settings, click Finish.
da: Du har med succes indtastet al den information,
    der er nødvendig for at opsætte Pan.
    
    For at gemme denne opsætning, tryk Færdig.

en: You haven't loaded an article to print.
da: Du har ikke indlæst en artikel til at udskrive.

en: You need at least one profile
da: Du skal bruge mindst en profil

en: Your Name
da: Dit navn

en: Your message was saved in the folder ``pan.sendlater''
da: Din besked blev gemt i mappen 'pan.sendsenere'

en: Zoom/Unzoom
da: Zoom ud/ind

en: [This is an email copy of a Usenet post to "%s"]
da: [Dette er en epostkopi af en Usenet-publicering til "%s"]

en: _Article
da: _Artikel

en: _Articles
da: _Artikler

en: _Cancel...
da: _Træk tilbage...

en: _Delete
da: _Slet

en: _Delete Folder...
da: _Slet mappe...

en: _Delete article
da: _Slet artikel

en: _Deselect all Groups
da: _Fravælg alle grupper

en: _Edit Article in Folder
da: _Redigér artikel i mappe

en: _Export .newsrc...
da: _Eksportér .newsrc...

en: _Feedback...
da: Indsend _kommentar

en: _Flag
da: _Mærk

en: _Flag body for download
da: _Mærk artikelkroppen til hentning

en: _Follow-Up to newsgroup
da: _Opfølgning til nyhedsgruppe

en: _Groups
da: _Grupper

en: _Ignore Threads
da: _Ignorér tråde

en: _Ignore thread (hides the thread by default)
da: _Ignorér tråd (skjul tråden som standard)

en: _Import .newsrc...
da: _Importér .newsrc...

en: _Load Articles When Selected:
da: _Indlæs artikler når de er valgt

en: _Mark Group as Read
da: _Markér gruppe som læst

en: _Mark as Read
da: _Markér som læst

en: _Navigate
da: _Navigér

en: _New Folder...
da: _Ny mappe...

en: _Next Unread Article
da: _Næste ulæste artikel

en: _Online/Offline Settings...
da: Indstillinger for _op/frakoblet...

en: _Open Attachments...
da: _Åbn vedhæftninger...

en: _Parent Article
da: _Indledende artikel

en: _Play a Sound:
da: Afs_pil en lyd

en: _Post
da: _Publisér

en: _Post to newsgroup
da: _Send til nyhedsgruppe

en: _Print Article...
da: _Udskriv artikel..

en: _Properties...
da: _Egenskaber...

en: _Reply by E-mail
da: _Svar via epost

en: _Retrieve body
da: _Hent krop

en: _Rot13 Article Body
da: _Rot13 artikelteksten

en: _Rot13 Selected Text
da: _Rot13 markeret tekst

en: _Rules...
da: _Regler...

en: _Save Articles As...
da: _Gem artikler som...

en: _Servers
da: _Servere

en: _Subscribe
da: _Abonnér

en: _Supersede...
da: _Erstat...

en: _Task Manager...
da: _Opgavehåndtering...

en: _Unsubscribe
da: _Opsig abonnement

en: _View
da: _Vis

en: _Watch Threads
da: _Overvåg tråde

en: _Watch thread (highlights the thread)
da: _Overvåg tråd (giver tråden en mere synlig farve)

en: ``Followup-To: poster'': sending email to author.
da: "Opfølgning-til: sender": sender epost til afsender.

en: all groups
da: alle grupper

en: all headers
da: alle emnehoveder

en: backup previous .newsrc file before exporting
da: Sikkerhedskopiér foregående .newsrc-fil før eksportering

en: contains the phrase
da: indeholder frasen

en: new groups
da: nye grupper

en: new headers
da: nye emnehoveder

en: pan.sendlater
da: pan.sendsenere

en: pan.sent
da: pan.sendt

en: read/write subscribed groups only
da: læs/skriv kun tilmeldte grupper

en: regexp
da: regulært udtryk

en: sample
da: udtræk

en: socket [%p] failed its read
da: sokkel [%p] fejlede med dens læsning

en: socket [%p] failed its read:
    %s
da: sokkel [%p] fejlede med dens læsning:
    %s

en: unknown@spammesenseless.com
da: ukendt@spammer.com

en: unknown@spammesenseless.net
da: ukendt@spammer.net
